fbpx
Finanse

Dlaczego warto powierzyć przygotowanie wniosku o upadłość konsumencką prawnikowi?

(fot. Materiały Zewnętrzne)
Dlaczego warto powierzyć przygotowanie wniosku o upadłość konsumencką prawnikowi?
Redakcja ChilliTorun.pl
REAKCJE

Osoby, które zmagają się z trudną sytuacją finansową, nierzadko rozważają ogłoszenie upadłości. Aby to zrobić, należy zgromadzić stosowną dokumentację i sporządzić wniosek. Niektórzy decydują się napisać go samodzielnie, inni powierzają to zadanie profesjonalistom. O tym, z jakich powodów w tej kwestii korzystniej jest zaufać prawnikom, piszemy w poniższym artykule

Sporządzenie wniosku o upadłość to pierwszy krok w drodze do oddłużenia

Prawo do wszczęcia postępowania upadłościowego przysługuje osobom niewypłacalnym, które wpadły w pętlę zadłużenia w sposób niezawiniony. Utrata kontroli nad finansami w ich przypadku nie może być wynikiem umyślnego działania ani rażącego niedbalstwa. Taki stan rzeczy należy udowodnić, używając stosownych argumentów. Ważny podkreślenia jest fakt, że od 24 marca 2020 r. na etapie badania wniosku, Sąd nie będzie miał obowiązku sprawdzania przyczyn złego stanu finansowego wnioskodawcy. Niemniej jednak wykazanie, że długi nie są wynikiem celowych zachowań upadłego, zawsze działa na jego korzyść.

Chcąc zawrzeć we wniosku wszelkie przydatne dla Sądu informacje, należy skrupulatnie przeanalizować określone wymogi formalne. Na tym etapie bardzo łatwo o błąd. Wśród informacji, które obowiązkowo muszą zostać uwzględnione, wymienić należy dane dłużnika i jego współmałżonka. Już tutaj sytuacja się komplikuje – jeżeli wniosek o upadłość konsumencką składa osoba pozostająca w związku małżeńskim, musi ona przedłożyć szereg dodatkowych dokumentów. Są to m.in.: notarialne umowy majątkowe, oświadczenie o majątkowej wspólności ustawowej czy rozdzielności majątkowej, w zależności od sytuacji. Już choćby na tym przykładzie widać, że dopilnowanie wszystkich formalności nie jest rzeczą prostą. By zyskać gwarancję, iż we wniosku zostaną zawarte wszelkie wymagane informacje, najlepiej skorzystać z pomocy prawnika.

Wniosek o upadłość konsumencką może zostać oddalony przez Sąd!

Wypunktowanie zaciągniętych zobowiązań, szczegółowy wykaz wszystkich wierzycieli, rzeczowe uzasadnienie dotyczące tego, z jakich powodów chcemy ogłosić upadłość – to tylko przykłady informacji, które dłużnik musi uwzględnić we wniosku. Bywa, że przeoczenie choćby jednego podpunktu decyduje o odrzuceniu wniosku przez Sąd. Podobnie zdarzy się, kiedy wniosek będzie zawierał błędy formalne albo nie zostanie w nim uwzględniona konkretna argumentacja.

Z racji tego, że każdą sprawę należy analizować indywidualnie, nie istnieje uniwersalny wzorzec, pozwalający w kilka minut przygotować poprawny wniosek o upadłość konsumencką. Sporządzeniem tego pisma można co prawda zająć się samodzielnie, lecz rekomendowanym rozwiązaniem jest skorzystanie z eksperckiej wiedzy prawników. Przykładem miejsca, do którego po pomoc prawną zgłaszają się osoby chcące ogłosić upadłość, jest Kancelaria Radców Prawnych R. Ptak i Wspólnicy. Dysponując wsparciem specjalisty, doświadczonego w zakresie postępowań upadłościowych, można liczyć na kompleksową pomoc. Zarówno na etapie przygotowania poprawnego wniosku o upadłość konsumencką, jak też podczas rozprawy w Sądzie.

Więcej w dziale Finanse

389fd47e48faab52cc718c34ead9f289

Kredyt gotówkowy online – jak znaleźć najlepszy

Redakcja ChilliTorun.pl26 października 2020
1_ygVf3svWeywv8loFs2NJgw

Czy potrzebujemy metalowej szafy w naszym biurze?

Redakcja ChilliTorun.pl30 kwietnia 2020
14-eseo

Co musisz zrobić, by Twój sklep internetowy generował sprzedaż? Dajemy Ci garść inspiracji!

Redakcja ChilliTorun.pl6 kwietnia 2020
stojakitekturowe producent standów kartonowych ST-Print

Spraw, by Twój produkt nie umknął uwadze klienta. Potrzebujesz odpowiedniej oprawy

Redakcja ChilliTorun.pl12 marca 2020
02 - smartdebt - program do windykacji ZEWN

Masz problem z wyegzekwowaniem należności od dłużników? Program do windykacji ułatwi Ci sprawne załatwianie takich spraw!

Redakcja ChilliTorun.pl13 stycznia 2020
04 - standartpark - producent odwodnień liniowych

Właściwe zagospodarowanie przestrzeni wokół podnosi funkcjonalność każdego obiektu. Zadbaj o to!

Redakcja ChilliTorun.pl13 stycznia 2020
06 - inpozycjonowanie - pozycjonowanie strony w Google

Bez nowych klientów trudno o sukces. Promuj się w Google i dotrzyj do tych, którzy Cię nie znają

Redakcja ChilliTorun.pl10 stycznia 2020
6 - omegasystem - przegrody biurowe

Przyjazne miejsce pracy to spora karta przetargowa dla właścicieli firm. Zobacz, jak je stworzyć!

Redakcja ChilliTorun.pl10 grudnia 2019
04 - zbyszynskimeble - meble biurowe na wymiar ZEWN

Zadbaj o pozytywny wizerunek swojej firmy. Spraw, aby wygląd biura współgrał z postrzeganiem Twojej marki

Redakcja ChilliTorun.pl5 grudnia 2019