fbpx
Kultura zapowiedzi

Mikrocuda. Makroskarby. Dzieła natury. Kosmos w akcji – nadchodzi wyjątkowy Bella Skyway Festiwal

Skyway po raz kolejny szykuje dla swoich widzów niezwykłe instalacje i efekty! (Facebook)
Mikrocuda. Makroskarby. Dzieła natury. Kosmos w akcji – nadchodzi wyjątkowy Bella Skyway Festiwal
Redakcja ChilliTorun.pl
REAKCJE

Cztery tytułowe hasła będą motywami przewodnimi tegorocznej edycji Bella Skyway Festiwal. Artyści mają zamiar skupić się na niezwykłej ludzkiej umiejętności, świata w różnych jego wymiarach. Wszystko to w połączeniu z niezwykłymi instalacjami świetlnymi, które już niedługo, przez kilka dni będą oświetlać nasze miasto. Organizatorzy zapewniają, że każdy będzie mógł doświadczyć kosmosu w akcji

7. edycja Skyway podzieli się na dwa projekty:

  1. ALIPI (Advanced Light-driven Public Interactions)
    to nowatorski projekt oparty na współpracy twórców kultury, artystów, projektantów, technologów kreatywnych oraz organizatorów festiwali z wielu krajów, realizujący zamysły sztuki współczesnej przy wykorzystaniu innowacyjnych technologii i zintegrowanej sieci działań obejmujących artystyczne kreowanie przestrzeni, warsztaty dla szerokiej rzeszy publiczności, konferencje i wystawy. Głównym celem projektu podczas Bella Skyway Festival będzie zachęcenie widzów do eksplorowania rozmaitych sposobów interakcji człowieka z technologią. Twórcy posłużą się różnymi środkami wyrazu, aby na wiele sposobów osiągnąć ten sam rezultat — stworzyć przestrzeń, dającą tysiącom zwiedzających możliwość bezpośredniej lub pośredniej interakcji ze sztuką w otoczeniu gry świateł i dźwięków. Partnerami projektu są Festiwal Światła w Eindhoven GLOW (Holandia), MoTA (Słowenia), Toruńska Agenda Kulturalna (Polska). Liderem projektu jest stowarzyszenie Young Talents (Czechy).
  2. SPECTRUM 2014/2015
    to inicjatywa powstała we współpracy pięciu europejskich państw, zachęcająca miejscowych artystów do przedstawiania prac opartych na wykorzystaniu magii światła, które jednocześnie umożliwią lokalnej społeczności interakcję ze sztuką. Światło, jako środek artystyczny pozwala na zniesienie różnic socjo-kulturowych, czyniąc każdego z odbiorców równym. Zapewnienie bezpłatnego dostępu do prezentowanych w przestrzeni publicznej dzieł, zarówno krajowych, jak i zagranicznych, umożliwia dotarcie do szerszej publiczności. Celem projektu jest zorganizowanie wydarzeń, w których zarówno specjaliści, jak i studenci, mieszkańcy miasta i turyści będą mogli doświadczyć nowych i inspirujących sposobów pracy ze światłem. Partnerami projektu są Svetlobna Guerilla (Słowenia), Festiwal Światła Signal (Czechy), Aurora Carealis (Finlandia), Toruńska Agenda Kulturalna (Polska). Liderem projektu jest Ocubo (Portugalia).

Poniżej prezentujemy mapę całego wydarzenia i odpowiednio ponumerowane opisy atrakcji na które będą mieli okazję natknąć się odwiedzający.

mapa

01 Water Concept Opera
Miejsce: Błonia Nadwiślańskie, przystań AZS
Cena: 10 zł (dzieci do 12 lat gratis)

Stumetrowa, stworzona z 7000 dysz kurtyna wodna, strumienie wody 25 metrów nad ziemią, 10 000 litrów wody wystrzelonej w powietrze. Już same te liczby powinny mówić same za siebie. Mamy tu do czynienia z spektakularną iluminacją. Jedyną taką w Europie i to właśnie w Toruniu zostanie zaprezentowana po raz pierwszy! Autorem widowiska jest Bogumił Palewicz, jeden z najlepszych reżyserów światła na naszym kontynencie.

