fbpx
Finanse

Zabezpieczenia muzealnych eksponatów. Jak zapewnić im najwyższą trwałość?

(fot. Materiały Zewnętrzne)
Zabezpieczenia muzealnych eksponatów. Jak zapewnić im najwyższą trwałość?
REAKCJE

Każdy, kto odwiedza jakąkolwiek wystawę, liczy na solidną dawkę interesujących informacji i niepowtarzalne wrażenia. Chcą przyciągnąć publiczność, instytucje kultury muszą realizować specyficzne, gwarantujące masę atrakcji pomysły. Stąd rosnąca popularność wszelkich instalacji multimedialnych i stanowisk interaktywnych. Aczkolwiek zawsze trzeba mieć na względzie stan eksponatów, nad którymi sprawuje się pieczę. W tym celu należy korzystać z dedykowanych rozwiązań, to jest mebli i akcesoriów wystawienniczych.

Naturalnym odruchem zwiedzających jest chęć dotknięcia oglądanych rzeczy

Niestety tylko niektóre, nieliczne zbiory nadają się do tego, aby udostępnić je w tak swobodny sposób. Zdecydowana większość muzealiów uległaby poważnym uszkodzeniom, co spowodowałoby niepowetowane straty. Rodzinne, lokalne, regionalne i narodowe dziedzictwo należy chronić w taki sposób, aby kolejne pokolenia również mogły się z nim zapoznać. A przecież stróż czy inne osoby w muzeum nie są w stanie kontrolować wszystkich i wszystkiego przez cały czas. Tym samym nie ma innego wyjścia, jak tylko dmuchać na zimne. Przedmioty wyjątkowo cenne pod kątem materialnym lub kulturowym należy chronić przed zapędami co bardziej ciekawskich gości. Najwięcej możliwości w tym zakresie zapewniają konstrukcje szklane, często zbudowane na aluminiowych profilach. Doskonale łączą idealną przejrzystość z walorami wytrzymałej zabudowy. Na stronie https://www.scianki.info.pl/ znajduje się wiele przykładów takich skutecznych zabezpieczeń.

Szklane ekrany ochronne należy dopasować do każdego pojedynczego przedmiotu

Jeden eksponat może wymagać specyficznego oświetlenia. Inne rzeczy należy stale przechowywać w określonej temperaturze, wilgotności itd. Nie ma innego wyjścia, jak przed otwarciem wystawy wyposażyć placówkę w cały niezbędny osprzęt. Umieszczenie wewnątrz specjalnych czujników czy specjalnych zabezpieczeń przed próbami kradzieży nie stanowi dla wykonawców najmniejszego problemu. Przedstawiciele firmy Omega System twierdzą, że w tej branży w zasadzie każde zamówienie ma indywidualną specyfikację. Wszelkiego rodzaju ścianki, ekrany czy pojemniki buduje się pod konkretne eksponaty i inicjatywy. Jedne są bardziej wymagające, przy innych trzeba opracować rozwiązania specjalne, tylko pod jedną rzecz – często wypożyczaną z zagranicznej instytucji muzealnej. Wszelkie wytyczne muszą być zrealizowane perfekcyjnie, co zagwarantują tylko wykonawcy z zespołem kompetentnych fachowców i odpowiednim zapleczem technologicznym.

Więcej w dziale Finanse

bitcoin-2007769_1280

Kasyna i kryptowaluty

Redakcja ChilliTorun.pl13 września 2021
bitcoin-2007769_1280

Tron (TRX) vs Bitcoin (BTC): Najlepszy Wybór w 2021 roku?

Redakcja ChilliTorun.pl21 lipca 2021
shutterstock_667286251

Jak unikać błędów podczas obstawiania zakładów bukmacherskich

Redakcja ChilliTorun.pl30 czerwca 2021
szykujasiezmianywprawiespadkowym

Szykują się zmiany w prawie spadkowym

Redakcja ChilliTorun.pl28 czerwca 2021
koniectaniche-zakupowwchinach

Koniec tanich e-zakupów w Chinach

Redakcja ChilliTorun.pl27 czerwca 2021
swojsklepwinternecie-czytodobrypomysl

Swój sklep w Internecie – czy to wciąż dobry pomysł?

Redakcja ChilliTorun.pl31 maja 2021
pexels-energepiccom-159888 (1)

Anonimowa Platforma wymiany kryptowalut Godex

Redakcja ChilliTorun.pl21 maja 2021
pexels-photo-7567486

Od czego zależą kursy walut na rynkach forex?

Redakcja ChilliTorun.pl14 maja 2021
389fd47e48faab52cc718c34ead9f289

Kredyt gotówkowy online – jak znaleźć najlepszy

Redakcja ChilliTorun.pl26 października 2020