fbpx
Finanse

Dlaczego instytucje pozabankowe odrzucają wnioski o pożyczki online?

Powodów odrzucenia naszego wniosku pożyczkowego może być kilka... (fot. e-busines.info.pl)
Dlaczego instytucje pozabankowe odrzucają wnioski o pożyczki online?
Redakcja ChilliTorun.pl
REAKCJE

Wydawać by się mogło, że z uwagi na wysokie koszty i ogólny brak zaufania społeczeństwa, firmy pożyczające pozabankowo nie mają zbyt wielu klientów i liczyć powinny się z każdym otrzymanym wnioskiem o pożyczkę

Kondycja rynku pozabankowego zaskakuje

Jak wynika z danych, klientów jest na tyle dużo, że firm pozabankowych ciągle przybywa. Z uwagi na ogromne zainteresowanie chwilówkami krótkoterminowymi oraz długoterminowymi pożyczkami na raty, pożyczkodawcy pozwolić mogą sobie na szczegółową analizę klientów, aby ograniczyć do minimum tych przekredytowanych i nieposiadających zdolności kredytowej.

Najlepszy bowiem jest interes na klientach terminowych, stałych i przewidywalnych. Dla takiej grupy konsumentów instytucje pożyczkowe zrobią naprawdę wiele, o czym świadczą choćby interesujące programy lojalnościowe.

Instytucje pożyczkowe deklarują, że aż 2/3 wniosków od nowych klientów zmuszone są odrzucić. Najczęstszym powodem jest brak zdolności kredytowej pożyczkobiorców, choć potencjalnych powodów może być znacznie więcej. Sami klienci jednak nie otrzymują informacji od firmy dlaczego ich wniosek został odrzucony, co pożyczkodawcy zastrzegają w swoich regulaminach. Poniżej prezentujemy przyczyny, dla których wnioskowanie o pożyczkę może się nie powieść.

Brak zdolności kredytowej

Jak już wspomniano powyżej, zdolność kredytowa jest kluczowym elementem do otrzymania pożyczki pozabankowej w wielu firmach. Ocena zdolności kredytowej jest obowiązkiem każdego podmiotu oferującego kredyt konsumencki, obowiązek ten wynika z ustawy. Każda firma dowolnie interpretuje możliwości klienta do spłaty zobowiązania. Dla niektórych firm zdolność kredytową posiadają osoby pracujące, niemające żadnych zadłużeń, inne firmy zadowala niewielki dochód, a historia kredytowa nie ma szczególnego znaczenia.

Dochody akceptowane w firmach pożyczkowych mogą pochodzić z różnych źródeł. Tak jak i w bankach, najbardziej pożądane są dochody wynikające z umowy o pracę. Akceptowane są również umowy cywilnoprawne oraz dochody pochodzące z własnej działalności gospodarczej. Część pożyczkodawców pozytywnie rozpatruje wnioski osób utrzymujących się ze świadczeń socjalnych i zasiłków dla bezrobotnych. Możliwym jest również otrzymać pożyczkę samotnym matkom, których jedynym źródłem dochodu są alimenty. Renciści i emeryci również mają szansę.

Natomiast osoby, które w żaden sposób nie mogą poświadczyć stałych dochodów mają utrudnioną sytuację i o pożyczkę mogą starać się tylko w kilku firmach, które oferują pożyczki bez zaświadczeń, jedynie za okazaniem dowodu osobistego.

Słaba historia kredytowa

Instytucje pożyczkowe bardzo często weryfikują swoich klientów w bazach dłużników, choć są i takie, które tego nie robią lub weryfikują tylko w ograniczonym zakresie oferując tzw. pożyczki bez BIK. W Polsce w obecnym czasie funkcjonują 4 duże biura informacji gospodarczej oraz Credit Check, który rozpoczął niedawno swoją działalność. W ostatnich latach zaszło sporo zmian we współpracy między bazami dłużników a sektorem pozabankowym. Niegdyś firmy pozabankowe mogły kupować raporty z baz danych, teraz same są częścią systemu i raportują zadłużenia klientów. Szczególnie nieakceptowane przez instytucje pozabankowe są zadłużenia wynikające z niespłaconych pożyczek u konkurencji. Niektóre negatywne wpisy nie są w ogóle brane pod uwagę, choć kwotą stanowczo przewyższają niewielkie zaległości w innej instytucji pozabankowej. Naturalnym jest, że instytucje pożyczkowe interpretują niespłacone pożyczki jako sygnał, że konsument ponownie nie wywiąże się z terminowej spłaty i pożyczka może zostać utracona.

