fbpx
Finanse

Czym jest i kiedy dojdzie przelew ELIXIR?

(fot. Materiały Zewnętrzne)
Czym jest i kiedy dojdzie przelew ELIXIR?
REAKCJE

Elixir to elektroniczny system rozliczeń międzybankowych. Jego działalność nadzoruje KIR (Krajowa Izba Rozliczeniowa)

System Elixir rozlicza transakcje w złotówkach, zarówno te zlecone za pomocą bankowości elektronicznej, jak i w oddziałach banków. Elixir działa w trzech sesjach, podczas których banki wymieniają się informacjami o zleconych przelewach i dokonywane jest rozliczenie. Godziny sesji są stałe, tj. 9:30, 13:30 i 16:00. Odbywają się one w każdy dzień roboczy. Podczas sesji rozliczeniowych następuje wymiana informacji o transakcjach zleconych do rozliczenia

CO TO JEST ELIXIR?

Dzięki systemowi Elixir obsługiwanemu przez KIR banki mogą sprawnie wymieniać się informacjami o przelewach zleconych przez ich klientów. Za pośrednictwem systemu realizowane są płatności uznaniowe i obciążeniowe osób indywidualnych i firm. Dotyczy to również np. przelewu pożyczki na raty otrzymanej od Ratka.pl.

Elixir został uruchomiony już w 1994 roku jako jeden z pierwszych tego typu systemów w Europie. Od tego czasu banki rozliczyły za jego pośrednictwem ponad 22 mld transakcji, na łączną kwotę 72 bln złotych.

Od 2005 roku równolegle z system Elixir, klienci banków mogą korzystać również z systemu Euro Elixir. Pozwala on na dokonywanie rozliczeń w walucie euro – niezależnie od tego, czy są wykonywane na rachunki obsługiwane w Polsce czy za granicą.

Z kolei od 2012 roku KIR udostępnia również system płatności natychmiastowych Express Elixir. Od tego czasu klienci banków w Polsce jako jedni z pierwszych wśród europejskich krajów zyskali możliwość realizacji przelewów w czasie liczonym w sekundach, w trybie 24 godziny na dobę, 7 dni w tygodniu, w tym w święta.

KIEDY DOJDZIE PRZELEW ELIXIR?

Elixir umożliwia bankom wymianę informacji o transakcjach i ich rozliczenie w ramach trzech sesji, odbywających się w dni robocze.

Kiedy klient przesyła pieniądze z jednego banku do drugiego standardowym przelewem, warunkiem dotarcia środków na rachunek adresata jest realizacja jednej z sesji w systemie Elixir.  Jeśli zlecimy przelew rano, mieszcząc się w określonym czasie, to powinien znaleźć się on na koncie docelowym najpóźniej tego samego dnia po południu.

Ważne! Trzeba pamiętać, że konkretny moment przekazania do realizacji zleceń klientów wyznaczają banki, w oparciu o procedury i przepisy wewnętrzne. Nie zawsze przelew zlecony wcześnie rano będzie rozliczony w czasie pierwszej sesji w danym dniu.  Informacja o tym, kiedy bank skieruje nasz przelew do realizacji jest zazwyczaj dostępna na jego stronie internetowej w regulaminie lub na Infolinii. Warto sprawdzić ten harmonogram, jeśli zależy nam na tym, aby pieniądze dotarły do odbiorcy w określonym terminie.

Analogicznie będzie w przypadku przelewu pożyczki pozabankowej. Aby klient otrzymał środku musi odbyć się sesja rozliczeniowa. Aby mieć pewność kiedy pieniądze z firmy pożyczkowej dotrą na nasze konto warto sprawdzić godziny a których bank kieruje przelewy do rozliczenia.

KIR – STATYSTYKI SYSTEMÓW ROZLICZENIOWYCH W MARCU 2019

W marcu 2019 r. KIR rozliczył w systemie Elixir 164,1 mln transakcji o łącznej wartości 452,2 mld zł. Transakcje te obejmowały zarówno uznania, czyli między innymi polecenia przelewu oraz obciążenia, czyli polecenia zapłaty.

W tym samym okresie 2018 r. zrealizowano 160,1 mln komunikatów, których wartość wyniosła 426,6 mld zł. To oznacza, że w ujęciu rocznym liczba transakcji zwiększyła się o 2,5 proc., a ich wartość wzrosła o 6 proc.

Najwyższą w tym miesiącu dzienną liczbę komunikatów w systemie Elixir przetworzono 11 marca – 13,93 mln transakcji o wartości 22,36 mld zł.

W systemie Euro Elixir, obsługującym rozliczenia krajowe i zagraniczne w euro, rozliczono 3,13 mln komunikatów o wartości 17,91 mld euro. W Express Elixir przetworzono 1,83 mln przelewów natychmiastowych o najwyższym w historii systemu wolumenie obrotu, wynoszącym 3,3 mld zł. Liczba transakcji przelewów natychmiastowych przekroczyła 1 proc. transakcji systemu Elixir.

Więcej w dziale Finanse

1_ygVf3svWeywv8loFs2NJgw

Czy potrzebujemy metalowej szafy w naszym biurze?

Redakcja ChilliTorun.pl30 kwietnia 2020
14-eseo

Co musisz zrobić, by Twój sklep internetowy generował sprzedaż? Dajemy Ci garść inspiracji!

Redakcja ChilliTorun.pl6 kwietnia 2020
wniosek o upadłość konsumencką

Dlaczego warto powierzyć przygotowanie wniosku o upadłość konsumencką prawnikowi?

Redakcja ChilliTorun.pl13 marca 2020
stojakitekturowe producent standów kartonowych ST-Print

Spraw, by Twój produkt nie umknął uwadze klienta. Potrzebujesz odpowiedniej oprawy

Redakcja ChilliTorun.pl12 marca 2020
02 - smartdebt - program do windykacji ZEWN

Masz problem z wyegzekwowaniem należności od dłużników? Program do windykacji ułatwi Ci sprawne załatwianie takich spraw!

Redakcja ChilliTorun.pl13 stycznia 2020
04 - standartpark - producent odwodnień liniowych

Właściwe zagospodarowanie przestrzeni wokół podnosi funkcjonalność każdego obiektu. Zadbaj o to!

Redakcja ChilliTorun.pl13 stycznia 2020
06 - inpozycjonowanie - pozycjonowanie strony w Google

Bez nowych klientów trudno o sukces. Promuj się w Google i dotrzyj do tych, którzy Cię nie znają

Redakcja ChilliTorun.pl10 stycznia 2020
6 - omegasystem - przegrody biurowe

Przyjazne miejsce pracy to spora karta przetargowa dla właścicieli firm. Zobacz, jak je stworzyć!

Redakcja ChilliTorun.pl10 grudnia 2019
04 - zbyszynskimeble - meble biurowe na wymiar ZEWN

Zadbaj o pozytywny wizerunek swojej firmy. Spraw, aby wygląd biura współgrał z postrzeganiem Twojej marki

Redakcja ChilliTorun.pl5 grudnia 2019