fbpx
Finanse

Jak wybrać lokatę na 3 miesiące

(fot. Materiały Partnera)
Jak wybrać lokatę na 3 miesiące
Redakcja ChilliTorun.pl
REAKCJE

Jeszcze kilka lat temu oprocentowanie standardowo wynosiło kilka procent rocznie. Na lokacie można było całkiem dobrze zarobić. Dziś banki oferują największe zyski w przypadku lokat krótkoterminowych

Lokując pieniądze na 2 lata, standardowo możemy się spodziewać oprocentowania na poziomie 0,5-2,5 proc. Warto czytać te dane w odniesieniu do wskaźnika inflacji, a ten w zeszłym roku wyniósł 1,9 proc. Można więc założyć, że wszystkie niżej oprocentowane lokaty w rzeczywistości nie dają możliwości zarobku. Nic dziwnego, że klienci coraz chętniej zwracają się w stronę lokat krótkoterminowych. Tu oferty też mocno się od siebie różnią, ale zwykle są o wiele bardziej korzystne niż w przypadku lokat na rok lub dwa lata.

Najkrótsza lokata

Najkrótszy okres lokowania pieniędzy, jaki oferują banki, to lokata na 3 miesiące. Niektóre placówki mają też lokaty na krótszy termin, ale to raczej wyjątek, niż reguła. Przykładowo w lutym lokatę na tydzień oferował tylko Idea Bank, na miesiąc Idea Bank i eurobank, a na 2 miesiące Idea i Getin Bank. Jeśli ofert tego typu nie przybędzie, to nawet przy przenoszeniu pieniędzy co kilka tygodni do innej placówki, szybko skończą się dalsze możliwości lokowania na krótki okres.

jak-wybrac-lokate-na-3-miesiace_3

Dlatego lokata na 3 miesiące to w przypadku depozytów krótkoterminowych optymalny czas. Przenoszenie środków raz na kwartał nie jest zbyt uciążliwe, a spora liczba oferujących takie lokaty banków sprawia, że można w ten sposób lokować przez kilka lat. Najczęściej pieniądze bardziej opłaca się przenosić do kolejnych banków, niż odnawiać lokatę na 3 miesiące w jednej placówce. Dzieje się tak, bo najlepsze oferty banki oferują nowym klientom.

Parametry lokat

Warto przy tym zwracać uwagę na dodatkowe wymogi. Czasem to przez nie lokata na 3 miesiące się nie opłaca. Przykładowo niektóre placówki pozwalają ulokować środki tylko wtedy, gdy jednocześnie założymy w nich konto i zdecydujemy się na inny produkt finansowy. Po zsumowaniu wydatków za każdy ze składników tej oferty może się okazać, że na lokacie wcale nie zyskamy.

Sytuację upraszcza nieco ostatnio wprowadzone prawo, według którego banki mają obowiązek prowadzić darmowe rachunki bankowe dla chętnych klientów. Jeśli więc warunkiem posiadania lokaty na 3 miesiące jest otwarcie konta, to można mieć przynajmniej pewność, że nie będzie ono nic kosztowało.

jak-wybrac-lokate-na-3-miesiace_1

Lokaty na początek warto porównywać pod kątem samego oprocentowania, by wybrać najkorzystniejsze oferty. Kiedyś wymagało to wielogodzinnych wizyt w oddziałach i wczytywania się w kruczki prawne. Teraz to o wiele prostsze, bo wystarczy skorzystać z kalkulatora internetowego. Można tam wybrać lokaty na 3 miesiące i dobrać pozostałe warunki, takie jak oferty dla nowych klientów czy takie, które nie wymagają otwarcia rachunku. Pomaga to wybrać świadomie i ocenić, czy lokata faktycznie pozwala zarobić. Obecnie przy lokowaniu 5 tys. zł na 3 miesiące średnio możemy liczyć na 1,5 – 5 proc. rocznie zysku. Lokując świadomie można więc znacznie pomnożyć swój majątek.

Więcej w dziale Finanse

6.chillitorun.pl1

W jakim przypadku wynajęcie agregatu prądotwórczego to najkorzystniejsza opcja?

Redakcja ChilliTorun.pl30 stycznia 2023
female-hand-writing-on-a-paper-62131-kopia

Do czego służą i jak działają druki samokopiujące?

Redakcja ChilliTorun.pl30 grudnia 2022
02 - euro-maszyny.pl - link na stronę ZEW

Nie wiesz jaką zagęszczarkę na budowę wybrać? Sprawdź, na co musisz zwrócić uwagę

Redakcja ChilliTorun.pl9 listopada 2022
01 - norstat.pl - badanie wizerunku marki ZEW

Jak Cię widzą, tak Cię piszą! Sprawdź, dlaczego dbanie o wizerunek marki jest priorytetem

Redakcja ChilliTorun.pl9 listopada 2022
Skup aut Toruń – Dlaczego warto z nami współpracować?

Skup aut Toruń – Dlaczego warto z nami współpracować?

Redakcja ChilliTorun.pl3 listopada 2022
dzwig_leszno

Postaw na wynajem – wygodna usługa dla firm

Redakcja ChilliTorun.pl3 października 2022
A three letter "SEO" on the magnifying glass and computer keyboard background, Search engine optimization concept (added color filter)

Jak działania SEO wspierają firmy z Torunia?

Redakcja ChilliTorun.pl5 września 2022
pexels-oleksandr-pidvalnyi-9822732

Audyt strony internetowej, czyli co warto sprawdzić, aby zwiększyć skuteczność witryny firmowej?

Redakcja ChilliTorun.pl11 sierpnia 2022
agencja-marketingowa-torun-wspolpraca

Kiedy warto podjąć współpracę z agencją marketingową?

Redakcja ChilliTorun.pl3 sierpnia 2022