fbpx
Kultura relacje

Wystartował 11. Bella Skyway Festival!

(fot. Sławomir Kowalski/torun.pl)
Wystartował 11. Bella Skyway Festival!
Mateusz Bąk
REAKCJE

W najbliższych dniach Toruń opanują setki tysięcy turystów. Ruszyła jedenasta edycja Bella Skyway Festival, która potrwa do niedzieli! Ceremonia otwarcia odbyła się w pobliżu jednej z najciekawszych atrakcji — China Town na ulicy Gregorkiewicza.

To największe w województwie kujawsko-pomorskim wydarzenie kulturalne co roku cieszy się ogromnym zainteresowaniem, przyciągając nie tylko tutejszych mieszkańców, ale też gości z innych województw, a nawet krajów. Przypomnijmy, w zeszłorocznej edycji wzięło udział rekordowe około 400 tysięcy osób, czyli prawie o 20 tysięcy więcej niż w 2017! Czy padnie kolejny rekord frekwencji?

– Bella Skyway Festival pokazuje dwadzieścia imponujących instalacji. Warto każdą obejrzeć – powiedział prezydent Torunia Michał Zaleski. – Ten festiwal jest markowym produktem naszego miasta. Potwierdza to olbrzymie zainteresowanie artystów, którzy przysłali prawie 150 projektów, spośród których komisja programowa wybrała 20 najciekawszych. Do tego dochodzi kilka wydarzeń towarzyszących, w tym koncerty za CKK Jordanki.

Motywem przewodnim imprezy jest tym razem „Różnorodność miejsca”. Zainspirowani pięćdziesiątą rocznicą lądowania człowieka na Księżycu organizatorzy nawiązują do nieustannego ludzkiego pragnienia do poznawania tego, co nowe i doświadczania tego, co na pozór nieosiągalne. Dzięki kreatywności i wyobraźni artystów z Polski, Francji, Portugalii, Litwy, Finlandii i Singapuru Toruń przybrał wyjątkową i niepowtarzalną kreację!

– TZMO to po prostu Toruńskie Zakłady Materiałów Opatrunkowych, a Bella to nasz znak handlowy. Jestem szczęśliwy, że od ponad dziesięciu lat wspieramy międzynarodowy festiwal Bella Skyway – powiedział prezes zarządu TZMO Jarosław Józefowicz. – Nasza strategia gospodarcza wiąże się ze wsparciem działalności kulturalnej, edukacyjnej czy sportowej. Jesteśmy dumni,  że w 2019 roku ponownie rozjaśnimy miasto Toruń.

W obrębie gotyckiej starówki zobaczymy nietuzinkowe dekoracje świetlne, instalacje audio-wizualne, mappingi, projekcje 3D i wszelakie pokazy multimedialne. Wycieczkę po Bella Skyway Festival najlepiej zacząć od placu za CKK Jordanki, a z niego dostać się pod Urząd Marszałkowski.

W następującej kolejności warto także odwiedzić: Ruiny Podominikańskie, skrzyżowanie ul. Wały gen. Sikorskiego z ul. Gregorkiewicza, ul. Dąbrowskiego, ul. Browarną, plac przy Baju Pomorskim, Fosę Zamkową, ul. Ciasną, Pałac Dąmbskich przy ul. Żeglarskiej, Skwer Oficerskiej Szkoły Marynarki Wojennej i Hotel Bulwar.

Następnie polecamy znaleźć dobre miejsce do obserwacji mostu drogowego im. Józefa Piłsudskiego, a potem udać się jeszcze pod Krzywą Wieżę, Alpinarium przy ul. Kopernika i na sam deser pod Collegium Maximum! Co ciekawe, Bella Skyway zagości również na Mokrem, wszak multimedialne pokazy po raz kolejny przygotowało Centrum Nowoczesności Młyn Wiedzy.

Wymienione wyżej miejsca odwiedzimy za darmo! Jedynie pokaz autorstwa Centrum Nauki Keplera Planetarium Wenus będzie płatny. W specjalnym namiocie na Rynku Staromiejskim odbywać się będzie zachwycający seans w formacie 360 stopni. Wstęp kosztuje 20 zł.

Festiwalowe atrakcje będą dostępne codziennie od wtorku do niedzieli w godzinach 20:30-00:00, w Młynie Wiedzy natomiast – 22.08.2019 w godzinach 21:30, 22:00, 22:30.

***

Filmy z pokazów, jakie nagraliśmy na otwarciu Bella Skyway Festival, możecie zobaczyć TUTAJ. Koniecznie śledźcie nasz portal! Wkrótce ukaże się recenzja z imprezy oraz fotorelacja.

Kultura relacje
Mateusz Bąk
@bak_mateusz

Redaktor działu sport, news i kultura. Ukryty w cieniu potrafi nadzwyczaj niespodziewanie zaatakować i przedstawia najszybszy tekst w mieście. Zajmuje się głównie koszykówką i siatkówką, nie stroni również od wnikliwych reportaży i historycznych ciekawostek

Więcej w dziale Kultura relacje

torun, bella skyway festiwal, swiatla, fot adam brzoza

Oszacowano frekwencję 11. Bella Skyway Festival!

Mateusz Bąk2 września 2019
2019_08_11_muzyczne_nagrody_torunia_008

Toruńskie Gwiazdy 2019: Uniatowski wykonawcą roku! [FOTO]

Mateusz Bąk12 sierpnia 2019
tos_16_0

Toruńska Orkiestra Symfoniczna zakończyła 40. sezon

Mateusz Bąk16 czerwca 2019
inauguracja-22-festiwalu-m-37

“Flis”, czyli opera w romantycznym stylu

Aleksandra Pladzyk19 maja 2019
image1

Miłosna historia w niecodziennym wydaniu – czyli był sobie “Dziad i baba”

Mateusz Bąk12 maja 2019
kestutis-pleita

Wystartowały Dni Moniuszkowskie!

Mateusz Bąk6 maja 2019
WROG_SIE_RODZI_009 (Copy)

Za nami premiera spektaklu “Wróg się rodzi” [FOTORELACJA]

Mateusz Bąk4 kwietnia 2019
2019_03_0720do20czysta209620marina20abramovic_012

Marina Abramović otworzyła wystawę w Toruniu! [FOTO]

Mateusz Bąk8 marca 2019
Bez tytułu

Torunianka pozostaje w The Voice of Poland! (WIDEO)

Mateusz Bąk29 października 2018