fbpx
Finanse

Jak wybrać lokatę na 3 miesiące

(fot. Materiały Partnera)
Jak wybrać lokatę na 3 miesiące
Redakcja ChilliTorun.pl
REAKCJE

Jeszcze kilka lat temu oprocentowanie standardowo wynosiło kilka procent rocznie. Na lokacie można było całkiem dobrze zarobić. Dziś banki oferują największe zyski w przypadku lokat krótkoterminowych

Lokując pieniądze na 2 lata, standardowo możemy się spodziewać oprocentowania na poziomie 0,5-2,5 proc. Warto czytać te dane w odniesieniu do wskaźnika inflacji, a ten w zeszłym roku wyniósł 1,9 proc. Można więc założyć, że wszystkie niżej oprocentowane lokaty w rzeczywistości nie dają możliwości zarobku. Nic dziwnego, że klienci coraz chętniej zwracają się w stronę lokat krótkoterminowych. Tu oferty też mocno się od siebie różnią, ale zwykle są o wiele bardziej korzystne niż w przypadku lokat na rok lub dwa lata.

Najkrótsza lokata

Najkrótszy okres lokowania pieniędzy, jaki oferują banki, to lokata na 3 miesiące. Niektóre placówki mają też lokaty na krótszy termin, ale to raczej wyjątek, niż reguła. Przykładowo w lutym lokatę na tydzień oferował tylko Idea Bank, na miesiąc Idea Bank i eurobank, a na 2 miesiące Idea i Getin Bank. Jeśli ofert tego typu nie przybędzie, to nawet przy przenoszeniu pieniędzy co kilka tygodni do innej placówki, szybko skończą się dalsze możliwości lokowania na krótki okres.

jak-wybrac-lokate-na-3-miesiace_3

Dlatego lokata na 3 miesiące to w przypadku depozytów krótkoterminowych optymalny czas. Przenoszenie środków raz na kwartał nie jest zbyt uciążliwe, a spora liczba oferujących takie lokaty banków sprawia, że można w ten sposób lokować przez kilka lat. Najczęściej pieniądze bardziej opłaca się przenosić do kolejnych banków, niż odnawiać lokatę na 3 miesiące w jednej placówce. Dzieje się tak, bo najlepsze oferty banki oferują nowym klientom.

Parametry lokat

Warto przy tym zwracać uwagę na dodatkowe wymogi. Czasem to przez nie lokata na 3 miesiące się nie opłaca. Przykładowo niektóre placówki pozwalają ulokować środki tylko wtedy, gdy jednocześnie założymy w nich konto i zdecydujemy się na inny produkt finansowy. Po zsumowaniu wydatków za każdy ze składników tej oferty może się okazać, że na lokacie wcale nie zyskamy.

Sytuację upraszcza nieco ostatnio wprowadzone prawo, według którego banki mają obowiązek prowadzić darmowe rachunki bankowe dla chętnych klientów. Jeśli więc warunkiem posiadania lokaty na 3 miesiące jest otwarcie konta, to można mieć przynajmniej pewność, że nie będzie ono nic kosztowało.

jak-wybrac-lokate-na-3-miesiace_1

Lokaty na początek warto porównywać pod kątem samego oprocentowania, by wybrać najkorzystniejsze oferty. Kiedyś wymagało to wielogodzinnych wizyt w oddziałach i wczytywania się w kruczki prawne. Teraz to o wiele prostsze, bo wystarczy skorzystać z kalkulatora internetowego. Można tam wybrać lokaty na 3 miesiące i dobrać pozostałe warunki, takie jak oferty dla nowych klientów czy takie, które nie wymagają otwarcia rachunku. Pomaga to wybrać świadomie i ocenić, czy lokata faktycznie pozwala zarobić. Obecnie przy lokowaniu 5 tys. zł na 3 miesiące średnio możemy liczyć na 1,5 – 5 proc. rocznie zysku. Lokując świadomie można więc znacznie pomnożyć swój majątek.

Więcej w dziale Finanse

mojprad6.01

Fotowoltaika – telefony, ulotki, akwizytorzy. Jak nie dać się naciągnąć?

Redakcja ChilliTorun.pl20 maja 2024
instalacje-sanitarne-rury

“Innowacje i technologie: Klucz do zrównoważonego rozwoju przemysłu”

Redakcja ChilliTorun.pl2 stycznia 2024
osk_classic

Kursy Zawodowe: Klucz do Rozwoju Kariery i Nowych Możliwości

Redakcja ChilliTorun.pl2 stycznia 2024
Job Search Human Resources Recruitment Career Concept

Praca na GoWork.pl – jak dobrać oferty pracy pod siebie?

Redakcja ChilliTorun.pl5 grudnia 2023
307a9a5c22daeb7119fc90bffa357228

Osprzęt do wózków widłowych – co warto wybrać? Sprawdź!

Redakcja ChilliTorun.pl29 listopada 2023
04 - prox.info.pl - link na stronę ZEW

Gdzie prasa filtracyjna jest niezbędna? Eksperci wyjaśniają

Redakcja ChilliTorun.pl4 lipca 2023
09 - krgroup.pl - link na stronę ZEW

Sprawdź, czy raportowanie schematów MDR dotyczy właśnie Ciebie. Wyjaśniamy najważniejsze kwestie

Redakcja ChilliTorun.pl28 kwietnia 2023
02 - TELCOP - dzierżawa drukarek

Dylemat przedsiębiorcy: zakup czy wynajem? O współczesnych możliwościach wyboru

Redakcja ChilliTorun.pl28 kwietnia 2023
01 - ETYKAT - www etykat pl

Wyjdź poza szereg – poznaj walory marketingu partyzanckiego

Redakcja ChilliTorun.pl28 kwietnia 2023