02 Światłoczułe
Miejsce: Dolina Marzeń

Bryły i figury geometryczne. To one są głównym tematem tej instalacji. 60 obiektów tworzących instalację wykonały dzieci i młodzież z Galerii i Ośrodka Plastycznej Twórczości Dziecka oraz z dwóch toruńskich szkół: Gimnazjum nr 2 i z Zespołu Szkół nr 28. Światłoczułe to 2,5 km sieć oplatająca drzewo i przestrzeń trójkątnego placu i udowadnia, że wszystko co nas otacza składa się z prostych lub bardziej skomplikowanych figur geometrycznych.

03 Wioska Małych Ludzi
Miejsce: Park przy pl. Rapackiego

To jedna z najbardziej magicznych instalacji Skyway. Mali ludzie mieszkający w prastarym drzewie, budzą się ze swojego głębokiego snu i wychodzą na zewnątrz. Cała instalacja ma pobudzić wyobraźnię widza. Światła wydobywające się ze środka pnia mają przywodzić na myśl tętniącą życiem społeczność miniaturowych istot zamieszkujących stare drzewo.

04 Stratum
Miejsce: Collegium Maximum UMK

Collegium Maximum Uniwersytetu Mikołaja Kopernika zostanie opanowane przez artystów z Art4Media. Kreatywni eksperci od wideomappingu poruszą fasadą budynku, wprowadzając widzów w przestrzeń ukazującą warstwowość materii, tajemnic przez nią skrywanych i zaskakujących interakcji zachodzących między równoległymi, odrealnionymi światami. Całości dopełni autorska ścieżka muzyczna, skomponowana przez Jana Kwapisza.

05 Lightfall
Miejsce: Centrum Sztuki Współczesnej

Projekt “Lightfall” jest próbą połączenia świata makro z pięknem i modułowością świata mikro. Woda, która doskonale łączy teskrajności, stała się dla artystów inspiracją do stworzenia monumentalnej instalacji świetlnej, wykorzystującej architekturę budynku Centrum Sztuki Współczesnej. Używając lamp-świetlówek, młodzi artyści zaprojektowali moduły, które reprezentować mają dynamiczne mikrocząsteczki wody. Instalacja, wpisana w strukturę zachodniej elewacji budynku, widoczną od strony Bulwaru Sztuki, odwzorowuje moment zderzenia strumienia wody z jej powierzchnią i towarzyszący mu efektowny rozbryzg.

06 Light Paintings
Miejsce: Teatr im. Wilama Horzycy

Dzięki tej instalacji tradycyjne wzory i klasyczne elementy folklorystyczne z pięciu różnych krajów pojawią się na fasadzie jedne go z najbardziej charakterystycznych budynków w mieście, Teatru im. Wilama Horzycy. Widowisko można było zobaczyć w Finlandii i Słowenii, a teraz przybędzie do naszego miasta. Warto zaznaczyć, że ten projekt jest naprawdę wyjątkowy, ponieważ ilość kombinacji jest nieograniczona!

07 Chmura
Miejsce: Dziedziniec Ratusza Staromiejskiego

6000 żarówek. To właśnie z nich powstała spektakularna rzeźba “Chmura”. Praca fascynowała już publiczność na wielu festiwalach na całym świecie, od Paryża do Jerozolimy, od Helsinek do Cascais. Instalacja to interaktywna próba stworzenia eksperymentalnej chwili, gdzie zbiorowa i publiczna rzeźba staje się osobistym doświadczeniem.

08 Bukiet abażurów
Miejsce: Ulica Szeroka

W tym roku, na głównej ulicy Torunia, niczym liście mają wyrosnąć bukiety abażurów. Instalacja ma dodać jeszcze większego klimatu naszemu miastu. Ciepła i przyjazna atmosfera, a także doznanie nowych doświadczeń ze światłem. To i wiele innych czeka każdego, kto zdecyduje się przespacerować Szeroką podczas Skyway Festival!

09 Conscienta
Miejsce: Pałac Dąmbskich

Pałac Dąmbskich zamieni się w symboliczny świat, który umożliwi widzom podjęcie próby zajrzenia wgłąb siebie, swojej podświadomości i esencji swojego istnienia. Przemierzą czas i przestrzeń, przedrą się przez senne marzenia i wybiorą w inne wymiary. Będą to symboliczne etapy zagłębiania się coraz dalej w to, co niematerialne, podświadome i nieznane.

