fbpx
Lifestyle

Cera naczynkowa – jak o nią dbać?

fot. Materiały Zewnętrzne
Cera naczynkowa – jak o nią dbać?
Redakcja ChilliTorun.pl
REAKCJE

Rumieńce, zaczerwienienia i tzw. pajączki – jeśli dostrzegasz takie objawy na swojej twarzy, może to oznaczać, że posiadasz cerę naczynkową. Co więcej, jest ona też delikatna oraz skłonna do podrażnień. Dlatego, to właśnie ten typ skóry uznaje się za najtrudniejszy w pielęgnacji. Mamy również dobrą wiadomość – cera naczynkowa może być gładka, jędrna i piękna. Wystarczy, że odpowiednio o nią zadbasz. Jak? Sprawdź poniższe wskazówki.

Charakterystyka cery naczynkowej

W przypadku cery naczynkowej znajdujące się pod skórą naczynia krwionośne są mało elastyczne, rozszerzone i położone bardzo płytko. Typowa dla niej jest także nadwrażliwość na bodźce zewnętrzne oraz wewnętrzne (m.in. gwałtowną zmianę temperatury, suche powietrze, stres, ostre przyprawy i alkohol). Charakterystyczne objawy to tzw. rumień napadowy (zlokalizowany na policzkach, pojawiający się nagle), świąd i uczucie gorąca, ściągnięcia skóry, a nawet nieprzyjemnego pieczenia. Czasami dochodzi też do trwałego rozszerzenia naczyń krwionośnych lub ich pękania (tzw. teleangiektazja). Na skórze widoczne są wówczas drobne, czerwone nitki – tzw. pajączki.

Rozszerzone naczynka są najczęściej utożsamiane z cerą suchą. Nie jest to jednak prawda – problem pajączków dotyczy każdego typu skóry, nawet tłustej lub trądzikowej.  Zmniejszona elastyczność naczyń krwionośnych może być wrodzona lub stanowić efekt m.in. zbyt agresywnej pielęgnacji czy też zmian hormonalnych (zwiększony poziom estrogenów).

Pielęgnacja cery naczynkowej

Codzienna pielęgnacja cery ze skłonnością do rumienia i pękania naczynek powinna koncentrować się na ochronie przed czynnikami drażniącymi oraz wzmacnianiu jej struktury. Co zrobić, żeby cera naczynkowa była w jak najlepszej kondycji?

  • stosować kosmetyki zawierające witaminy K i C oraz wyciąg z kasztanowca,
  • chronić cerę przed promieniowaniem UV,
  • nawilżać skórę przy pomocy kremów nawilżających,
  • zabezpieczać cerę przed mroźnym powietrzem,
  • regenerować ochronną barierę hydrolipidową, stosując preparaty zawierające np. ceramidy,
  • prowadzić zdrowy styl życia, unikać stresu oraz postawić na zbilansowaną dietę.

Kosmetyki do cery naczynkowej zapobiegną pogłębianiu się problemów oraz zniwelują lekkie defekty. Nie są jednak w stanie usunąć rozległych, trwałych zmian. Poradzi sobie z nimi tylko laserowe zamykanie naczynek – szczegóły na temat zabiegu znajdziesz tutaj.

cera-naczynkowa-tradzikowa-b

Czego unikać w pielęgnacji cery naczynkowej?

Cera naczynkowa jest podatna na podrażnienia. Stosowanie niewłaściwych kosmetyków może zatem pogorszyć jej stan. Jeśli chcesz temu zapobiec, zrezygnuj z używania preparatów zawierających alkohol, miętę pieprzową, mentol i olejek eukaliptusowy. Niewskazane są też kwasy AHA i BHA oraz peelingi mechaniczne.

Dbając o skórę naczynkową, warto pamiętać, że jest ona szczególnie wrażliwa. Nie polubi się więc z kosmetykami perfumowanymi, silikonami i olejami mineralnymi. Problem rumienia i pajączków będzie się pogłębiał także pod wpływem gorących kąpieli, korzystania z sauny oraz kontaktu z lodowatą wodą. Dlatego lepiej myć twarz letnią wodą oraz unikać mocnego pocierania skóry.

Jak poradzić sobie z otwartymi i widocznymi naczynkami?

Widoczne naczynka nie wchłoną się pod wpływem nawet najlepszego kremu. Potrzebne są do tego zabiegi jak wspomniane już laserowe zamykanie naczynek. Jest to metoda, która usuwa nie tylko pojedyncze naczynka, ale też naczyniaki, żyły siatkowe i przebarwienia pozapalne. Światło laserowe jest też pomocne m.in. w leczeniu trądziku różowatego oraz rumienia. Wykorzystuje się w tym celu urządzenie, którego parametry dobiera się do rodzaju zmian i typu skóry (jak np. ten laser).

Rozwiązaniem mogą być także inne zabiegi z zakresu medycyny estetycznej. Laseroterapię można połączyć np. z mezoterapią osoczem bogatopłytkowym. Iniekcja z osocza może przyspieszyć wówczas regenerację skóry i sprawi, że efekty będą jeszcze lepsze. Łączeniem zabiegów zawsze powinni zajmować się specjaliści, jak w tym gabinecie w Toruniu.

Laserowe zamykanie naczynek jako jedno z możliwych rozwiązań

Otwarte naczynka oraz rumień bywają powodem kompleksów. Bezpiecznym i szybkim rozwiązaniem tego problemu jest zaś laseroterapia. Gdzie umówić się na laserowe zamykanie naczynek w Toruniu? W gabinecie Beauty Medica możesz skorzystać z nowej technologii przy użyciu lasera Alma DYE-VL lub ND:YAG. Rumień i widoczne naczynka znikną, a Twoja cera zyska gładkość i promienny wygląd. Nie zapomnij też o codziennej pielęgnacji oraz unikaniu czynników drażniących – kompleksowe działanie przyniesie najtrwalsze efekty.

Więcej w dziale Lifestyle

2664840

Refrakcyjna wymiana soczewki – prosty sposób na życie bez okularów?

Redakcja ChilliTorun.pl1 marca 2023
attosepilacjalaserowa

Epilacja laserowa ATOS

Redakcja ChilliTorun.pl1 marca 2023
20230216121429_pexels-photo-7220906.jpeg

Elektryczna szczoteczka dla dzieci – czy to dobry wybór?

Redakcja ChilliTorun.pl27 lutego 2023
audiobookiszpiegowskie

Wciel się w postać śledczego lub szpiega

Redakcja ChilliTorun.pl5 lutego 2023
podlogiidrzwidrewnianetorun

JAKIE DRZWI…? Drzwi do budynku lub lokalu mieszkalnego

Redakcja ChilliTorun.pl5 stycznia 2023
01-rozwod

Dopuszczalność i zasadność wniosku o zabezpieczenie kontaktów z dzieckiem w trakcie rozwodu

Redakcja ChilliTorun.pl21 grudnia 2022
04 - wetwatches.pl - link na stronę ZEW

Uniwersalny zegarek na każdą okazję? Poznaj jego najważniejsze cechy

Redakcja ChilliTorun.pl21 grudnia 2022
20221205094731_pexels-photo-7446681.jpeg

Z jakich zabiegów medycyny estetycznej można skorzystać?

Redakcja ChilliTorun.pl6 grudnia 2022
02 - NETCUBE - netcube com pl kostki 3x3

Fenomen logicznej kostki w dzisiejszych czasach

Redakcja ChilliTorun.pl9 listopada 2022