fbpx
Kultura

Produkcja filmu o artystycznej rodzinie Smużnych stanęła w miejscu. Trwa zbiórka środków na dalszą realizację

Kadr z filmu „Smugi”, przedstawiający Franciszka Józefa Smużnego – syna Dominika, skrzypka, ucznia szkoły muzycznej (fot. PolakPotrafi.pl)
Produkcja filmu o artystycznej rodzinie Smużnych stanęła w miejscu. Trwa zbiórka środków na dalszą realizację
Mateusz Bąk
REAKCJE

Barwna, intrygująca, wielopokoleniowa i przede wszystkim w pełni oddana sztuce rodzina Smużnych niebawem doczeka się swojego filmu. Do zakończenia produkcji twórcom brakuje jednak środków pieniężnych. Dlatego projekt został zgłoszony do platformy Polak Potrafi!    

„Smugi” to opowieść o znanej rodzinie plastyków, aktorów i performerów. Film reżyserują Adam Fisza i Marcin Gładych. Za montaż odpowiedzialny jest Jacek Banach, zaś o muzykę zadba Rafał  Kołacki. Toruńscy filmowcy kończą etap zdjęciowy i najchętniej zajęliby się postprodukcją. Do tego jednak brakuje im pieniędzy…

W rolę narratora wcieli się senior rodu profesor Wiesław Smużny. To istna legenda toruńskiego środowiska artystycznego, prowadząca wykłady w Zakładzie Plastyki Intermedialnej UMK. Jego intrygująca i ekscentryczna żona Maria występuję z kolei na deskach Baju Pomorskiego. U boku głównych bohaterów pojawią się synowie – Radosław, który jest aktorem i Dominik rzeźbiarz, performer. Nie zabraknie także przedstawicieli najmłodszego pokolenia, czyli wnuków. Oni także próbują swoich sił w różnych dziedzinach sztuki. Franek gra na skrzypcach, Zosia maluje i gra na perkusji a Nil… jest artystą całkowicie nieskrępowanym.

Smużni są jedną z najbardziej barwnych, intrygujących i czarujących rodzin Torunia. Twórcy filmu chcą ukazać ich styl bycia, naturalny charakter i przede wszystkim wielkie oddanie sztuce. Wbrew pozorom „Smugi” to nie film biograficzny, a – jak to określają twórcy – impresja filmowa o lekkim zabarwieniu filozoficznym. Co prawda poznamy historię konkretnej rodziny, jednak ma ona być odniesieniem do relacji, emocji, stosunków panujących w naszym własnym gronie rodzinnym. Film ma nakłonić do własnych przemyśleń, a jego główna puenta mówi, że każdy z nas jest inny i na swój sposób niezwykły. Nie zawsze warto podążać wytyczonymi szlakami i kierować się z góry narzuconymi normami. Piszemy własną historię, nie zawsze barwną i wspaniałą, ale własną.

Na produkcję filmu twórcy otrzymali dofinansowanie z Toruńskiej Agendy Kulturalnej w wysokości 2500 złotych. Kwota ta niestety nie jest wystarczająca, a projekt nie zostanie skończony, dopóki twórcy nie zbiorą należnej sumy. Koszty produkcji wynoszą bowiem 7000 złotych. W celu uzbierania brakujących pieniędzy twórcy zgłosili swój projekt do platformy crowdfundingowej (crowdfunding to finansowanie społecznościowe) Polak Potrafi. Pieniądze ze zbiórki przeznaczone zostaną na niezbędną postprodukcję i dystrybucję, a także wydanie płyty i ewentualnie na opłaty festiwalowe.

Dotychczas powstało kilkadziesiąt godzin nagrań z udziałem bohaterów projektu w różnorodnych plenerach i sytuacjach – przekonują twórcy. – Materiał zdjęciowy właściwie jest ukończony. Teraz nastał czas montażu i całej postprodukcji. Wybraliśmy crowdfunding jako dodatkową formę finansowania filmu, bo chcemy podzielić się z Wami tym projektem.  Zależy nam na Waszym udziale w produkcji tego filmu.

Zdjęcia do filmu „Smugi” rozpoczęły się rok temu i powoli zmierzają ku końcowi. Na tym jednak nie kończą się prace nad filmem. Przed twórcami część postprodukcyjna i dystrybucyjna. Na przeszkodzie dalszych działań stanęły jednak koszty. Pojawił się problem uzbierania właściwej sumy, co hamuje realizację projektu. Dołożyć swoją cegiełkę do produkcji tego ciekawie zapowiadającego filmu możemy TUTAJ. Twórcy nie wymagają pokaźnych sum. Liczy się każda złotówka, a jeśli wsparcie popłynie od jak największej liczby osób, „Smugi” wreszcie zawitają na nasze ekrany.

Kultura
Mateusz Bąk
@bak_mateusz

Redaktor działu sport, news i kultura. Ukryty w cieniu potrafi nadzwyczaj niespodziewanie zaatakować i przedstawia najszybszy tekst w mieście. Zajmuje się głównie koszykówką i siatkówką, nie stroni również od wnikliwych reportaży i historycznych ciekawostek

Więcej w dziale Kultura

joey-banks-f0ottonryuu-unsplash (1)

Co warto obejrzeć w Apple TV+?

Redakcja ChilliTorun.pl20 kwietnia 2022
milky-way-1023340_1280

Najlepsze seriale o kosmosie

Redakcja ChilliTorun.pl7 maja 2021
Muzeum_Twierdzy_Toruń

Uroczyste otwarcie wstrzymane przez COVID

Weronika Wiśniewska10 listopada 2020
DSC0861-1000x600

Ruszyła sprzedaż biletów na Auto Skyway Festival

Mateusz Bąk31 lipca 2020
mrfilak

Przed nami finał Festiwalu pod Gwiazdami

Mateusz Bąk23 lipca 2020
cinema-4213751_1920

Kina wznawiają działalność!

Mateusz Bąk22 lipca 2020
popcorn-1085072_1920

Kino pod chmurką przy galerii handlowej

Mateusz Bąk9 lipca 2020
fireshow-4748443_960_720

Wystartował Festiwal Teatrów Ulicznych

Mateusz Bąk7 lipca 2020
2019_08_20_skyway_festiwal_009

Skyway Festival z nową lokalizacją i formułą!

Mateusz Bąk17 czerwca 2020