10 Przestrzenie 3D województwa kujawsko-pomorskiego
Miejsce: Ulica Bankowa

Projekt „Przestrzenie 3D województwa kujawsko-pomorskiego” to fotograficzny zapis przestrzeni będących ikoną miast i gmin regionu kujawsko-pomorskiego, jak również tych miejsc, które jeszcze nie są znane szerszemu odbiorcy, które umykają uwadze mieszkańców i gości odwiedzających województwo, a które są refleksją na temat wyglądu przestrzeni na początku XXI wieku.

11 Twoje dla Ciebie
Miejsce: Brama Mostowa

„Twoje dla Ciebie” to instalacja interaktywna łącząca elementy instalacji tradycyjnej z dźwiękiem, światłem oraz współczesną technologią (robotyką). Półkolista czerwona bryła jest sterowana przez tętno widza — dźwięk bicia serca. Instalacja poza odsłuchem serca jest z lekkim ruchem wprowadzana w rytmiczne promieniowanie światła. Jest to ukazanie, jak złożona jest natura, a szczególnie wszystkie żywe organizmy. Uświadamia nam, że coś tak małego, jak serce, może mieć ogromną siłę, która sprawia, że żyjemy przez kilkadziesiąt lat. Instalacja pozwoli widzowi bardziej poczuć, zobaczyć i usłyszeć zjawisko, które mu towarzyszy na co dzień.

12 Universal Spin
Miejsce: Ulica Ciasna

„Universal Spin” to monumentalna, kinetyczna rzeźba, kontrolowana siłą wiatru, która generuje dynamiczne światła oraz cienie. Ożywia przestrzeń wokół siebie dzięki nieskończoności swoich ruchów i przepływowi materii. Instalacja kreuje doświadczenie wszechświata.

13 Zona
Miejsce: Ulica Wielkie Garbary 9 – dziedziniec Szkoły Podstawowej nr 1

Ta wyjątkowa instalacja bazuje na projekcjach świateł, dla których zwierciadłem jest powierzchnia wody tworząca piękną taflę dzięki zanurzonym w niej lustrom. Projekcja jest rezultatem ludzkiej manipulacji wspomaganej prostymi narzędziami. Widownia może uczestniczyć w pokazie dzięki zaangażowaniu i kreowaniu muzyki przy pomocy małych instrumentów.

14 Chmury, Nocni obserwatorzy
Miejsce: Teatr „Baj Pomorski”

„Chmury” są pewnego rodzaju zabawą światłem, magiczną interwencją, która przekształca konteksty przestrzenne. Zmienia myślenie o relacjach pomiędzy tym co naturalne, a tym, co sztuczne. Chmury przypominają nam o tym, jak wiele możemy zaobserwować na niebie, a zaskakujące dźwięki odzwierciedlają otaczającą przestrzeń miasta. Instalacja „Nocni obserwatorzy” Katji Paternoster przybliża zjawisko życia dzikich zwierząt w mieście. Artystka przedstawia je jako serię świetlnych obiektów, którymi stara się zwrócić uwagę na ich tajemniczą obecność. Zwierzęta, które za dnia ukrywają się w zakamarkach, nocą niepostrzeżenie wkradają się w pobliże siedlisk ludzkich.

A Light Design
Miejsce: Plac Rapackiego

Na zaproszenie Wyższej Szkoły Bankowej grupa MultiVisual zagości na Bella Skyway Festival. Artyści zaprezentują niezapomniane widowiska, w trakcie których niezwykłe umiejętności oraz nietypowe rekwizyty przeniosą widzów w świat iluzji optycznej. Występ grupy rozpocznie dynamiczny pokaz złudzeń świetlnych. Następnie zaprezentowane zostaną iluzjonistyczne efekty łączące przedmioty w geometryczne formacje. W kolejnej odsłonie zaprezentowane zostaną układy choreograficzne ze świecącymi obręczami, które wydają się płynąć w powietrzu. Ten hipnotyzujący pokaz to wstęp do kolejnej dynamicznej części z wykorzystaniem efektu światło–dźwięk.

B Ciepło i sztuka
Miejsce: Ulica Pod Krzywą Wieżą

Firma INSTAL-PROJEKT zadbała, by ogrzewanie stało się piękne i w dobrym stylu. Na nowych grzejnikach INVENTIO uwieczniono fragmenty obrazów Józefa Stolorza pochodzące z różnych okresów jego twórczości.

C Świet(l)na fo(r)tografia
Miejsce: Ruiny Zamku Krzyżackiego

Podczas obu sesji planowane jest zwiedzanie zamku z przewodnikiem. Warsztaty składać się będą z części teoretycznej – prezentującej podstawy malowania światłem – i praktycznej. Na zakończenie będzie można wymienić się doświadczeniami przy ognisku.

