fbpx
Finanse

Oszczędzanie energii opłaci się każdemu przedsiębiorstwu

(fot. Materiały Partnera)
Oszczędzanie energii opłaci się każdemu przedsiębiorstwu
Redakcja ChilliTorun.pl
REAKCJE

Żaden zakład nie będzie mógł istnieć bez energii, przede wszystkim elektrycznej. Wymaga jej nie tylko funkcjonowanie różnego rodzaju urządzeń, ale także oświetlenie wszelkich wykorzystywanych przez pracowników przestrzeni, co jest koniecznością nie tylko z uwagi na wygodę pracy, ale także jej bezpieczeństwo. Zagadnienie dbałości o możliwie niskie zużycie prądu i innych mediów nie jest nowością dla osób zarządzających jakąkolwiek z efektywnie działających firm, często jednak nadal można w tym zakresie zrobić wiele

Codziennie tracimy pieniądze

Pierwszym krokiem musi być po prostu sprawdzenie w jakim zakresie energia jest marnowana. Oznacza to konieczność wykonania audytu energetycznego, który pozwoli zidentyfikować źródła strat i wskazać sposoby ich eliminowania. Z reguły nie ma on jednak zanadto szczegółowego charakteru. W przypadku energii elektrycznej warto wdrożyć bardziej długofalowe rozwiązania pozwalające na monitorowanie jej zużycia. Oznacza to konieczność instalacji urządzeń dokonujących jego pomiaru, a także wdrożenia rozwiązań pozwalających na zbieranie i analizę uzyskanych dzięki takiemu monitoringowi danych.

Należy się spodziewać, że koszty energii elektrycznej będą rosły, co może być choćby rezultatem negatywnego stosunku ponadnarodowych czynników politycznych do energetyki opartej na węglu (a taka przecież u nas zdecydowanie dominuje) i związanej z tym tzw. polityki klimatycznej. Możliwość uzyskania oszczędności w tym zakresie dająca szansę obniżenia kosztów produkcji czy świadczenia usług staje się wobec tego jednym ze sposobów na podniesienie konkurencyjności danego podmiotu na rynku.

Czasami nie trzeba wiele

Stosując złożone systemy pomiarowe i sięgając po optymalne rozwiązania techniczne można osiągnąć bardzo dużo ingerując głęboko w wykorzystywane przez zakład wyposażenie techniczne (np. obecne w maszynach silniki elektryczne). Nierzadko jednak doskonałe efekty przynosi samo zadbanie o wykorzystywaną infrastrukturę. Warto np. zająć się rozdzielnicami, jeśli przez wiele lat nie były poddawane bardziej wnikliwemu serwisowi. Luzujące się na skutek różnych czynników połączenia mogą prowadzić do poważnych strat energii wydzielanej jako ciepło, co przy okazji prowadzi do przedwczesnego zużycia tego typu urządzeń.

W wielu zakładach coraz częściej instalowane jest nowoczesne oświetlenie przemysłowe LED – nie trzeba żadnych audytów ani badań, by mieć jasność, że lampy sodowe, rtęciowe, czy jakiekolwiek inne archaiczne źródło światła nie mogą równać się pod względem efektywności z tą technologią. Ważne jest jednak, by móc wykorzystać ją w pełni, a więc nie tylko stosować nowe oprawy, a nie korzystać z zaprojektowanych do innego użytkowania starych, ale poprzedzić montaż fachowym projektem uwzględniającym potrzeby konkretnej przestrzeni, co umożliwia oferta takich firm jak np. NowaLed. Dziś nie jest problemem stworzenie takiego oświetlenia, które będzie można płynnie dostosowywać do występującego w danym momencie zapotrzebowania związanego ze sposobem wykorzystywania obiektu.

Więcej w dziale Finanse

04 - eventlogistica - stoiska targowe 4 ZEWN

Nie dopuść do przerostu formy nad treścią. Przygotowując stoiska targowe skoncentruj się na merytorycznym przekazie

Redakcja ChilliTorun.pl1 sierpnia 2019
11-inseo-seo 1

Sposoby na zwiększenie sprzedaży w sklepie internetowym

Redakcja ChilliTorun.pl28 czerwca 2019
02. afterweb.pl - pozycjonowanie stron

Czy pozycjonowanie stron to skuteczny sposób na wzrost sprzedaży? Sprawdziliśmy!

Redakcja ChilliTorun.pl27 czerwca 2019
klucze-do-domu

Nieruchomości w Toruniu – wybrać dom czy mieszkanie?

Redakcja ChilliTorun.pl31 maja 2019
office-furniture-2014888_640

Meble do biura, które zachwycą Twoich klientów!

Redakcja ChilliTorun.pl29 maja 2019
01 – i-kancelaria – upadłość konsumencka 1 ZEWN

Nie widzisz wyjścia z narastającej spirali długów? Sprawdź, czy możesz ogłosić upadłość konsumencką!

Redakcja ChilliTorun.pl16 maja 2019
04 - displayexpo - druk wielkoformatowy

Każda duża powierzchnia to także duże możliwości promocji

Redakcja ChilliTorun.pl13 maja 2019
Businessman gets polish cash from the hand coming out of the laptop monitor. The conception of earning money on the internet

Czym jest i kiedy dojdzie przelew ELIXIR?

Redakcja ChilliTorun.pl6 maja 2019
ladowarki-teleskopowe-manitou

Ładowarki teleskopowe Manitou – teraz nie musisz kupować! Wynajmij!

Redakcja ChilliTorun.pl12 kwietnia 2019