fbpx
Żużel

Wielkie ściganie na MotoArenie – cykl Speedway Best Pairs został zainaugurowany!

Greg Hancock był jednym z ojców sukcesu Monster Energy na MotoArenie (fot. Krzysztof Maliszewski)
Wielkie ściganie na MotoArenie – cykl Speedway Best Pairs został zainaugurowany!
Jakub Strzelka
REAKCJE

Pierwsze zawody z cyklu Speedway Best Pairs przeszły do historii. Zapiszą się w niej również niektóre akcje, mające miejsce na torze w sobotni wieczór. Toruński turniej obfitował w wiele emocji i nieoczekiwanych rozwiązań. Trudno sobie było wyobrazić lepszy początek cyklu zawodów o parowe mistrzostwo Europy

Inauguracyjny wyścig pierwszego turnieju SBP padł łupem Boll Team’u. Niels Kristian Iversen i Martin Vaculik wyszli lepiej spod taśmy i przywieźli za plecami Artema Łagutę oraz Antonio Lindbaecka.

Już w drugiej gonitwie doszło do pierwszego upadku w zawodach. Po walce w pierwszym łuku z Tobiasem Kronerem, upadł Emil Sajfutdinow. Sędzia nie dopatrzył się ostatecznie winy Niemca i z powtórki wykluczył zawodnika Fogo Power. Druga odsłona biegu drugiego zakończyła się bez sensacji – Bartosz Zmarzlik przywiózł za plecami Kaia Huckenbecka i Tobiasa Kronera.

Pierwszych  emocji dostarczyła gonitwa trzecia, w której zwyciężyła ekipa eport2000.pl Team. Piotr Protasiewicz i Grzegorz Zengota po ciekawej i emocjonującej walce pokonali w stosunku 4:2 Nickiego Pedersena i Martina Smolinskiego.

Podobnie zakończył się wyścig czwarty, w którym triumfowali „torunianie”. Ekipa Monster Energy w składzie Greg Hancock – Chris Holder pokonała Boll Team. Amerykanin do samej mety musiał bronić się przed atakami Nielsa Kristiana Iversena. Niezagrożony do mety z jednym punktem dojechał Chris Holder, ponieważ Martin Vaculik po defekcie na pierwszym okrążeniu nie dojechał do mety.

Wielkich emocji dostarczyła gonitwa szósta, w której zmierzyły się drużyny Fogo Power oraz Trans MF PRO RaceTeam. Podwójnie zwyciężyli Bartosz Zmarzlik i Emil Sajfutdinow. Zawodnik gorzowskiej Stali stoczył zaciętą walkę z Nickim Pedersenem, który zajeżdżając mu tor jazdy był bliski wygrania z Polakiem. Chwilę później Zmarzlik odpowiedział tym samym i rosyjsko-polski duet dowiózł do mety pięć punktów.

Parę minut później ponownie cieszyła się toruńska publiczność. Stosunkiem 4:2 w wyścigu siódmym zwyciężyli miejscowi ulubieńcy – Chris Holder i Greg Hancock. Zawodników Monster Energy podzielił Janusz Kołodziej z eport2000.pl Team, który zastępował w tym biegu Piotra Protasiewicza.

Niezwykle atrakcyjnie zapowiadała się gonitwa dziewiąta, w której mieli się zmierzyć Bartosz Zmarzlik, bracia Łagutowie i Emil Sajfutdinow. W rzeczywistości była ciekawsza niż można było podejrzewać. Między zawodnikami iskrzyło już od samego początku, kiedy jechali w kontakcie. Następnie rozjechali się po torze w remisowej konfiguracji. Ostatecznie cała gonitwa zakończyła się podwójnym prowadzeniem ekipy Fogo Power, które zapewnił Emil Sajfutdinow, wyprzedzając „o błysk szprychy” na mecie Grigorija Łagutę.

