fbpx
Kultura

Festiwal Sztuki Faktu ponownie w Toruniu – przed nami piąta edycja

(fot. Krzysztof Maliszewski/archiwum)
Festiwal Sztuki Faktu ponownie w Toruniu – przed nami piąta edycja
Jakub Strzelka
REAKCJE

“Portret Polaków – spojrzenie w lustro” – taka tematyka towarzyszyć będzie Festiwalowi Sztuki Faktu. Już po raz piąty do Torunia przyjadą dziennikarze i reporterzy, którzy od są związani z polską sztuką faktu. Jak co roku, Festiwal będzie się odbywał zarówno w teatrze Baj Pomorski jak i w CKK Jordanki 

Mówiąc o sztuce faktu, należy sobie odpowiedzieć na pytanie, co właściwie się na nią składa. Odpowiedź jest prosta, ale nie dla wszystkich oczywista – wszystko, co dotyczy faktu, ludzkiej codzienności i naszego otoczenia. W tej dziedzinie wykorzystuje się reportaże, filmy dokumentalne, fotografię i wszystkie dostępne środki, by jak najlepiej przedstawić rzeczywistość.

Można już sobie zatem odpowiedzieć na drugie pytanie. Dlaczego Festiwal Sztuki Faktu jest wyjątkowy? Bo “reportaż to ostatni gatunek, który zachował przyzwoitość. Dotyczy rzeczywistości, której nie można przekłamać” – mówił przed dwoma lat na łamach naszego portalu założyciel i dyrektor FSF, Jacek Snopkiewicz. Sztuki faktu nie da się przeinaczyć, a to sprawia, że co roku na toruńskim festiwalu goszczą znakomici goście – dziennikarze, którzy nie idąc na skróty podjęli się opisywania rzeczywistości taką jaka ona jest naprawdę. Co za tym idzie, doświadczyli wiele trudów i nabyli jeszcze więcej umiejętności, dlatego spotkania z nimi są tak cenne. Na przestrzeni lat Toruń odwiedzali tacy reporterzy jak Krzysztof Ziemiec, Arleta Boike, Paweł Kaźmierczak czy Lidia Duda. W tym roku w Festiwalu wezmą udział m.in. Tomasz Patora, Joanna Frydrych, Maciej Kuciel czy Marek Sygacz, a zatem reporterzy znani z Polsatu TVN-u oraz Magazynu Ekspresu Reporterów.

Podobnie jak co roku, tak i teraz odbędzie się pokaz najlepszych reportaży z przeglądu konkursowego. Zwycięskie produkcje nagrodzone na uroczystej gali wieńczącej Festiwal Sztuki Faktu. Ta odbędzie się 7 października o godzinie 16:00 w gmachu CKK Jordanki. Uroczystość uświetni występ finalistów The Voice of Poland: Marii Sadowskiej z zespołem oraz Ani Karwan, Juliusza Kamila i Michała Grobelnego.

Z dokładnym programem Festiwalu Sztuki Faktu zapoznacie się pod tym linkiem.

 

Kultura
Jakub Strzelka
@JStrzelka

Dziennikarz, publicysta i czujny obserwator czerpiący z ikon polskiego felietonu, by jak najtrafniej opisywać toruńskie piekiełko.

Więcej w dziale Kultura

joey-banks-f0ottonryuu-unsplash (1)

Co warto obejrzeć w Apple TV+?

Redakcja ChilliTorun.pl20 kwietnia 2022
milky-way-1023340_1280

Najlepsze seriale o kosmosie

Redakcja ChilliTorun.pl7 maja 2021
Muzeum_Twierdzy_Toruń

Uroczyste otwarcie wstrzymane przez COVID

Weronika Wiśniewska10 listopada 2020
DSC0861-1000x600

Ruszyła sprzedaż biletów na Auto Skyway Festival

Mateusz Bąk31 lipca 2020
mrfilak

Przed nami finał Festiwalu pod Gwiazdami

Mateusz Bąk23 lipca 2020
cinema-4213751_1920

Kina wznawiają działalność!

Mateusz Bąk22 lipca 2020
popcorn-1085072_1920

Kino pod chmurką przy galerii handlowej

Mateusz Bąk9 lipca 2020
fireshow-4748443_960_720

Wystartował Festiwal Teatrów Ulicznych

Mateusz Bąk7 lipca 2020
2019_08_20_skyway_festiwal_009

Skyway Festival z nową lokalizacją i formułą!

Mateusz Bąk17 czerwca 2020