fbpx
Kultura

Poznaliśmy skład jury festiwalu Tofifest. Wśród jurorów „X-Men”

Tómas Lemarquis zagrał w filmie „X-Men: Apokalipsa" (fot. Tofifest)
Poznaliśmy skład jury festiwalu Tofifest. Wśród jurorów „X-Men”
Mateusz Bąk
REAKCJE

Podczas dzisiejszej konferencji prasowej dyrektorka Tofifest Katarzyna “Kafka” Jaworska przedstawiła jurorów 14. edycji toruńskiego festiwalu filmowego. W jury konkursu głównego zasiądą: Tómas Lemarquis, Sonja Richter, Jacek Szumlas, Kinga Dębska i Małgorzata Sadowska

Tómas Lemarquis to jeden z najbardziej rozpoznawalnych islandzkich aktorów. Zna biegle aż pięć języków: islandzki, francuski, angielski, niemiecki i duński. Najnowszym filmem z jego udziałem jest X-Men: Apokalipsa. Sławę przyniosły mu role w takich filmach, jak Nói Albinói, 72 godziny i Grancie bólu. Najbardziej wyróżniającą cechą fizyczną Lemarquisa jest łysina. W wieku 13 lat w skutek choroby Alopecia universalis stracił włosy, brwi i rzęsy. Poza aktorstwem Lemarquis zajmuję się sztukami plastycznymi – robi kolaże, grafiki, instalacje. W swojej książce Chimera zaprezentował rysunki łączące grecką mitologię z dzisiejszymi problemami człowieka.

Drugim zagranicznym gościem, który zasiądzie w jury Tofifest jest duńska aktorka Sonja Richter. Zasłynęła ona z filmów Otwarte serca, Kobieta w klatceEskorta. Richter jest także aktorką teatralną. Dotychczas występowała w sztukach między innymi Szekspira, Dostojewskiego, Bergmana i Grasa. Duży nacisk kładzie na ścieżki dźwiękowe. W 2010 roku wydała swój najważniejszy album Careless Repture.

Wyjątkową postacią w jury jest Jacek Szumlas.  Założona przez niego w 1990 roku firma Solopan była bowiem pierwszą niezależną firmą dystrybucji filmowej w Europie Wschodniej, w dawnym bloku komunistycznym. Szumlas był także producentem głośnego i kontrowersyjnego dokumentu Blokersi.

W jury zasiadają także dwie panie, które łączy film Moje córki krowy. Wyreżyserowała go Kinga Dębska, zaś jedną z głównych ról odtworzyła  Gabriela Muskała. Dębska to ceniona dokumentalistka, która ma w swoim dorobku także debiut fabularny we wspomnianym filmie Moje córki krowy. Co ciekawe, jej film Aktorka był nominowany w poprzedniej edycji Tofifest. Muskała z kolei to znakomita aktorka teatralna i filmowa oraz dramatopisarka. Za role teatralne otrzymała aż 30 nagród.

Kultura
Mateusz Bąk
@bak_mateusz

Redaktor działu sport, news i kultura. Ukryty w cieniu potrafi nadzwyczaj niespodziewanie zaatakować i przedstawia najszybszy tekst w mieście. Zajmuje się głównie koszykówką i siatkówką, nie stroni również od wnikliwych reportaży i historycznych ciekawostek

Więcej w dziale Kultura

joey-banks-f0ottonryuu-unsplash (1)

Co warto obejrzeć w Apple TV+?

Redakcja ChilliTorun.pl20 kwietnia 2022
milky-way-1023340_1280

Najlepsze seriale o kosmosie

Redakcja ChilliTorun.pl7 maja 2021
Muzeum_Twierdzy_Toruń

Uroczyste otwarcie wstrzymane przez COVID

Weronika Wiśniewska10 listopada 2020
DSC0861-1000x600

Ruszyła sprzedaż biletów na Auto Skyway Festival

Mateusz Bąk31 lipca 2020
mrfilak

Przed nami finał Festiwalu pod Gwiazdami

Mateusz Bąk23 lipca 2020
cinema-4213751_1920

Kina wznawiają działalność!

Mateusz Bąk22 lipca 2020
popcorn-1085072_1920

Kino pod chmurką przy galerii handlowej

Mateusz Bąk9 lipca 2020
fireshow-4748443_960_720

Wystartował Festiwal Teatrów Ulicznych

Mateusz Bąk7 lipca 2020
2019_08_20_skyway_festiwal_009

Skyway Festival z nową lokalizacją i formułą!

Mateusz Bąk17 czerwca 2020