fbpx
Finanse

Jak wybrać lokatę na 3 miesiące

(fot. Materiały Partnera)
Jak wybrać lokatę na 3 miesiące
Redakcja ChilliTorun.pl
REAKCJE

Jeszcze kilka lat temu oprocentowanie standardowo wynosiło kilka procent rocznie. Na lokacie można było całkiem dobrze zarobić. Dziś banki oferują największe zyski w przypadku lokat krótkoterminowych

Lokując pieniądze na 2 lata, standardowo możemy się spodziewać oprocentowania na poziomie 0,5-2,5 proc. Warto czytać te dane w odniesieniu do wskaźnika inflacji, a ten w zeszłym roku wyniósł 1,9 proc. Można więc założyć, że wszystkie niżej oprocentowane lokaty w rzeczywistości nie dają możliwości zarobku. Nic dziwnego, że klienci coraz chętniej zwracają się w stronę lokat krótkoterminowych. Tu oferty też mocno się od siebie różnią, ale zwykle są o wiele bardziej korzystne niż w przypadku lokat na rok lub dwa lata.

Najkrótsza lokata

Najkrótszy okres lokowania pieniędzy, jaki oferują banki, to lokata na 3 miesiące. Niektóre placówki mają też lokaty na krótszy termin, ale to raczej wyjątek, niż reguła. Przykładowo w lutym lokatę na tydzień oferował tylko Idea Bank, na miesiąc Idea Bank i eurobank, a na 2 miesiące Idea i Getin Bank. Jeśli ofert tego typu nie przybędzie, to nawet przy przenoszeniu pieniędzy co kilka tygodni do innej placówki, szybko skończą się dalsze możliwości lokowania na krótki okres.

jak-wybrac-lokate-na-3-miesiace_3

Dlatego lokata na 3 miesiące to w przypadku depozytów krótkoterminowych optymalny czas. Przenoszenie środków raz na kwartał nie jest zbyt uciążliwe, a spora liczba oferujących takie lokaty banków sprawia, że można w ten sposób lokować przez kilka lat. Najczęściej pieniądze bardziej opłaca się przenosić do kolejnych banków, niż odnawiać lokatę na 3 miesiące w jednej placówce. Dzieje się tak, bo najlepsze oferty banki oferują nowym klientom.

Parametry lokat

Warto przy tym zwracać uwagę na dodatkowe wymogi. Czasem to przez nie lokata na 3 miesiące się nie opłaca. Przykładowo niektóre placówki pozwalają ulokować środki tylko wtedy, gdy jednocześnie założymy w nich konto i zdecydujemy się na inny produkt finansowy. Po zsumowaniu wydatków za każdy ze składników tej oferty może się okazać, że na lokacie wcale nie zyskamy.

Sytuację upraszcza nieco ostatnio wprowadzone prawo, według którego banki mają obowiązek prowadzić darmowe rachunki bankowe dla chętnych klientów. Jeśli więc warunkiem posiadania lokaty na 3 miesiące jest otwarcie konta, to można mieć przynajmniej pewność, że nie będzie ono nic kosztowało.

jak-wybrac-lokate-na-3-miesiace_1

Lokaty na początek warto porównywać pod kątem samego oprocentowania, by wybrać najkorzystniejsze oferty. Kiedyś wymagało to wielogodzinnych wizyt w oddziałach i wczytywania się w kruczki prawne. Teraz to o wiele prostsze, bo wystarczy skorzystać z kalkulatora internetowego. Można tam wybrać lokaty na 3 miesiące i dobrać pozostałe warunki, takie jak oferty dla nowych klientów czy takie, które nie wymagają otwarcia rachunku. Pomaga to wybrać świadomie i ocenić, czy lokata faktycznie pozwala zarobić. Obecnie przy lokowaniu 5 tys. zł na 3 miesiące średnio możemy liczyć na 1,5 – 5 proc. rocznie zysku. Lokując świadomie można więc znacznie pomnożyć swój majątek.

Więcej w dziale Finanse

389fd47e48faab52cc718c34ead9f289

Kredyt gotówkowy online – jak znaleźć najlepszy

Redakcja ChilliTorun.pl26 października 2020
1_ygVf3svWeywv8loFs2NJgw

Czy potrzebujemy metalowej szafy w naszym biurze?

Redakcja ChilliTorun.pl30 kwietnia 2020
14-eseo

Co musisz zrobić, by Twój sklep internetowy generował sprzedaż? Dajemy Ci garść inspiracji!

Redakcja ChilliTorun.pl6 kwietnia 2020
wniosek o upadłość konsumencką

Dlaczego warto powierzyć przygotowanie wniosku o upadłość konsumencką prawnikowi?

Redakcja ChilliTorun.pl13 marca 2020
stojakitekturowe producent standów kartonowych ST-Print

Spraw, by Twój produkt nie umknął uwadze klienta. Potrzebujesz odpowiedniej oprawy

Redakcja ChilliTorun.pl12 marca 2020
02 - smartdebt - program do windykacji ZEWN

Masz problem z wyegzekwowaniem należności od dłużników? Program do windykacji ułatwi Ci sprawne załatwianie takich spraw!

Redakcja ChilliTorun.pl13 stycznia 2020
04 - standartpark - producent odwodnień liniowych

Właściwe zagospodarowanie przestrzeni wokół podnosi funkcjonalność każdego obiektu. Zadbaj o to!

Redakcja ChilliTorun.pl13 stycznia 2020
06 - inpozycjonowanie - pozycjonowanie strony w Google

Bez nowych klientów trudno o sukces. Promuj się w Google i dotrzyj do tych, którzy Cię nie znają

Redakcja ChilliTorun.pl10 stycznia 2020
6 - omegasystem - przegrody biurowe

Przyjazne miejsce pracy to spora karta przetargowa dla właścicieli firm. Zobacz, jak je stworzyć!

Redakcja ChilliTorun.pl10 grudnia 2019