fbpx
Kultura

Artystyczna ławeczka, czyli warsztaty rękodzieła

(fot. facebook)
Artystyczna ławeczka, czyli warsztaty rękodzieła
Aleksandra Pladzyk
REAKCJE

Toruński Dom Muz po raz drugi zainicjował plenerowe spotkania, które w tym roku odbywały się na starówce. Celem było zrzeszenie jak największej ilości przypadkowych osób, które mogły dołączyć do wspólnej pracy nad projektem artystycznym

Tematem przewodnim spotkań, była nauka szydełkowania, dzięki której podczas każdego, kolejnego spotkania wybrany obiekt architektury naszego miasta, zostawał przyozdabiany wspólnie wykonanym rękodziełem. Do inicjatywy dołączali w dominującej części dorośli, ale też młodsi przechodnie, byli zaintrygowani nową formą rozrywki proponowaną przez instytucję.

I tak oto, dzięki dotychczasowym spotkaniom, udało się przyozdobić czapeczką Psa Filutka, ubrać w kolorowe płaszczyki żaby, przy fontannie flisaczej, ocieplić drzewka na Rynku Nowomiejskim oraz zrobić witraż przy zegarze na końcu ulicy Szerokiej. Podczas ostatniego spotkania, uczestnicy mieli za zadanie przygotować kolorową sieć rybacką, wykonaną tak zwanym „węzłem Salomona”.

W trakcie spotkań każdy zainteresowany mógł bez jakikolwiek zdolności manualnych przyłączyć się do wspólnej zabawy, podczas której panowała niezwykle przyjazna atmosfera i dzięki wzajemnej pomocy i nauce wszyscy mogli przyczynić się do przyozdobienia obiektu.

W ubiegłym roku „ławeczka” wędrowała po drugiej stronie Wisły, gdzie przyciągała szereg zainteresowanych, którzy poza nauką szydełkowania mogli oddać się wielu podwórkowym zabawom. Pomysł Domu Muz na tyle sprawdził się wśród toruńskiej społeczności, że postanowiono kontynuować projekt, będący rewelacyjną okazją, do zrzeszania się jak największej ilości ludzi.

– Sam pomysł powstania ławeczki, narodził się rok temu, kiedy to w czasie warsztatów, wykorzystywaliśmy prawdziwą ławkę, jednak noszenie jej było dla nas – kobiet, trochę kłopotliwe – mówi Elżbieta Chrulska – organizatorka całej inicjatywy – Dlatego w tym roku zrezygnowaliśmy z tego elementu, jednak sama idea pozostała i ma za zadanie nawiązywać do tradycji spotkań przypadkowych ludzi na ławeczkach przed domem, czy blokiem i wspólnej integracji. Dlatego idąc tym tropem, chcemy zaprosić każdą napotkaną na mieście osobę, do wspólnej zabawy i tworzeniu zawsze oryginalnego projektu.

Plenerowa forma działań artystycznych przyciągała uwagę wszystkich przechodniów i była ciekawą formą zabawy, a wszystkich tych, którzy pragną nauczyć się bardziej profesjonalnie posługiwać szydełkiem, Dom Muz zaprasza na specjalne wieczory rękodzieła.

Wędrująca ławeczka, dla wędrujących przechodniów, została dofinansowana ze środków Gminy Miasta Toruń/

Kultura
Aleksandra Pladzyk

Kulturoznawca z krwi i kości. Jej świat kreci się zawsze tam, gdzie w Toruniu występują sztuka, kultura i nauka. Kierowana z wernisażu po finisaż, relacjonuje piękno artystycznego środowiska zabytkowego miasta. Ciekawa świata i ludzi, pasjonująca się podróżowaniem, po całym Starym Kontynencie, chłonie cała sobą to, co każda stolica ma jej do zaproponowania

Więcej w dziale Kultura

joey-banks-f0ottonryuu-unsplash (1)

Co warto obejrzeć w Apple TV+?

Redakcja ChilliTorun.pl20 kwietnia 2022
milky-way-1023340_1280

Najlepsze seriale o kosmosie

Redakcja ChilliTorun.pl7 maja 2021
Muzeum_Twierdzy_Toruń

Uroczyste otwarcie wstrzymane przez COVID

Weronika Wiśniewska10 listopada 2020
DSC0861-1000x600

Ruszyła sprzedaż biletów na Auto Skyway Festival

Mateusz Bąk31 lipca 2020
mrfilak

Przed nami finał Festiwalu pod Gwiazdami

Mateusz Bąk23 lipca 2020
cinema-4213751_1920

Kina wznawiają działalność!

Mateusz Bąk22 lipca 2020
popcorn-1085072_1920

Kino pod chmurką przy galerii handlowej

Mateusz Bąk9 lipca 2020
fireshow-4748443_960_720

Wystartował Festiwal Teatrów Ulicznych

Mateusz Bąk7 lipca 2020
2019_08_20_skyway_festiwal_009

Skyway Festival z nową lokalizacją i formułą!

Mateusz Bąk17 czerwca 2020