fbpx
Finanse

Dlaczego warto powierzyć przygotowanie wniosku o upadłość konsumencką prawnikowi?

(fot. Materiały Zewnętrzne)
Dlaczego warto powierzyć przygotowanie wniosku o upadłość konsumencką prawnikowi?
Redakcja ChilliTorun.pl
REAKCJE

Osoby, które zmagają się z trudną sytuacją finansową, nierzadko rozważają ogłoszenie upadłości. Aby to zrobić, należy zgromadzić stosowną dokumentację i sporządzić wniosek. Niektórzy decydują się napisać go samodzielnie, inni powierzają to zadanie profesjonalistom. O tym, z jakich powodów w tej kwestii korzystniej jest zaufać prawnikom, piszemy w poniższym artykule

Sporządzenie wniosku o upadłość to pierwszy krok w drodze do oddłużenia

Prawo do wszczęcia postępowania upadłościowego przysługuje osobom niewypłacalnym, które wpadły w pętlę zadłużenia w sposób niezawiniony. Utrata kontroli nad finansami w ich przypadku nie może być wynikiem umyślnego działania ani rażącego niedbalstwa. Taki stan rzeczy należy udowodnić, używając stosownych argumentów. Ważny podkreślenia jest fakt, że od 24 marca 2020 r. na etapie badania wniosku, Sąd nie będzie miał obowiązku sprawdzania przyczyn złego stanu finansowego wnioskodawcy. Niemniej jednak wykazanie, że długi nie są wynikiem celowych zachowań upadłego, zawsze działa na jego korzyść.

Chcąc zawrzeć we wniosku wszelkie przydatne dla Sądu informacje, należy skrupulatnie przeanalizować określone wymogi formalne. Na tym etapie bardzo łatwo o błąd. Wśród informacji, które obowiązkowo muszą zostać uwzględnione, wymienić należy dane dłużnika i jego współmałżonka. Już tutaj sytuacja się komplikuje – jeżeli wniosek o upadłość konsumencką składa osoba pozostająca w związku małżeńskim, musi ona przedłożyć szereg dodatkowych dokumentów. Są to m.in.: notarialne umowy majątkowe, oświadczenie o majątkowej wspólności ustawowej czy rozdzielności majątkowej, w zależności od sytuacji. Już choćby na tym przykładzie widać, że dopilnowanie wszystkich formalności nie jest rzeczą prostą. By zyskać gwarancję, iż we wniosku zostaną zawarte wszelkie wymagane informacje, najlepiej skorzystać z pomocy prawnika.

Wniosek o upadłość konsumencką może zostać oddalony przez Sąd!

Wypunktowanie zaciągniętych zobowiązań, szczegółowy wykaz wszystkich wierzycieli, rzeczowe uzasadnienie dotyczące tego, z jakich powodów chcemy ogłosić upadłość – to tylko przykłady informacji, które dłużnik musi uwzględnić we wniosku. Bywa, że przeoczenie choćby jednego podpunktu decyduje o odrzuceniu wniosku przez Sąd. Podobnie zdarzy się, kiedy wniosek będzie zawierał błędy formalne albo nie zostanie w nim uwzględniona konkretna argumentacja.

Z racji tego, że każdą sprawę należy analizować indywidualnie, nie istnieje uniwersalny wzorzec, pozwalający w kilka minut przygotować poprawny wniosek o upadłość konsumencką. Sporządzeniem tego pisma można co prawda zająć się samodzielnie, lecz rekomendowanym rozwiązaniem jest skorzystanie z eksperckiej wiedzy prawników. Przykładem miejsca, do którego po pomoc prawną zgłaszają się osoby chcące ogłosić upadłość, jest Kancelaria Radców Prawnych R. Ptak i Wspólnicy. Dysponując wsparciem specjalisty, doświadczonego w zakresie postępowań upadłościowych, można liczyć na kompleksową pomoc. Zarówno na etapie przygotowania poprawnego wniosku o upadłość konsumencką, jak też podczas rozprawy w Sądzie.

Więcej w dziale Finanse

mojprad6.01

Fotowoltaika – telefony, ulotki, akwizytorzy. Jak nie dać się naciągnąć?

Redakcja ChilliTorun.pl20 maja 2024
instalacje-sanitarne-rury

“Innowacje i technologie: Klucz do zrównoważonego rozwoju przemysłu”

Redakcja ChilliTorun.pl2 stycznia 2024
osk_classic

Kursy Zawodowe: Klucz do Rozwoju Kariery i Nowych Możliwości

Redakcja ChilliTorun.pl2 stycznia 2024
Job Search Human Resources Recruitment Career Concept

Praca na GoWork.pl – jak dobrać oferty pracy pod siebie?

Redakcja ChilliTorun.pl5 grudnia 2023
307a9a5c22daeb7119fc90bffa357228

Osprzęt do wózków widłowych – co warto wybrać? Sprawdź!

Redakcja ChilliTorun.pl29 listopada 2023
04 - prox.info.pl - link na stronę ZEW

Gdzie prasa filtracyjna jest niezbędna? Eksperci wyjaśniają

Redakcja ChilliTorun.pl4 lipca 2023
09 - krgroup.pl - link na stronę ZEW

Sprawdź, czy raportowanie schematów MDR dotyczy właśnie Ciebie. Wyjaśniamy najważniejsze kwestie

Redakcja ChilliTorun.pl28 kwietnia 2023
02 - TELCOP - dzierżawa drukarek

Dylemat przedsiębiorcy: zakup czy wynajem? O współczesnych możliwościach wyboru

Redakcja ChilliTorun.pl28 kwietnia 2023
01 - ETYKAT - www etykat pl

Wyjdź poza szereg – poznaj walory marketingu partyzanckiego

Redakcja ChilliTorun.pl28 kwietnia 2023