Niespłacone zobowiązanie w danej firmie

Niektórzy klienci mogą nie mieć świadomości, że wszystkie instytucje pożyczkowe trzymają się zasady jednej pożyczki dla jednego klienta. Oznacza to, że klient nie ma możliwości otrzymać pożyczki, jeśli ma w tej samej firmie niespłaconą inną pożyczkę. Tylko uregulowanie zadłużenia umożliwi otrzymanie kolejnej.

Błędne lub fałszywe dane we wniosku

Wnioski, w których zostały wykryte błędy i nieścisłości zostają automatycznie odrzucone. Ważne jest, aby każde pola formularza wypełnić bezbłędnie, uważać na literówki itd. Dane z formularza muszą zgadzać się z danymi z konta bankowego, które zostaną przekazane pożyczkodawcy po wykonaniu przez klienta opłaty weryfikacyjnej.

Zdarza się również, że niektórzy klienci celowo zakłamują informacje na temat swoich zarobków czy zobowiązań. Jeżeli podczas weryfikacji poświadczenie nieprawdy zostanie przez firmę pozabankową wykryte, wniosek nie tylko zostanie odrzucony, ale klient nie będzie mógł liczyć na żadną pożyczkę w przyszłości.

Brak przelewu weryfikacyjnego lub błędy w przelewie

Jednym z ostatnich kroków jakie należy wykonać podczas wnioskowania o pożyczkę pozabankową po raz pierwszy w danej firmie jest przelew na konto pożyczkodawcy. Przelew weryfikacyjny ma na celu potwierdzenie danych z formularza z danymi posiadacza konta bankowego. Należy więc pamiętać, że przelew nie tylko musi zostać wykonany, ale musi koniecznie zostać zlecony z osobistego konta bankowego klienta. Przelewy pochodzące z konta współmałżonka lub z konta firmowego nie zostaną zaakceptowane.

Niektórzy pożyczkobiorcy mogą mieć problem z wykonaniem przelewu co wynika z braku środków na koncie bankowym. Przelew weryfikacyjny musi opiewać dosłownie na symboliczną kwotę, bowiem wynosi on zaledwie 1 gr. Czasem jednak kiedy konto bankowe jest puste lub kiedy debet zostanie wyczerpany, przejście ostatniego etapu jest niemożliwe. Niedopełnienie procesu rejestracji jest równoznaczne z odrzuceniem wniosku.

Niespełnienie wymagań podstawowych

Każda firma posiada wymagania formalne, które różnią się nieznacznie. Bezwzględnie wszystkie firmy udzielają pożyczek wyłącznie osobom posiadającym aktualny dowód osobisty i mających adres zamieszkania na terenie kraju. Wymagania formalne różnią się w zakresie górnej i dolnej granicy wieku. Nie każda firma udziela pożyczek osobom od osiemnastego roku życia lub emerytom. Na stronie pożyczkodawcy można sprawdzić jakie warunki podstawowe muszą spełniać klienci.

Więcej w dziale Finanse

instalacje-sanitarne-rury

“Innowacje i technologie: Klucz do zrównoważonego rozwoju przemysłu”

Redakcja ChilliTorun.pl2 stycznia 2024
osk_classic

Kursy Zawodowe: Klucz do Rozwoju Kariery i Nowych Możliwości

Redakcja ChilliTorun.pl2 stycznia 2024
Job Search Human Resources Recruitment Career Concept

Praca na GoWork.pl – jak dobrać oferty pracy pod siebie?

Redakcja ChilliTorun.pl5 grudnia 2023
307a9a5c22daeb7119fc90bffa357228

Osprzęt do wózków widłowych – co warto wybrać? Sprawdź!

Redakcja ChilliTorun.pl29 listopada 2023
04 - prox.info.pl - link na stronę ZEW

Gdzie prasa filtracyjna jest niezbędna? Eksperci wyjaśniają

Redakcja ChilliTorun.pl4 lipca 2023
09 - krgroup.pl - link na stronę ZEW

Sprawdź, czy raportowanie schematów MDR dotyczy właśnie Ciebie. Wyjaśniamy najważniejsze kwestie

Redakcja ChilliTorun.pl28 kwietnia 2023
02 - TELCOP - dzierżawa drukarek

Dylemat przedsiębiorcy: zakup czy wynajem? O współczesnych możliwościach wyboru

Redakcja ChilliTorun.pl28 kwietnia 2023
01 - ETYKAT - www etykat pl

Wyjdź poza szereg – poznaj walory marketingu partyzanckiego

Redakcja ChilliTorun.pl28 kwietnia 2023
6.chillitorun.pl1

W jakim przypadku wynajęcie agregatu prądotwórczego to najkorzystniejsza opcja?

Redakcja ChilliTorun.pl30 stycznia 2023