fbpx
Kultura

Artystyczna ławeczka, czyli warsztaty rękodzieła

(fot. facebook)
Artystyczna ławeczka, czyli warsztaty rękodzieła
Aleksandra Pladzyk
REAKCJE

Toruński Dom Muz po raz drugi zainicjował plenerowe spotkania, które w tym roku odbywały się na starówce. Celem było zrzeszenie jak największej ilości przypadkowych osób, które mogły dołączyć do wspólnej pracy nad projektem artystycznym

Tematem przewodnim spotkań, była nauka szydełkowania, dzięki której podczas każdego, kolejnego spotkania wybrany obiekt architektury naszego miasta, zostawał przyozdabiany wspólnie wykonanym rękodziełem. Do inicjatywy dołączali w dominującej części dorośli, ale też młodsi przechodnie, byli zaintrygowani nową formą rozrywki proponowaną przez instytucję.

I tak oto, dzięki dotychczasowym spotkaniom, udało się przyozdobić czapeczką Psa Filutka, ubrać w kolorowe płaszczyki żaby, przy fontannie flisaczej, ocieplić drzewka na Rynku Nowomiejskim oraz zrobić witraż przy zegarze na końcu ulicy Szerokiej. Podczas ostatniego spotkania, uczestnicy mieli za zadanie przygotować kolorową sieć rybacką, wykonaną tak zwanym „węzłem Salomona”.

W trakcie spotkań każdy zainteresowany mógł bez jakikolwiek zdolności manualnych przyłączyć się do wspólnej zabawy, podczas której panowała niezwykle przyjazna atmosfera i dzięki wzajemnej pomocy i nauce wszyscy mogli przyczynić się do przyozdobienia obiektu.

W ubiegłym roku „ławeczka” wędrowała po drugiej stronie Wisły, gdzie przyciągała szereg zainteresowanych, którzy poza nauką szydełkowania mogli oddać się wielu podwórkowym zabawom. Pomysł Domu Muz na tyle sprawdził się wśród toruńskiej społeczności, że postanowiono kontynuować projekt, będący rewelacyjną okazją, do zrzeszania się jak największej ilości ludzi.

– Sam pomysł powstania ławeczki, narodził się rok temu, kiedy to w czasie warsztatów, wykorzystywaliśmy prawdziwą ławkę, jednak noszenie jej było dla nas – kobiet, trochę kłopotliwe – mówi Elżbieta Chrulska – organizatorka całej inicjatywy – Dlatego w tym roku zrezygnowaliśmy z tego elementu, jednak sama idea pozostała i ma za zadanie nawiązywać do tradycji spotkań przypadkowych ludzi na ławeczkach przed domem, czy blokiem i wspólnej integracji. Dlatego idąc tym tropem, chcemy zaprosić każdą napotkaną na mieście osobę, do wspólnej zabawy i tworzeniu zawsze oryginalnego projektu.

Plenerowa forma działań artystycznych przyciągała uwagę wszystkich przechodniów i była ciekawą formą zabawy, a wszystkich tych, którzy pragną nauczyć się bardziej profesjonalnie posługiwać szydełkiem, Dom Muz zaprasza na specjalne wieczory rękodzieła.

Wędrująca ławeczka, dla wędrujących przechodniów, została dofinansowana ze środków Gminy Miasta Toruń/

Kultura
Aleksandra Pladzyk

Kulturoznawca z krwi i kości. Jej świat kreci się zawsze tam, gdzie w Toruniu występują sztuka, kultura i nauka. Kierowana z wernisażu po finisaż, relacjonuje piękno artystycznego środowiska zabytkowego miasta. Ciekawa świata i ludzi, pasjonująca się podróżowaniem, po całym Starym Kontynencie, chłonie cała sobą to, co każda stolica ma jej do zaproponowania

Więcej w dziale Kultura

GADA-WODA-I-SITOWIE

Zakochani na pocztówkach – wystawa

Aleksandra Pladzyk24 kwietnia 2019
57331396_2242244112500561_3864533988651565056_n

Art-fake na 19. Festiwalu Nauki i Sztuki

Aleksandra Pladzyk24 kwietnia 2019
Bajki-z-dziećmi-686x455

Improwizowany spektakl dla najmłodszych w Dworze Artusa

Aleksandra Pladzyk24 kwietnia 2019
”

Centrum Nowoczesności Młyn Wiedzy (fot. wikipedia)

Dzień otwarty w Młynie Wiedzy

Aleksandra Pladzyk18 kwietnia 2019
IMG_0110

Przed nami Dni Moniuszkowkie organizowane przez TOS!

Aleksandra Pladzyk18 kwietnia 2019
TOP_aktualny1

Umowa podpisana! Ojciec Rydzyk otworzy muzeum

Mateusz Bąk18 kwietnia 2019
ostatnia-wieczerza

Ostatnia Wieczerza na deskach teatru

Aleksandra Pladzyk17 kwietnia 2019
57154342_2207205156022930_1581452974666809344_n

Klinika kultury w ramach Festiwalu Nauki i Sztuki

Aleksandra Pladzyk17 kwietnia 2019
centrum_kulturalno-kongresowe_jordanki_w_toruniu22

“Porozmawiajmy o kulturze” – panel dyskusyjny w CKK Jordanki

Aleksandra Pladzyk15 kwietnia 2019