fbpx
Kultura zapowiedzi

Toruńska Orkiestra Symfoniczna zaprasza na “Polskie Głosy”

Toruńska Orkiestra Symfoniczna zaprasza na "Polskie Głosy" (fot. Łukasz Żurawski/chillitorun.pl)
Toruńska Orkiestra Symfoniczna zaprasza na “Polskie Głosy”
Konrad Marzec
REAKCJE

“Polskie Głosy” to dwa wspaniałe wydarzenia kulturalne w sali koncertowej CKK Jordanki. Szczegóły zostały w czwartek przekazane przez dyrektora Toruńskiej Orkiestry Symfonicznej – Marka Czekałę oraz wybitnego pianistę Michała Szymanowskiego

– Pierwszy z dwóch koncertów pt. “Tu i teraz” odbędzie się 6 kwietnia, zaś dwa dni później w niedzielę zagramy “Koncert kameralny” – mówi dyrektor Toruńskiej Orkiestry Symfonicznej. – Oba koncerty poświęciliśmy polskiej muzyce współczesnej. Obydwa wydarzenia są współfinansowane przez Instytut Muzyki i Tańca, w ramach programu “Artysta – rezydent”, którym jest doskonale znany Michał Szymanowski.

Tematyką koncertów ma być polska muzyka współczesna i jak podkreśla organizator, jest to spore wyzwanie.

– Nie jest to łatwy temat ani w sprzedaży, ani też w przyciąganiu słuchaczy na sale koncertowe – przekonuje Marek Czekała. – Wynika to z tego, iż słuchacze często nie mają wiedzy, na czym polega muzyka współczesna. Nie konfrontują swojej wiedzy z tym, co możemy im zaproponować. Spełniając misję, do której jesteśmy zobowiązani – nie zrezygnujemy z muzyki współczesnej – tym bardziej, że środowisko kompozytorskie muzyki współczesnej w naszym regionie jest bardzo mocne. Między innymi dlatego musimy tę muzykę popularyzować.

– W programie znalazły się kompozycje Macieja Bałenkowskiego, którego kompozycje cieszą się uznaniem na całym świecie – podkreśla dyrektor Toruńskiej Orkiestry Symfonicznej. – Wykonamy także utwór Włodka Pawlika, jedynego polskiego zdobywcy nagrody Grammy oraz utwór Piotra Mossa, bardzo związanego z regionem. Ten ostatni przyjeżdża do Torunia specjalnie z Paryża na prawykonanie swojego utworu. Bardzo ciekawym pomysłem jest Suita Pomerania – połączenie pięciu kompozycji, nawiązujących do przestrzeni Torunia. Nazwy “Zamek Krzyżacki”, “Kamienica pod Gwiazdą”, “Fortyfikacje toruńskie”, “Katedra Świętych Janów” oraz “Jarmark Katarzyński” mówią same za siebie. Utwór wyjątkowo toruński.

(fot. www.tos.art.pl)

(fot. www.tos.art.pl)

Koncert jest dostępny w ramach Abonamentu C.

Bilety w cenach 40 zł normalny, 30 zł ulgowy do nabycia na stronie internetowej oraz w kasie TOS (piętro CKK Jordanki).

Szczegóły wydarzenia na stronie CKK Jordanki.

Co nas czeka 8 kwietnia w “Koncercie kameralnym”? – Zaprezentuje się dobrze znany Kwartet Smyczkowy Toruńskiej Orkiestry Symfonicznej, wspólnie z Michałem Szymanowskim. Nie są oni kojarzeni z muzyką współczesną, ale będą mieli okazję się wykazać. Pojawią się utwory “Kwintet fortepianowy” Pawła Łukaszewskiego oraz “IV Kwartet smyczkowy” Pani Grażyny Bacewicz. Jest to jeden z najwybitniejszych kwartetów smyczkowych XX wieku i to na skalę światową – zapowiada Marek Czekała.

(fot. www.tos.art.pl)

(fot. www.tos.art.pl)

Koncert jest dostępny w ramach Abonamentu C.

Bilety w cenach 20 zł normalny, 15 zł ulgowy do nabycia na stronie internetowej oraz w kasie TOS (piętro CKK Jordanki).

Szczegóły wydarzenia na stronie CKK Jordanki.

Swojego entuzjazmu wobec najbliższych wydarzeń nie ukrywa Artysta – rezydent Michał Szymanowski, wybitny solista z Bydgoszczy.

– To były pomysły dyrektora Mariusza Smolija. Mnie bardzo przypadły do gustu propozycje, jeśli chodzi o kompozytorów współczesnych. Są to stosunkowo nowe utwory. Myślę, że jest to muzyka stosunkowo łatwa do przyswojenia i przyjemna dla odbiorcy. Mamy wiele do zaoferowania, szczególnie jeśli chodzi o Koncert Włodka Pawlika, który jest syntezą muzyki filmowej, jazzowej oraz estetyki neoklasycznej. Wyrazista forma sprawia, że słuchacze nie odbiorą tego jako jakieś monstrum – zapewnia Michał Szymanowski. – Niedzielny koncert będzie z pewnością krótszy. Ci, którzy 8 kwietnia pojawią się na sali przekonają się, z jak wybitną kompozytorką mamy do czynienia w przypadku Grażyny Bacewicz. Jeśli chodzi o drugą pozycję, to będzie to połączenie muzyki sakralnej z minimal music – opowiada Artysta-rezydent przy Toruńskiej Orkiestrze Symfonicznej.

 

Kultura zapowiedzi
Konrad Marzec

Torunianin z urodzenia i przywiązania. Nie wyobraża sobie życia bez angielskiej i polskiej ligi piłkarskiej. Ponadto uwielbia żużel, szachy, whisky oraz skandynawską literaturę kryminalną. Ogląda za dużo filmów i obgryza paznokcie na gali Oscarów

Więcej w dziale Kultura zapowiedzi

DSC0861-1000x600

Ruszyła sprzedaż biletów na Auto Skyway Festival

Mateusz Bąk31 lipca 2020
mrfilak

Przed nami finał Festiwalu pod Gwiazdami

Mateusz Bąk23 lipca 2020
cinema-4213751_1920

Kina wznawiają działalność!

Mateusz Bąk22 lipca 2020
popcorn-1085072_1920

Kino pod chmurką przy galerii handlowej

Mateusz Bąk9 lipca 2020
fireshow-4748443_960_720

Wystartował Festiwal Teatrów Ulicznych

Mateusz Bąk7 lipca 2020
2019_08_20_skyway_festiwal_009

Skyway Festival z nową lokalizacją i formułą!

Mateusz Bąk17 czerwca 2020
cinema-4213751_1920

W Domu Mikołaja Kopernika rusza kino 4D

Mateusz Bąk12 czerwca 2020
torun-4863425_1920

Przed nami Toruńska Noc Muzeów! [PROGRAM]

Mateusz Bąk9 czerwca 2020
torun_dron_jordanki_slawek-kowalski

Letnie Kino przy CKK Jordanki

Mateusz Bąk5 czerwca 2020