fbpx
Kultura zapowiedzi

22. Międzynarodowy Festiwal „Nova Muzyka i Architektura”

2 września na zakończenie tegorocznego festiwalu zaprezentowana zostanie koncertowa wersja opery G. Gershwina – „Porgy i Bess”. (fot. materiały prasowe Toruńskiej Orkiestry Symfonicznej)
22. Międzynarodowy Festiwal „Nova Muzyka i Architektura”
Katarzyna Grochowalska
REAKCJE

Wakacyjne miesiące w Toruniu to czas wielu wydarzeń muzycznych. 23 koncerty symfoniczne, kameralne, recitale, projekcje filmowe i spotkania koncertów z prelekcją. Wszystko to w ramach kolejnej, 22. edycji Międzynarodowego Festiwalu „Nova Muzyka i Architektura”

Organizatorem imprezy jest Toruńska Orkiestra Symfoniczna i to ona zaprosiła wielu znakomitych muzyków z areny międzynarodowej oraz nowych, wyróżniających się artystów. W tym roku będziemy gościć osoby z Polski, USA, Niemiec, Finlandii, Litwy i Hiszpanii.

Przez ponad dwa miesiące będziemy świadkami następujących wydarzeń:

 • 22 czerwca – odbędzie się uroczysta inauguracja festiwalu. W sali koncertowej CKK Jordanki, po raz pierwszy w Toruniu, zabrzmi II Symfonia Gustava Mahlera „Zmartwychwstanie”. Na scenie wystąpi blisko 200 artystów: połączone orkiestry symfoniczne z Torunia i Getyngi, dwa getyńskie chóry oraz znakomite solistki – Jadwiga Rappé i Ewa Biegas.
 • 7 lipca – artyści zabiorą nas w sentymentalną muzyczną podróż  przy dźwiękach utworów zespołów: Obywatel G.C., Turbo, Lombard, Sztywny Pal Azji, Chłopcy z Placu Broni, Perfect czy Kobranocka. Wszystko to w ramach koncertu Symphonica – Rock of Poland, podczas którego niezapomniane piosenki wykonają Grzegorz Kupczyk oraz gwiazdy The Voice of Poland – Damian Ukeje, Ernest Staniaszek, Martyna Pawłowska. Towarzyszyć im będą muzycy Orkiestry Filharmonia Futura. 
180612-TOS-MUZARCH-tablice-do-projektora-program-v01-4

(fot. materiały prasowe Toruńskiej Orkiestry Symfonicznej)

 • 28 lipca –  Acoustic Quartet (w składzie pianista Wojciech Waleczek oraz muzycy związani z Aukso- Orkiestrą Kameralną Miasta Tychy) zaprezentują Polskie muzyczne perły.
 • 4 sierpnia – wybrzmi lubiany przez publiczność motyw muzyki filmowej. Na scenie zaprezentuje się hiszpański pianista Leonel Morales oraz  Toruńska Orkiestra Symfoniczna pod batutą swojego dyrektora artystycznego Mariusza Smolija. Zaprezentują oni znane utwory z filmów o Indianie Jonesie, Jamesie Bondzie oraz te z wielkich produkcji westernowych.
 • 18 sierpnia – organizatorzy zapraszają na nietuzinkowe spotkanie skandynawskiego folku z muzyką klasyczną i filmową. Na scenie zobaczymy fiński duet wiolonczelowo-gitarowy w towarzystwie jednego z czołowych fińskich wirtuozów skrzypiec folkowych – A. Järvelä.
 • 19 sierpnia –  z okazji okazji 40. rocznicy wyboru Karola Wojtyły na papieża w Kościele WNMP odbędzie się koncert W Hołdzie Polskiemu Papieżowi”.  W programie znajdują się ulubione utwory Ojca Świętego.
 • 1 września – zaprezentują się chórzyści i soliści Prairie View A&M University Concert Chorale z Teksasu. Wykonają oni dla nas recital bas – barytona Leona P. Turnera, który w towarzystwie pianisty Dr Danny’ego R. Kelleya zaprezentuje najpopularniejsze pieśni zza oceanu.

To tylko kilka z wielu wydarzeń podczas 22. Międzynarodowego Festiwalu Nova Muzyka i Architektura. Poniżej prezentujemy dokładną rozpiskę wszystkich festiwalowych imprez.

180612-MUZiARCH-afisz-programowy-A3-v07

(fot. materiały prasowe Toruńskiej Orkiestry Symfonicznej)

Oprócz licznych koncertów uczestnicy festiwalu będą mogli również obejrzeć cztery filmy w kawiarnii Hanza Café:

 • 29 czerwca –  „Sugar Man”. Jest to połączenie dokumentalnego śledztwa i muzycznej biografii Sixto Rodrigueza, jednej z najbardziej tajemniczych i zapomnianych osobowości muzycznych przełomu lat 60. i 70. XX wieku. Obraz został wyreżyserowany przez  Malika Bendjelloula.
 • 6 lipca – „20 000 dni na Ziemi”. Jest to film, który swoją poetyką przypomina bohatera dokumentu – Nicka Cave’a.
 • 20 lipca – „Tylko kochankowie przeżyją”. Film Jima Jarmuscha, który jest muzyczno-wizualną perłą i hołdem dla czasów minionych.
 • 10 sierpnia  – „Control”. Produkcja, która przedstawia życie Iana Curtisa, wokalisty Joy Division.

Wzorem poprzednich edycji festiwalu, organizatorzy kontynuują letnie spotkania z przewodnikiem. Podczas tegorocznej odsłony wszyscy zainteresowani mogą udać się do Kościoła WNMP, w którym znajduje się  jeden z najciekawszych instrumentów na terenie Torunia. Na koncert z prelekcją będzie można się wybrać 14 lub 28 lipca. 

ChilliToruń.pl objął patronatem medialnym 22. Międzynarodowy Festiwal Nova Muzyka i Architektura.

źródło: materiały prasowe Toruńskiej Orkiestry Symfonicznej

Więcej w dziale Kultura zapowiedzi

DSC0861-1000x600

Ruszyła sprzedaż biletów na Auto Skyway Festival

Mateusz Bąk31 lipca 2020
mrfilak

Przed nami finał Festiwalu pod Gwiazdami

Mateusz Bąk23 lipca 2020
cinema-4213751_1920

Kina wznawiają działalność!

Mateusz Bąk22 lipca 2020
popcorn-1085072_1920

Kino pod chmurką przy galerii handlowej

Mateusz Bąk9 lipca 2020
fireshow-4748443_960_720

Wystartował Festiwal Teatrów Ulicznych

Mateusz Bąk7 lipca 2020
2019_08_20_skyway_festiwal_009

Skyway Festival z nową lokalizacją i formułą!

Mateusz Bąk17 czerwca 2020
cinema-4213751_1920

W Domu Mikołaja Kopernika rusza kino 4D

Mateusz Bąk12 czerwca 2020
torun-4863425_1920

Przed nami Toruńska Noc Muzeów! [PROGRAM]

Mateusz Bąk9 czerwca 2020
torun_dron_jordanki_slawek-kowalski

Letnie Kino przy CKK Jordanki

Mateusz Bąk5 czerwca 2020