Sport

Zmagania już na półmetku – podsumowanie 4. dnia Światowych Letnich Igrzysk Polonijnych

Reprezentantka Polonii Czeskiej podczas wczorajszych zmagań (fot. materiały prasowe)
Mateusz Bąk

Wtorek był niezwykle obfity w polonijne zmagania. Od rana toczyła się rywalizacja aż w dziewięciu dyscyplinach. Zakończono już turniej ringo, futsalu, siatkówki plażowej, szachów oraz bowlingu

Medale zagwarantowali już sobie siatkarze plażowi. Turniej podzielono na dwie kategorie wiekowe – powyżej 17. i 46. roku życia. W tej pierwszej najlepsi byli Czesi, później Litwini i Kanadyjczycy. W drugiej kategorii dwa najwyższe stopnia podium zajęły zespoły z Litwy, z kolei na miejscu trzecim i uplasowali się Niemcy. W sumie do zawodów przystąpiło czternaście duetów z siedmiu krajów.

W hali Uniwersyteckiego Centrum Sportu zakończono już turniej futsalu. Do walki o medale stanęły cztery drużyny reprezentujące trzy kraje. Złoto zgarnęła Białoruś. Na niższych stopniach uplasowali się kolejno Gołębie Zaolzia, Orły Zaolzia i Kazachstan.

Mecz ekip z Białorusi i Czech (fot. materiały prasowe)

Jednym z najbardziej znanych sportów, w którym liczą się nie walory fizyczne lecz umysłowe są szachy. Wbrew pozorom ta dyscyplina cieszyła się ogromnym zainteresowaniem. W ciągu dwóch dni w Arenie Toruń rywalizowało 21 szachistów. Wśród kobiet najzdolniejszą okazała się Tatiana Dudnik z Rosji. U mężczyzn w kategorii 17-65 złoty medal zdobył Marek Kawulok z Czech. Z kolei w przedziale powyżej 66 roku życia najlepszy okazał się reprezentant holenderskiej Polonii Jan Eberle.

(fot. materiały prasowe)

W kręgielni Lucky Star rozstrzygnięto turniej bowlingu. Najwięcej kręgli za równo w kategorii 50 plus, jak i open zbił Przemysław Figaszewski z Kanady. W rywalizacji kobiet powyżej 50 roku życia wygrała Maria Woytenka z Niemiec. W kategorii open triumfowała Jacqueline Ziółkowski z Austrii.

W turnieju ringo najlepsi okazali się sportowcy z Litwy, którzy zdobyli 24 medale. Na drugim miejscu uplasowali się reprezentanci Czech – 8 medali, na trzecim zaś Białorusini – 7 medali.

Ze szczegółowymi wynikami zapoznać się możemy tutaj. Ponadto we wtorek w Arenie Toruń wystartował turniej koszykówki i pływania. Z kolei na kortach na Skarpie rozegrano kolejną część zmagań tenisa ziemnego. Ceremonia wręczenia medal – jak co dzień – odbyła się w wiosce olimpijskiej po godzinie 18:30.

W klasyfikacji medalowej przewodzą Polonusi z Litwy z dorobkiem 19 złotych, 19 srebrnych i 22 brązowych krążków. Na miejscu drugim jest ekipa z Czech, a na trzecim z Białorusi. Na 32 reprezentacje 20 ma przynajmniej jeden medal. Ranking dostępny jest tutaj.