fbpx
Kultura zapowiedzi

Wprowadzenie do wiosennych klimatów z Toruńską Orkiestrą Symfoniczną

(fot. Toruńska Orkiestra Symfoniczna/facebook.com)
Wprowadzenie do wiosennych klimatów z Toruńską Orkiestrą Symfoniczną
Krystian Mekka
REAKCJE

Za naszymi oknami możemy już dostrzec pierwsze oznaki nadchodzącej wiosny, która wywołuje coraz szersze uśmiechy na twarzach oraz działa na nas pobudzająco. Odpowiednim katalizatorem będzie najbliższy koncert organizowany przez Toruńską Orkiestrę Symfoniczną, podczas której usłyszymy jednego z najlepszych polskich skrzypków – Mariusza Patyrę

W najbliższą niedzielę Centrum Kulturalno-Kongresowe Jordanki, na dwa dni przed rozpoczęciem wiosny, Toruń zostanie wprowadzony do kolejnej pory roku, dzięki wspaniałej przygodzie muzycznej. Jedną z głównych postaci wieczoru będzie Mariusz Patyra. Laureat nagrody w Międzynarodowym Konkursie Skrzypcowym Józefa Joachima w Hannoverze, czy zdobywca I nagrody za najlepszą interpretację “Kaprysów” w Genui. Koncertował w m.in. Hiszpanii, Niemczech, Włoszech, czy Rosji, ale także i na estradach światowych tj. Stany Zjednoczone, czy Japonia.

W programie koncertu znajdują się utwory wybitnych kompozytorów, tworzących w XIX wieku. Usłyszymy “Symfonię Hiszpańską, opus 21” autorstwa francuskiego kompozytora, Edouarda Lalo.

– Utwór powstał na fali zainteresowania ludowością i folklorem muzycznym. W nurt ten wpisuje się moda na pisanie utworów w stylu hiszpańskim – nawet wśród kompozytorów, którzy „tego kraju nie widzieli na oczy – można przeczytać na stronie wydarzenia. – Jednak Lalo, mający hiszpańskich przodków , który lubował się w muzyce innych narodów, z dużą intuicją i smakiem adaptuje tu melodyczne, rytmiczne i instrumentacyjne wzory hiszpańskiej muzyki.

Następnie rozbrzmi “Kaprys włoski” Piotra Czajkowskiego, jednego z najbardziej znanym rosyjskich kompozytorów, kojarzony przede wszystkim z baletu “Jezioro Łabędzie”, czy “Walca Kwiatów”. Czajkowski, tworząc ten utwór inspirował się włoskimi melodiami ludowymi podczas pobytu we Florencji. Nikołaj Rimski-Korsakow za to skomponował “Kaprys hiszpański”, którego także będziemy okazję mieli posłuchać w CKK Jordanki.

– Napisałem Capriccio hiszpańskie ze szkiców do zamierzonej wirtuozowskiej na tematy hiszpańskie. Uważałem, że Capriccio powinno olśniewać blaskiem kolorytu orkiestrowego i, jak mi się wydaje nie pomyliłem się”. Utwór trafnie określony jako „arcyoryginalna etiuda orkiestrowa” oraz „poetycka opowieść muzyczna o jaskrawych barwach przyrody… – czytamy na stronie wydarzenia, gdzie organizatorzy zacytowali słowa rosyjskiego kompozytora.

Toruńska Orkiestra Symfoniczna będzie grać pod batutą Tadeusza Wojciechowskiego, a więc kolejną wybitną postać, którą zobaczymy w Toruniu. Światowej sławy dyrygent, kameralista oraz wiolonczelista, mający na koncie ponad 40 dzieł operowych. Tadeusz Wojciechowski w swojej karierze występował  w wielu krajach świata oraz uhonorowany w 2007 roku Srebrnym Medalem “Zasłużony w kulturze – Gloria Artis”.

Koncert z udziałem Mariusza Patyry, Toruńskiej Orkiestry Symfonicznej z prowadzeniem Tadeusza Wojciechowskiego odbędzie się w niedzielę [19.03] o godzinie 17:00 w Centrum Kulturalno-Kongresowym Jordanki.

Kultura zapowiedzi
Krystian Mekka

Dumny bydgoszczanin mieszkający i kochający się w Toruniu. Fanatyk piłki nożnej i ręcznej w każdym wydaniu. Komentator sportowy i spiker z muzycznej rodziny. Gaduła nadużywająca kolokwializmów i metafor

Więcej w dziale Kultura zapowiedzi

DSC0861-1000x600

Ruszyła sprzedaż biletów na Auto Skyway Festival

Mateusz Bąk31 lipca 2020
mrfilak

Przed nami finał Festiwalu pod Gwiazdami

Mateusz Bąk23 lipca 2020
cinema-4213751_1920

Kina wznawiają działalność!

Mateusz Bąk22 lipca 2020
popcorn-1085072_1920

Kino pod chmurką przy galerii handlowej

Mateusz Bąk9 lipca 2020
fireshow-4748443_960_720

Wystartował Festiwal Teatrów Ulicznych

Mateusz Bąk7 lipca 2020
2019_08_20_skyway_festiwal_009

Skyway Festival z nową lokalizacją i formułą!

Mateusz Bąk17 czerwca 2020
cinema-4213751_1920

W Domu Mikołaja Kopernika rusza kino 4D

Mateusz Bąk12 czerwca 2020
torun-4863425_1920

Przed nami Toruńska Noc Muzeów! [PROGRAM]

Mateusz Bąk9 czerwca 2020
torun_dron_jordanki_slawek-kowalski

Letnie Kino przy CKK Jordanki

Mateusz Bąk5 czerwca 2020