W wyścigu dwunastym doszło do drugiego upadku w sobotnich zawodach. Bliskie spotkanie z toruńskim torem zanotował Nicki Pedersen, który został podcięty przez starszego z braci Łagutów. Rosjanin został wykluczony z powtórki, którą wygrał lider Trans MF PRO Race Team. Tym samym Pedersen i Martin Smolinski odnieśli pierwsze zwycięstwo tego dnia – 4:2.

W wyścigu trzynastym doszło do niemałej sensacji. W starciu eport2000.pl Team z City Team tryumfowali po raz pierwszy zawodnicy z niemieckiej stajni. Na dystansie osamotnionego Grzegorza Zengotę wyprzedził Kai Huckenbeck. Trzeci na metę dojechał Tobias Busch i City Team odniósł zwycięstwo 4:2. W wyścigu nie uczestniczył Piotr Protasiewicz, który zerwał w pierwszym podejściu taśmę startową.

W następnej gonitwie pierwsze podwójne zwycięstwo odniosła „miejscowa” para Monster Energy. Duet Hancock-Holder nie dał szans młodzieży Nice Racing, Bartoszowi Zmarzlikowi i Tobiaszowi Musielakowi. Tym samym Monster Energy “wskoczył” na pierwsze miejsce w klasyfikacji zawodów. Ta sytuacja uległa zmianie już w kolejnej gonitwie. Pretendująca do zwycięstwa ekipa Boll Team, zremisowała z Trans MF PRO Race Team i awansowała na pierwszą pozycję.

Wiele emocji przyniósł wyścig osiemnasty, a konkretnie walka Martina Vaculika i Bartosza Zmarzlika. Przez cztery kółka młody gorzowianin atakował zaciekle bardziej doświadczonego Słowaka. Ostatecznie lepiej z tej rywalizacji wyszedł Vaculik, czym zapewnił podwójne zwycięstwo swojej drużynie. Pewne trzy punkty przywiózł rewelacyjny tego dnia Patryk Dudek, a w walce zupełnie nie liczył się Tobiasz Musielak.

W biegu dziewiętnastym para Monster Energy pewnie pokonała Nice Racing – Grigorija Łagutę i Antonio Lindbaecka. Trzecie z rzędu podwójne zwycięstwo reprezentantów zawodników amerykańskiego zaowocowało bezpośrednim awansem do finału i zwycięstwem w rundzie zasadniczej toruńskiego turnieju.

Rywalizację w fazie kwalifikacyjnej zawodów zakończyło starcie pomiędzy eport2000.pl Team a Fogo Power. Zwycięsko z tego starcia wyszli Piotr Protasiewicz oraz Janusz Kołodziej, którzy pokonali podwójnie Zmarzlika i Musielaka.

Do biegu barażowego, którego stawką był udział w finale, awansowały ekipy Boll Team oraz eport2000.pl Team. W tym niezwykle emocjonującym biegu tryumfowała para Dudek-Vaculik i to ona zameldowała się w finale.

Od samego startu w gonitwie finałowej prowadzili żużlowcy Boll Teamu – Martin Vaculik i Patryk Dudek. Nie dane było im jednak wygrać. Na drugiej prostej czwartego kółka Słowaka spotkał ogromny pech – zaczęło mu się palić sprzęgło i został wyprzedzony przez Holdera i Hancocka. Tym samym ze zwycięstwa w Toruniu mogli cieszyć się “gospodarze”. Stało się to dzięki przepisowi, który mówi, że w przypadku remisu w finale, o zwycięstwie decyduje jazda drużynowa, a zatem wygrywają zawodnicy z drużyny, zajmującej pierwsze i drugie miejsce.

W ten sposób zakończyła się pierwsza runda cyklu Speedway Best Pairs. Następne zawody już piątego maja w Landshut. Cykl zakończy się czerwcowym turniejem finałowym w Ostrowie Wielkopolskim.

