fbpx
Żużel

O wszystko po raz drugi – teraz punkt nie wystarczy. Derby trzeba wygrać!

(fot. Bartosz Tomczak/chillitorun.pl)
O wszystko po raz drugi – teraz punkt nie wystarczy. Derby trzeba wygrać!
Jakub Strzelka
REAKCJE

Nastały sądne dni dla toruńskiego żużla. Widmo spadku do I ligi stało się prawdopodobne jak nigdy wcześniej. Przed Get Well derby, które koniecznie trzeba wygrać, żeby przedłużyć szanse na utrzymanie. Potem pozostaje czekać na rozstrzygnięcia meczu w Lesznie i decyzję Ekstraligi ws. ROW-u Rybnik

Cały sezon pokazywał, że tak może się stać. Torunianie co i rusz dawali znać, że nie ma co w tym roku liczyć na dobry wynik. Nim będzie utrzymanie, które wcale nie musi być oczywiste i nie musiało do niego dojść. Gdyby nie afera dopingowa z Grigorijem Łagutą, torunianie w derbach jechaliby o przysłowiową pietruszkę.

Tymczasem okazuje się, że torunianie mogą jeszcze się w lidze utrzymać. Aby tak się stało, muszą wygrać w niedzielę z GKM-em Grudziądz, ROW Rybnik nie może zdobyć punktów w Lesznie, a Ekstraliga odjąć Ślązakom „oczka” w ligowej tabeli. Wiemy już, że trzeci punkt znajdzie odzwierciedlenie w rzeczywistości po zakończeniu 14. kolejki. Ekstraliga nie ma zamiaru czekać na decyzję POLADY, bo to wpłynęłoby na zbombardowanie rozgrywek.

Nie jest też przesądzone, że ROW nie zdobędzie w Lesznie ani jednego punktu. Rybniczanie, chociaż osłabieni, nadal są bardzo groźni i mogą sprawić niespodziankę. Co więcej, w tej chwili są zmotywowani jak chyba nigdy wcześniej w tym sezonie.

Co to oznacza? Przede wszystkim to, że Get Well musi wygrać derby z Grudziądzem, by we względnym spokoju oczekiwać na rozstrzygnięcia w Lesznie i decyzję Ekstraligi. Nie jest jednak oczywiste, że te derby będą zwycięskie. Jak wiadomo, Grudziądz ostatnimi czasy jest w coraz lepszej formie. Kapitalnie jadą liderzy, czyli Antonio Lindbaeck i Artiom Łaguta. Nieco słabiej idzie Krzysztofowi Buczkowskiemu i Krystianowi Pieszczkowi. Zawodzi z kolei Rafał Okoniewski. Tych zawodników łączy jednak jedno. Wszyscy na MotoArenie lubią jeździć i zwykli zdobywać na niej dużo punktów. Trudno wskazać zawody, w których Pieszczek w Toruniu przywiózłby mniej niż dziesięć „oczek”. Podobnie można mówić o Linbaecku i Łagucie.

To poważny problem dla torunian, którzy od początku sezonu nie mogą się odnaleźć na własnej nawierzchni. Co więcej, teraz są jeszcze osłabieni. Wiemy, że w składzie zabraknie Grega Hancocka i Adriana Miedzińskiego. Niepewni są również bracia Holderowie, Paweł Przedpełski i ostatnio Michael Jepsen Jensen. Bardzo trudno wskazać zawodnika, który mógłby być liderem toruńskiej ekipy.

Wszystko wskazuje na to, że kluczową rolę w tym spotkaniu mogą odgrywać juniorzy obu drużyn. Co prawda, najsłabsi w tym sezonie są toruńscy młodzieżowcy, ale spisują się najlepiej w zawodach juniorskich. Co więcej, nie ma co ukrywać, że Mike Trzensiok i Kamil Wieczorek raczej nie mogą się równać z Igorem Kopciem-Sobczyńskim i Danielem Kaczmarkiem, którzy pojadą na własnym torze. Zresztą widać, że Sobczyński odbudował się po przyjściu Jacka Frątczaka do klubu.

Menedżer z Zielonej Góry do drużyny wprowadził sporo charyzmy i zaszczepił w niej dobrego ducha. To może być broń, która okaże się skuteczna w meczu derbowym. Pewne jest jedno – czy ten duch będzie, czy też nie, będzie to niezwykle stresujące spotkanie. Mecz rozpocznie się o 16:30 i pozostaje mieć nadzieję, że dwie godziny później wszyscy będą mogli odetchnąć z ulgą i we względnym spokoju oczekiwać na rozstrzygnięcia meczu ROW Rybnik – Unia Leszno. Potem wyda wyrok Ekstraliga. Od tego wszystkiego będzie zależeć siódme miejsce Get Well, które da nadzieje na utrzymanie w najlepszej lidze żużlowej świata.

Żużel
Jakub Strzelka
@JStrzelka

Dziennikarz, publicysta i czujny obserwator czerpiący z ikon polskiego felietonu, by jak najtrafniej opisywać toruńskie piekiełko.

Więcej w dziale Żużel

20170409_276_DSC00415_MAL

Deklasacja na motoarenie! Relacja ze spotkania Apator-Unia

Hubert Grabowski26 września 2020
motoarena_torun_fot_archiwum_cwb_m

Apator u siebie po awans!

Hubert Grabowski25 września 2020
DSC_0417

Jack Holder z dziką kartą na toruńskie rundy SGP!

Hubert Grabowski23 września 2020
2020_08_05_trening_reprezentacji_polski_na_zuzlu_004

Reprezentacja trenuje na Motoarenie

Mateusz Bąk5 sierpnia 2020
DSC_2162-1000x600

Najszybszego zawodnika PGE Ekstraligi poznamy w Toruniu! Kto wystąpi?

Mateusz Bąk4 sierpnia 2020
20170409_266_DSC00258_MAL-1000x600

Przedpełski z dziką kartą na finał SEC

Mateusz Bąk22 lipca 2020
DSC_4720_wynik

Toruńsko-bydgoskie derby w innym terminie

Mateusz Bąk21 lipca 2020
DSC_8119_wynik

Apator znów pewnie wygrywa i obejmuje fotel lidera

Mateusz Bąk20 lipca 2020
69264919_1221253574732110_3386116649542221824_o

Apator rozpoczyna sezon! Rusza sprzedaż biletów

Mateusz Bąk6 lipca 2020