fbpx
Kultura zapowiedzi

PER MUSICAM AD ASTRA – VI Międzynarodowy Konkurs i Festiwal Chóralny im. M. Kopernika

Organizatorzy zapewniają, że każdy z koneserów i sympatyków muzyki chóralnej znajdzie coś dla siebie. (fot. Abbelimento(Czechy), materiały prasowe organizatorów wydarzenia)
PER MUSICAM AD ASTRA – VI Międzynarodowy Konkurs i Festiwal Chóralny im. M. Kopernika
Katarzyna Grochowalska
REAKCJE

PER MUSICAM AD ASTRA odbędzie się w dniach 26 czerwca – 1 lipca 2018 roku. W tym roku zobaczymy zespoły z Węgier, Norwegii, Danii, Szwecji, Czech oraz z Polski. Chóry będą się zmagały na przesłuchaniach konkursowych oraz wystąpią z koncertami przed widzami w Toruniu i Chełmży

Głównymi wydarzeniami festiwalu będą dwa Koncerty Specjalne. Pierwszy z nich to JP II in memoriam, który zaprezentowany zostanie w Bazylice Konkatedralnej w Chełmży (26 czerwca o godz. 20.00) oraz w Kościele Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny w Toruniu (Koncert Inauguracyjny 27 czerwca o godz. 20.30). Podczas koncertu artyści oddadzą hołd Janowi Pawłowi II. Ważnym punktem programu będzie Stabat Mater estońskiego kompozytora Arvo Pärta utrzymany w wykreowanym przez tego twórcę stylu tintinnabuli (charakteryzującym się spokojem, harmonią, nawiązaniem do chorału gregoriańskiego i polifonii renesansowej). Muzyka podczas koncertu zaprezentowana będzie przez Capellę Bydgostiensis oraz Chór „Astrolabium” pod kierunkiem dyrektora artystycznego Festiwalu dr hab. Kingi Litowskiej.

Drugim Koncertem specjalnym będzie Kupalnocka, mała nocka. Dwór Artusa wybrzmi najnowszymi aranżacjami muzycznymi polskiej pieśni ludowej. Koncert wzbogacony zostanie prezentacją multimedialną obrazującą piękno polskiej przyrody, ze szczególną ekspozycją regionu kujawsko-pomorskiego oraz zwyczaje ludowe. Program koncertu usłyszymy w wykonaniu Chóru Kameralnego Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu prowadzonego przez prof. Krzysztofa Szydzisza, zespołu z wybitnym dorobkiem artystycznym, wielokrotnego laureata najwyższych nagród w konkursach krajowych i międzynarodowych. Wydarzenie odbędzie się w piątek 29 czerwca o godzinie 20:30.

afisz

(fot. materiały prasowe organizatorów wydarzenia)

Koncerty Festiwalowe są nieodłącznym elementem PER MUSICAM AD ASTRA. Będą one odbywać się w zabytkowych wnętrzach toruńskiej Starówki oraz w Chełmży. Podczas wystąpień zaprezentują się wszystkie chóry, które uczestniczą w festiwalu.

Nie może również zabraknąć warsztatów chóralnych, podczas których chórzyści i dyrygenci będą pogłębiać swoją wiedzę między innymi na temat emisji głosu, prezencji scenicznej. Ciekawą inicjatywą są również tzw. Evaluation performances. Dzięki nim zainteresowane zespoły mają możliwość wcześniejszego kontaktu z całym jury, uzyskania ogólnych uwag dotyczących wykonywanego repertuaru i oswojenia się z stresem.

Baerum Pikekor (Norwegia)

(fot. Baerum Pikekor (Norwegia), materiały prasowe organizatorów wydarzenia)

Zwieńczeniem festiwalu będzie Ceremonia Wręczenia Nagród, która odbędzie się w Toruniu w sobotę 30 czerwca w Dworze Artusa.

Festiwal jest wydarzeniem otwartym dla mieszkańców regionu. na Koncert Inauguracyjny (w Toruniu) oraz na koncert Kupalnocka, mała nocka obowiązują bezpłatne wejściówki, do odbioru w kasie Dworu Artusa w dni powszednie w godz. 12-18 oraz, w miarę dostępności miejsc, przed koncertem.

Wydarzenie organizowane jest przez toruńskie Stowarzyszenie Miłośników Muzyki Chóralnej Astrolabium i współorganizowane przez niemiecką agencję Meeting Music oraz Stowarzyszenie Tumska 14 z siedzibą w Chełmży.

Więcej informacji na stronie organizatorów na Facebooku oraz na pmaa.pl.

ChilliToruń.pl objęło wydarzenie patronatem medialnym.

źródło: materiały prasowe organizatorów wydarzenia

Więcej w dziale Kultura zapowiedzi

DSC0861-1000x600

Ruszyła sprzedaż biletów na Auto Skyway Festival

Mateusz Bąk31 lipca 2020
mrfilak

Przed nami finał Festiwalu pod Gwiazdami

Mateusz Bąk23 lipca 2020
cinema-4213751_1920

Kina wznawiają działalność!

Mateusz Bąk22 lipca 2020
popcorn-1085072_1920

Kino pod chmurką przy galerii handlowej

Mateusz Bąk9 lipca 2020
fireshow-4748443_960_720

Wystartował Festiwal Teatrów Ulicznych

Mateusz Bąk7 lipca 2020
2019_08_20_skyway_festiwal_009

Skyway Festival z nową lokalizacją i formułą!

Mateusz Bąk17 czerwca 2020
cinema-4213751_1920

W Domu Mikołaja Kopernika rusza kino 4D

Mateusz Bąk12 czerwca 2020
torun-4863425_1920

Przed nami Toruńska Noc Muzeów! [PROGRAM]

Mateusz Bąk9 czerwca 2020
torun_dron_jordanki_slawek-kowalski

Letnie Kino przy CKK Jordanki

Mateusz Bąk5 czerwca 2020