Powiedzieli po zawodach:

Piotr Protasiewicz: Chciałbym w imieniu całej drużyny pogratulować zwycięzcom. Co tu dużo mówić. Było super ściganie, zresztą jak zawsze w Toruniu. Napotkałem dzisiaj parę przeszkód, bo była w moim wykonaniu i taśma i następnie defekt, ale wszystko szczęśliwie się skończyło. Cieszymy się z tego bardzo, bo to początek sezonu, kiedy jazdy nie jest za wiele a nam świetnie się jechało. I to w takiej dobrej stawce zawodników. Dobrze jechali Janusz i Grzegorz. Chłopaki dorzucały cenne punkty i to starczyło na trzecie miejsce. Jeszcze raz gratuluję zwycięzcą – byli dzisiaj od nas dużo lepsi. Cykl nabiera rozpędu i robi się coraz ciekawiej. 

Martin Vaculik: Chcę na początku pogratulować zwycięzcom – pojechali świetne zawody. Należy pochwalić również chłopaków z mojej drużyny. Patryk i Niels byli dzisiaj naprawdę bardzo szybcy. Jeśli chodzi o mnie, jestem rozczarowany tym, co się działo z moim sprzętem. Po pierwszym biegu, który był bardzo dobry, zatarł mi się szybki, spasowany z torem silnik. Potem w drugim motocyklu wciąż szukałem odpowiednich ustawień, bo tej szybkości już brakowało. Starałem się zdobywać tyle punktów, ile mogłem. Dopiero na finał znalazłem odpowiednie ustawienia, ale tutaj z kolei spaliło mi się sprzęgło. Dlatego bardzo się cieszę z drugiego miejsca. 

Chris Holder: Po pierwsze gratuluję Boll Team. Byli dziś naprawdę szybcy. Jeśli chodzi o nas, to bardzo się cieszę ze zwycięstwa. Pojechaliśmy dobrze i wygraliśmy. Jeśli tak będzie w następnych turniejach, to możemy pokusić się o zwycięstwo. Należy pochwalić również organizację turnieju, bo była naprawdę znakomita. Firma One Sport wykonała dobrą robotę. 

Wyniki:

I Monster Energy Team – 27+3
13.
Greg Hancock – 13+1 (3,1,1,3,3,2*)
14.
Chris Holder – 14+2 (1,3,3,2*,2*,3)
21.
Paweł Przedpełski – NS

II Boll Team – 24+3
1.
Niels Kristian Iversen – 9+1 (2*,2,3,-,2,-)
2.
Martin Vaculik – 6+1 (3,d,-,1,-,2*)
15.
Patryk Dudek – 9+2 (2*,3,1*,3)

III Eport2000.pl Team – 18
11.
Piotr Protasiewicz – 5+1 (1,-,2,t,d,2*)
12.
Grzegorz Zengota – 5 (3,0,-,2,-,-)
20.
Janusz Kołodziej – 8 (2,0,3,3)

IV Trans MF Pro Race Team – 17
9.
Martin Smolinski – 1 (0,0,0,1,-,-)
10.
Nicki Pedersen – 14 (2,1,2,3,3,3)
19.
Renat Gafurow – 2+1 (0,2*)

V Fogo Power – 16
7.
Emil Sajfutdinow – 5+1 (w,3,2*,-,-,-)
8.
Bartosz Zmarzlik – 11+1 (3,2*,3,1,1,1)
18.
Tobiasz Musielak – 0 (0,0,0)

VI Nice Racing – 13
3.
Artiom Łaguta – 4 (1,3,0,-,-,-)
4.
Antonio Lindbaeck – 3 (0,-,-,2,1,0)
16.
Grigorij Łaguta – 6+1 (2*,1,w,2,1)
 
VII City Team – 11
5.
Kai Huckenbeck – 9 (2,1,1,3,1,1)
6.
Tobias Kroner – 1 (1,0,-,-,-,0)
17.
Tobias Busch – 1 (0,1,0,)

