fbpx
Custom Text
Żużel

W Gdańsku doszło do próby korupcji. Policja zabezpieczyła twarde dowody

Jednemu z zawodników Wybrzeża została przedstawiona propozycja korupcyjna. Kierownictwo klubu nie chce powiedzieć, któremu (fot. Bartosz Tomczak/chillitorun.pl)
W Gdańsku doszło do próby korupcji. Policja zabezpieczyła twarde dowody
Jakub Strzelka
REAKCJE

Nie milkną echa dotyczące wczorajszej wypowiedzi Tadeusza Zdunka, który po meczu swojej drużyny z Get Well Toruń poinformował, że w tygodniu poprzedzającym zawody żużlowcy Wybrzeża otrzymywali dziwne propozycje. Teraz pewne jest, że wówczas dochodziło do próby korupcji. Co więcej, w sprawę nie są zamieszani żużlowcy, ale jeden konkretny zawodnik, któremu była przedstawiona korupcyjna propozycja

Tadeusz Zdunek powiedział wczoraj podczas konferencji prasowej, że więcej szczegółowych informacji, dot. jego słów o “dziwnych propozycjach”, przekaże w poniedziałek w formie oświadczenia. Tak się w rzeczy samej stało. Oświadczenie niestety potwierdza to, czego wszyscy mogli się domyślać – w Gdańsku doszło do próby korupcji i to dwukrotnie. Obie sytuacje miały miejsce w tygodniu poprzedzającym mecz Zdunek Wybrzeże Gdańsk – Get Well Toruń.

Wczoraj kierownictwo gdańskiego klubu poinformowało, że posiada 15-minutowe nagranie, z którego wynika, że jeden z zawodników gospodarzy był dwukrotnie kuszony przez sponsora jednego z żużlowców Wybrzeża. Oferta dotyczyła sporej gratyfikacji finansowej w zamian za słabą postawę w meczu barażowym. Nieoficjalnie mówi się, że może tutaj chodzić o Kacpra Gomólskiego. W każdym razie zawodnik zachował się jak należy i dwukrotnie odmówił i zgłosił sprawę kierownictwu gdańskiego klubu. Według informacji portalu sportowefakty.wp.pl, mówi się, że kwota jaką był kuszony zawodnik oscylowała w granicach nawet 100 tysięcy złotych.

Poniżej prezentujemy treść oświadczenia jakie z związku z całą sytuacją wydało kierownictwo Wybrzeża Gdańsk.

Szanowni Państwo,

W pierwszej kolejności pragniemy podziękować Państwu za tak liczne przybycie na wczorajszy mecz. Wiara oraz siła, którą daliście Państwo zawodnikom były ogromne i wierzymy, że nasz stadion może tak wyglądać podczas każdych zawodów ligowych rozgrywanych w Gdańsku. Niestety, przeciwnik okazał się lepszy. Z tego miejsca pragniemy pogratulować drużynie toruńskiej zwycięstwa i utrzymania w PGE Ekstralidze.

Na tym zdaniu powinniśmy zakończyć, jednakże w minionym tygodniu miały miejsce wydarzenia, które nie powinny się zdarzać w sporcie i o których zmuszeni jesteśmy Państwa poinformować. W środę jednemu z zawodników zespołu Zdunek Wybrzeże Gdańsk została przedstawiona propozycja gratyfikacji finansowej oraz kontraktu w zespole na sezon 2018 w zamian za słabą postawę podczas meczu barażowego. Zawodnik propozycję odrzucił oraz natychmiast poinformował o zaistniałej sytuacji zarząd GKŻ Wybrzeże. Dzień później propozycja została ponowiona, a zawodnikowi zaproponowano wyższą gratyfikację niż w środę. Oferta ponownie została odrzucona. Na prośbę zawodnika Zarząd klubu wstrzymał się z wszelkimi działaniami w tej sprawie do wczoraj. Naszą intencją było zapewnienie zawodnikom maksymalnego komfortu psychicznego do niedzielnych zawodów. W niedzielę rano podczas wspólnego śniadania pozostali zawodnicy Zdunek Wybrzeże zostali poinformowani o złożonej propozycji i wszyscy jednoznacznie zaprzeczyli, by przyjęli jakiekolwiek oferty tego typu.
Podsumowując pragniemy podkreślić, iż nie mamy żadnych podstaw by twierdzić, że którykolwiek z zawodników Zdunek Wybrzeże Gdańsk zaprezentował w niedzielnych zawodach niesportową postawę, a zespół z Torunia zwyciężył w barażowej rywalizacji w sposób nieuczciwy. Co więcej wierzymy, że wszystko odbyło się w sportowej walce. Jednakże posiadamy niezaprzeczalne, twarde dowody, że propozycja korupcyjna została złożona co najmniej jednemu z naszych zawodników i w naszej opinii jest to sytuacja absolutnie niedopuszczalna i patologiczna. Mamy też podstawy sądzić, że ta sytuacja negatywnie wpłynęła na atmosferę w naszym zespole oraz przygotowanie psychiczne zawodników do meczu. Sprawa wraz z materiałem dowodowym została przekazana policji oraz zostanie dziś przekazana do władz Polskiego Związku Motorowego i PGE Ekstraligi. Wierzymy, że przedstawiciele związku dołożą wszelkich starań, by odpowiednio ukarać sprawców, a sport żużlowy pozostanie wolny od korupcji i niesportowych postaw.

O nowych faktach w sprawie będziemy informować na bieżąco.

Żużel
Jakub Strzelka
@JStrzelka

Dziennikarz, publicysta i czujny obserwator czerpiący z ikon polskiego felietonu, by jak najtrafniej opisywać toruńskie piekiełko.

Więcej w dziale Żużel

DSC8284-1000x600

Get Well Toruń oferuje pomoc Gregowi Hancockowi

Adam Mroczek3 stycznia 2019
DSC_0166

Temat nazwy “Apator” znów powraca

Adam Mroczek28 grudnia 2018
DSC_0166

Poznaliśmy terminarz PGE Ekstraligi 2019!

Mateusz Bąk12 grudnia 2018
DSC_0908-1000x600

Kolejny zawodnik dogadany z klubem!

Maciej Gorczyński22 września 2018
12674322_1169652446401616_669724308_n-960x600-960x600

Finał Elitserien dla zespołów Przedpełskiego i Iversena

Maciej Gorczyński19 września 2018
IMG_0490

Niels Kristian Iversen na dłużej w Get Well Toruń!

Maciej Gorczyński18 września 2018
2018_09_14_koncert_motoarena_010_0

Get Well zakończył sezon na Motoarenie

Adam Mroczek15 września 2018
DSC_4331-1000x600

Bezbłędny Doyle, świetny Przedpełski. Torunianie jechali w Elitserien

Maciej Gorczyński12 września 2018
DSC_2224-1000x600

Daniel Kaczmarek z “dziką kartą” na Grand Prix w Toruniu!

Maciej Gorczyński11 września 2018