fbpx
Finanse

Czym jest i kiedy dojdzie przelew ELIXIR?

(fot. Materiały Zewnętrzne)
Czym jest i kiedy dojdzie przelew ELIXIR?
REAKCJE

Elixir to elektroniczny system rozliczeń międzybankowych. Jego działalność nadzoruje KIR (Krajowa Izba Rozliczeniowa)

System Elixir rozlicza transakcje w złotówkach, zarówno te zlecone za pomocą bankowości elektronicznej, jak i w oddziałach banków. Elixir działa w trzech sesjach, podczas których banki wymieniają się informacjami o zleconych przelewach i dokonywane jest rozliczenie. Godziny sesji są stałe, tj. 9:30, 13:30 i 16:00. Odbywają się one w każdy dzień roboczy. Podczas sesji rozliczeniowych następuje wymiana informacji o transakcjach zleconych do rozliczenia

CO TO JEST ELIXIR?

Dzięki systemowi Elixir obsługiwanemu przez KIR banki mogą sprawnie wymieniać się informacjami o przelewach zleconych przez ich klientów. Za pośrednictwem systemu realizowane są płatności uznaniowe i obciążeniowe osób indywidualnych i firm. Dotyczy to również np. przelewu pożyczki na raty otrzymanej od Ratka.pl.

Elixir został uruchomiony już w 1994 roku jako jeden z pierwszych tego typu systemów w Europie. Od tego czasu banki rozliczyły za jego pośrednictwem ponad 22 mld transakcji, na łączną kwotę 72 bln złotych.

Od 2005 roku równolegle z system Elixir, klienci banków mogą korzystać również z systemu Euro Elixir. Pozwala on na dokonywanie rozliczeń w walucie euro – niezależnie od tego, czy są wykonywane na rachunki obsługiwane w Polsce czy za granicą.

Z kolei od 2012 roku KIR udostępnia również system płatności natychmiastowych Express Elixir. Od tego czasu klienci banków w Polsce jako jedni z pierwszych wśród europejskich krajów zyskali możliwość realizacji przelewów w czasie liczonym w sekundach, w trybie 24 godziny na dobę, 7 dni w tygodniu, w tym w święta.

KIEDY DOJDZIE PRZELEW ELIXIR?

Elixir umożliwia bankom wymianę informacji o transakcjach i ich rozliczenie w ramach trzech sesji, odbywających się w dni robocze.

Kiedy klient przesyła pieniądze z jednego banku do drugiego standardowym przelewem, warunkiem dotarcia środków na rachunek adresata jest realizacja jednej z sesji w systemie Elixir.  Jeśli zlecimy przelew rano, mieszcząc się w określonym czasie, to powinien znaleźć się on na koncie docelowym najpóźniej tego samego dnia po południu.

Ważne! Trzeba pamiętać, że konkretny moment przekazania do realizacji zleceń klientów wyznaczają banki, w oparciu o procedury i przepisy wewnętrzne. Nie zawsze przelew zlecony wcześnie rano będzie rozliczony w czasie pierwszej sesji w danym dniu.  Informacja o tym, kiedy bank skieruje nasz przelew do realizacji jest zazwyczaj dostępna na jego stronie internetowej w regulaminie lub na Infolinii. Warto sprawdzić ten harmonogram, jeśli zależy nam na tym, aby pieniądze dotarły do odbiorcy w określonym terminie.

Analogicznie będzie w przypadku przelewu pożyczki pozabankowej. Aby klient otrzymał środku musi odbyć się sesja rozliczeniowa. Aby mieć pewność kiedy pieniądze z firmy pożyczkowej dotrą na nasze konto warto sprawdzić godziny a których bank kieruje przelewy do rozliczenia.

KIR – STATYSTYKI SYSTEMÓW ROZLICZENIOWYCH W MARCU 2019

W marcu 2019 r. KIR rozliczył w systemie Elixir 164,1 mln transakcji o łącznej wartości 452,2 mld zł. Transakcje te obejmowały zarówno uznania, czyli między innymi polecenia przelewu oraz obciążenia, czyli polecenia zapłaty.

W tym samym okresie 2018 r. zrealizowano 160,1 mln komunikatów, których wartość wyniosła 426,6 mld zł. To oznacza, że w ujęciu rocznym liczba transakcji zwiększyła się o 2,5 proc., a ich wartość wzrosła o 6 proc.

Najwyższą w tym miesiącu dzienną liczbę komunikatów w systemie Elixir przetworzono 11 marca – 13,93 mln transakcji o wartości 22,36 mld zł.

W systemie Euro Elixir, obsługującym rozliczenia krajowe i zagraniczne w euro, rozliczono 3,13 mln komunikatów o wartości 17,91 mld euro. W Express Elixir przetworzono 1,83 mln przelewów natychmiastowych o najwyższym w historii systemu wolumenie obrotu, wynoszącym 3,3 mld zł. Liczba transakcji przelewów natychmiastowych przekroczyła 1 proc. transakcji systemu Elixir.

Więcej w dziale Finanse

21 afterweb - pozycjonowanie

Reklama w internecie, czyli gdzie? Dotrzyj do właściwych odbiorców dzięki pozycjonowaniu

Redakcja ChilliTorun.pl5 października 2019
01 - reklamowekonstrukcje - szyld reklamowy ZEWN

Jak się skutecznie promować w przestrzeni publicznej? Zainwestuj w unikalny szyld reklamowy i czekaj na klientów!

Redakcja ChilliTorun.pl26 sierpnia 2019
04 - eventlogistica - stoiska targowe 4 ZEWN

Nie dopuść do przerostu formy nad treścią. Przygotowując stoiska targowe skoncentruj się na merytorycznym przekazie

Redakcja ChilliTorun.pl1 sierpnia 2019
11-inseo-seo 1

Sposoby na zwiększenie sprzedaży w sklepie internetowym

Redakcja ChilliTorun.pl28 czerwca 2019
02. afterweb.pl - pozycjonowanie stron

Czy pozycjonowanie stron to skuteczny sposób na wzrost sprzedaży? Sprawdziliśmy!

Redakcja ChilliTorun.pl27 czerwca 2019
klucze-do-domu

Nieruchomości w Toruniu – wybrać dom czy mieszkanie?

Redakcja ChilliTorun.pl31 maja 2019
office-furniture-2014888_640

Meble do biura, które zachwycą Twoich klientów!

Redakcja ChilliTorun.pl29 maja 2019
01 – i-kancelaria – upadłość konsumencka 1 ZEWN

Nie widzisz wyjścia z narastającej spirali długów? Sprawdź, czy możesz ogłosić upadłość konsumencką!

Redakcja ChilliTorun.pl16 maja 2019
04 - displayexpo - druk wielkoformatowy

Każda duża powierzchnia to także duże możliwości promocji

Redakcja ChilliTorun.pl13 maja 2019