D Świetlna Rowerowa Masa Krytyczna
Miejsce: Rynek Nowomiejski

Kolejne w naszym mieście przedsięwzięcie z udziałem cyklistów. Ostatnie, odbywające się na samym początku wiosny, okazało się wielkim sukcesem i zgromadziło wielu miłośników rowerów. Tym razem powinno być podobnie, jeśli nie lepiej. W końcu nie co dzień ma się okazję na przejażdżkę wśród wielkich, świetlnych instalacji.

E LuLu – V edycja festiwalu Mariusza Lubomskiego
Miejsce: Lizard King

LuLu to cykl koncertów odbywających się w Toruniu, towarzyszących Bella Skyway Festival. Ich gospodarzem jest uznany muzyk i artysta Mariusz Lubomski, który co roku zaprasza widzów w podróż poprzez swoje muzyczne fascynacje.

F Konferencja w ramach projektu ALIPI
Miejsce: Hotel Bulwar

Celem konferencji jest wyjaśnienie i przedstawienie możliwości jakie sztuka oferuje współczesnej przestrzeni miejskiej. Rozwiązania dotyczące ingerencji w przestrzeń urbanistyczną zostaną omówione z retorycznego punktu widzenia oraz kanonów począwszy od sztandarowych i sławnych na całym świecie dzieł sztuki, a skończywszy na anonimowych drobnych modelach ingerencji. Głównym założeniem jest zaproponowanie społeczeństwu szerokiego spektrum modeli interaktywności, poprzez które różnorodne spojrzenie na świat, osobiste opinie, sposoby poznawania świata, wartości, slang i przekonania polityczne mogą się połączyć w celu stworzenia jednorodnej, ale złożonej rzeczywistości – sztuki w mieście – rzeczywistości, która zawsze jest wielowymiarowa, płynna i zmieniająca się. Szczególna uwaga zostanie skierowana na przypadek Bella Skyway Festival, a konferencja odniesie się także do paru dzieł sztuki, zaprezentowanych podczas tego festiwalu, z perspektywy interakcji z widzem.

F Angażująca sztuka światła — wykład
Miejsce: Hotel Bulwar

Atelier Ocubo, założony przez dwóch artystów zajmujących się światłem, od zawsze wykazuje zainteresowanie komunikacją z widzami poprzez przeobrażenie danego widza w aktywnego uczestnika. Założyciele atelier uważają swoją sztukę za niekompletną jeśli nie nastąpi jej interakcja z uczestnikami. Wykład prezentuje różnorodne formy udziału, które mogą zostać zaproponowane społeczeństwu i przedstawia wzajemne oddziaływanie sztuki podczas festiwali światła.

Więcej w dziale Kultura zapowiedzi

celuloid-1_1-fot.-btw-photographers-maziarzrajter

Startuje 23. Międzynarodowy Festiwal “Nova Muzyka i Architektura”

Mateusz Bąk27 czerwca 2019
GR_na_lepsze_trojmiasto_2019

Toruń miastem inspiracji – Galeria Rusz z wystawą w Trójmieście!

Mateusz Bąk27 czerwca 2019
Dziecięco-Młodzieżowy Chór Filharmonii w Tajpej, Tajwan (1)

Uczta dla miłośników muzyki chóralnej – przed nami Festiwal PER MUSICAM AD ASTRA

Mateusz Bąk21 czerwca 2019
IMG_0114

Czas na finał Dni Moniuszkowskich!

Mateusz Bąk21 czerwca 2019
DSCN1437-Kopiowanie-300x225

Wakacyjna Trasa Dwójki znów zawita do Torunia!

Mateusz Bąk19 czerwca 2019
DSC0861-1000x600

Na Bella Skyway będą koncerty! Kto wystąpi?

Mateusz Bąk12 czerwca 2019
IMG_0112

Oda do radości na 40-lecie Toruńskiej Orkiestry Symfonicznej

Mateusz Bąk12 czerwca 2019
62180878_2252964554779487_822430136321179648_o

W Kinie Centrum zobaczymy dwa odcinki serialu “Czarnobyl”

Mateusz Bąk6 czerwca 2019
62052769_1027534570970859_8357270393894993920_n

Sztuka pięknego pisania, czyli warsztaty z kaligrafii w CSW!

Aleksandra Pladzyk5 czerwca 2019