fbpx
Kultura

“Szukam rzeczy trwałych, a w aktorstwie ciągle się zmieniasz” – spotkanie z Markiem Kondratem (foto)

Gwiazda wielkiego ekranu przybyła na toruński festiwal Tofifest (fot. Krzysztof Maliszewski/chillitoruń.pl)
“Szukam rzeczy trwałych, a w aktorstwie ciągle się zmieniasz” – spotkanie z Markiem Kondratem (foto)
Redakcja ChilliTorun.pl
REAKCJE

Złoty Anioł za niepokorną twórczość został wręczony utalentowanemu aktorowi i wspaniałej osobowości. Statuetka została oficjalnie złożona w ręce Marka Kondrata, którego mogliśmy gościć wczorajszego wieczoru w Dworze Artusa w ramach Festiwalu Tofifest

Spotkanie z aktorem rozpoczęło się wspomnieniem Andrzeja Wajdy, który był dla Kondrata ważną osobą – przyjacielem. Wracając pamięcią do reżysera, mówi o nim jako o człowieku nietypowym, niepowtarzalnym, który na zawsze wpisał się w jego serce. Będzie mi go brakowało, będzie brakowało… – tymi słowami kończy wspomnienia dotyczące wybitnej osobistości świata kinematografii.

Szkoła teatralna, do której poszedł nie była decyzją, którą podejmował przez długi czas. Jak samo mówi – Do szkoły aktorskiej poszedłem z rozpędu. Kondrat wychował się w rodzinie aktorskiej, widział świat aktorstwa zza kulis i poznał każdy jego element już od najmłodszych lat. Do szkoły teatralnej poszedłem, bo nie umiałem nic innego – tak określa swoją decyzję przy wyborze uczelni.

Szukam rzeczy trwałych, a w aktorstwie ciągle się zmieniasz

Rolę zagraną w “Dniu Świra” aktor wspomina z uśmiechem na twarzy. Główna postać w filmie, jak sam twierdzi, jest jego odbiciem. Zauważa w niej wiele cech, które sam posiada. Przywołuje także wcielenia w filmach takich jak “Zaklęte Rewiry” czy “Psy”, które uważa za świetne ekranizacje. Marek Kondrat opowiada, także o decyzji zakończenia swojej kariery. Podkreśla, że pragnie znaleźć dużo rzeczy trwałych, a w aktorstwie ciągle się zmieniasz i modyfikujesz swoje podejście, w zależności od sytuacji. Aktor ponadto uważa, że dzisiejsze kino jest dla młodych i to im trzeba dać szanse grać.

Plan na dalszą część życia?

Wina. To właśnie one stały się pasją Marka Kondrata, w której znalazł upragnioną trwałość. O swoim zamiłowaniu do win opowiada z wielkim zachwytem i entuzjazmem. Zapytany o najlepsze wino, odpowiada – Dobre wino to takie, które nam smakuje. Podkreśla także zmienność smaku, ludzi, miejsc, kultury – to wszystko wpływa na smak winnego trunku.

Na spotkaniu nie zabrakło oczywiście licznych anegdot, których Marek Kondrat dostarczał podczas każdego omawianego tematu. Przypomniał także dialogi z kultowych filmów, w których zagrał główne role. A na zakończenie spotkania z fanami, poprawił słynny „dzióbek” (popularna scena z Dnia Świra – przyp. red.).

Niewątpliwie Marek Kondrat to artysta, który zasłużył na statuetkę Złotego Anioła. Aktor posiada niekwestionowany i wielki talent, a także niepowtarzalną osobowość, którą oczarował wszystkich zgromadzonych. Po owacjach słuchaczy, artysta stwierdził – Byłem głupcem, tyle razy odmawiając wizyty w tym miejscu…

Więcej w dziale Kultura

joey-banks-f0ottonryuu-unsplash (1)

Co warto obejrzeć w Apple TV+?

Redakcja ChilliTorun.pl20 kwietnia 2022
milky-way-1023340_1280

Najlepsze seriale o kosmosie

Redakcja ChilliTorun.pl7 maja 2021
Muzeum_Twierdzy_Toruń

Uroczyste otwarcie wstrzymane przez COVID

Weronika Wiśniewska10 listopada 2020
DSC0861-1000x600

Ruszyła sprzedaż biletów na Auto Skyway Festival

Mateusz Bąk31 lipca 2020
mrfilak

Przed nami finał Festiwalu pod Gwiazdami

Mateusz Bąk23 lipca 2020
cinema-4213751_1920

Kina wznawiają działalność!

Mateusz Bąk22 lipca 2020
popcorn-1085072_1920

Kino pod chmurką przy galerii handlowej

Mateusz Bąk9 lipca 2020
fireshow-4748443_960_720

Wystartował Festiwal Teatrów Ulicznych

Mateusz Bąk7 lipca 2020
2019_08_20_skyway_festiwal_009

Skyway Festival z nową lokalizacją i formułą!

Mateusz Bąk17 czerwca 2020