Bieg po biegu:
1.
(58,31) Vaculik, Iversen, A. Łaguta, Lindbaeck 5:1
2.
(58,04) Zmarzlik, Huckenbeck, Kroner, Sajfutdinow (u/w) 3:3
3.
(58,63) Zengota, Pedersen, Protasiewicz, Smolinski 4:2
4.
(58,07) Hancock, Iversen, Holder, Vaculik (d/4) 4:2
5.
(58,60) A. Łaguta, G. Łaguta, Huckenbeck, Kroner 5:1
6.
(58,56) Sajfutdinow, Zmarzlik, Pedersen, Smolinski 5:1
7.
(58,04) Holder, Kołodziej, Hancock, Zengota 4:2
8.
(58,69) Iversen, Dudek, Huckenbeck, Busch 5:1
9.
(59,06) Zmarzlik, Sajfutdinow, G. Łaguta, A. Łaguta 5:1
10.
(58,91) Holder, Pedersen, Hancock, Smolinski 4:2
11.
(58,41) Dudek, Protasiewicz, Vaculik, Kołodziej 4:2
12.
(59,65) Pedersen, Lindbaeck, Smolinski, G. Łaguta (w) 4:2
13.
(60,26) Huckenbeck, Zengota, Busch, Protasiewicz (t) 4:2
14.
(59,31) Hancock, Holder, Zmarzlik, Musielak 5:1
15.
(59,75) Pedersen, Iversen, Dudek, Gafurow 3:3
16.
(59,16) Kołodziej, G. Łaguta, Lindbaeck, Protasiewicz (d/4) 3:3
17.
(60,00) Hancock, Holder, Huckenbeck, Busch 5:1
18.
(59,57) Dudek, Vaculik, Zmarzlik, Musielak 5:1
19.
(59,90) Holder, Hancock, G. Łaguta, Lindbaeck 5:1
20.
(60,38) Pedersen, Gafurow, Huckenbeck, Kroner 5:1
21.
(60,27) Kołodziej, Protasiewicz, Zmarzlik, Musielak 5:1

Baraż:
22.
(60,81) Vaculik, Zengota, Dudek, Kołodziej 4:2

Finał:
23.
(59,58) Dudek, Holder, Hancock, Vaculik 3:3

Żużel
Jakub Strzelka
@JStrzelka

Dziennikarz, publicysta i czujny obserwator czerpiący z ikon polskiego felietonu, by jak najtrafniej opisywać toruńskie piekiełko.

Więcej w dziale Żużel

20170409_276_DSC00415_MAL

Deklasacja na motoarenie! Relacja ze spotkania Apator-Unia

Hubert Grabowski26 września 2020
motoarena_torun_fot_archiwum_cwb_m

Apator u siebie po awans!

Hubert Grabowski25 września 2020
DSC_0417

Jack Holder z dziką kartą na toruńskie rundy SGP!

Hubert Grabowski23 września 2020
2020_08_05_trening_reprezentacji_polski_na_zuzlu_004

Reprezentacja trenuje na Motoarenie

Mateusz Bąk5 sierpnia 2020
DSC_2162-1000x600

Najszybszego zawodnika PGE Ekstraligi poznamy w Toruniu! Kto wystąpi?

Mateusz Bąk4 sierpnia 2020
20170409_266_DSC00258_MAL-1000x600

Przedpełski z dziką kartą na finał SEC

Mateusz Bąk22 lipca 2020
DSC_4720_wynik

Toruńsko-bydgoskie derby w innym terminie

Mateusz Bąk21 lipca 2020
DSC_8119_wynik

Apator znów pewnie wygrywa i obejmuje fotel lidera

Mateusz Bąk20 lipca 2020
69264919_1221253574732110_3386116649542221824_o

Apator rozpoczyna sezon! Rusza sprzedaż biletów

Mateusz Bąk6 lipca 2020