fbpx
Lifestyle

Jak przetrwać upalne lato w mieście?

(fot. Materiały Zewnętrzne)
Jak przetrwać upalne lato w mieście?
REAKCJE

Betonowy blok, brak drzew i mnóstwo szklanych przestrzeni – nie ma co dziwić się temu, że lato spędzane w mieście może naprawdę zmęczyć. Jak uchronić się przed falą upałów? Sprawdź, w co warto się wyposażyć, by nieco ochłodzić się w najbardziej gorące dni!

Klasyka, czyli wentylator stojący

Najbardziej klasycznym sposobem na szybkie i tanie ochłodzenie mieszkania latem jest zakup tradycyjnego wiatraka. Do Twojej dyspozycji są modele o najróżniejszych parametrach technicznych i zastosowaniach:

– wentylatory stojące – większe modele z dużymi śmigłami, które są w stanie schłodzić całkiem spory obszar. Niestety wywołane przez nie uczucie ciepła dość szybko znika;

– wentylatory biurkowe – dużo mniejsze i przeznaczone raczej do schładzania obszaru wokół jednej osoby siedzącej przy biurku. Z tego powodu są idealne do biura;

– wentylatory nocne – posiadają specjalne wyciszone śmigła, dzięki czemu można ich śmiało używać nocą, bez obawy o to, że będą zakłócać sen.

jakprzetrwacupalnelatowmiescie2

Klimatyzer – czy warto go wybrać?

Alternatywę dla klasycznych wiatraków są tzw. klimatyzery przenośne. Jak działają takie urządzenia? Produkowana przez nich lekka, chłodna bryza jest efektem odparowywania wody ze specjalnego zmrożonego wkładu lub też zbiornika napełnianego po prostu zimną wodą. Nie ulega wątpliwości, że klimator daje lepsze orzeźwienie niż wentylator – w końcu poza samym chłodem otrzymujesz również delikatny „deszczyk” z ultradrobnymi kropelkami wody. Niestety wciąż jest to rozwiązanie, które sprawdzi się raczej w małych pomieszczeniach – w tych większych efekt może nie być odczuwalny równomiernie na całej powierzchni wnętrza.

Czym jeszcze schłodzisz mieszkanie latem?

Chcąc zapewnić sobie przyjemne ochłodzenie podczas gorących, letnich wieczorów spędzanych w domu, możesz skorzystać jeszcze z dwóch innych rozwiązań:

– cyrkulatory – choć z wyglądu do złudzenia przypominają tradycyjny wiatraki stojące, działają na zupełnie innej zasadzie. Zamiast jedynie schładzać powietrze w swoim najbliższym otoczeniu, śmigła cyrkulatora wprawiają je w ruch i mieszają cząsteczki powietrza w całym pomieszczeniu, aby panowała w nim wyrównana temperatura. Z tego powodu urządzenie to przyda się również zimą, umożliwiając Ci sprawne rozprowadzenie ciepła po wnętrzu;

jakprzetrwacupalnelatowmiescie3

– klimatyzatory przenośne – choć nieco mniej funkcjonalne niż standardowe, wolnostojący klimatyzator, jednak wciąż bardzo skuteczne, a przy tym wygodne, jako że można je przenosić między pomieszczeniami. Co dzieje się z ciepłym powietrzem? Wystarczy tylko uchylić okno i wystawić przez nie rurę wylotową, by znalazło ujście.

Pamiętaj też o tym, że sporą różnicę może zrobić… zwykłe zasłonięcie okna i niedopuszczenie słońca do wnętrza. Grube kotary czy rolety zewnętrzne być może zabiorą Ci cenne światło słoneczne, jednak ochronią Cię jednocześnie przed lejącym się z nieba żarem – warto więc rozważyć celowe zaciemnienie mieszkania, przynajmniej na te najbardziej upalne dni.

Więcej w dziale Lifestyle

02-forever4you-forever living

Aloes, czyli magiczna roślina wspomagająca organizm. Odkryj jej zalety!

Redakcja ChilliTorun.pl17 marca 2020
02 - spps - terapia małżeńska ZEWN

Żaden związek nie będzie wieczną sielanką. Co zrobić, kiedy w małżeństwie pojawiają się kolejne poważne kryzysy?

Redakcja ChilliTorun.pl16 marca 2020
casino-3491253_960_720

Legalne kasyna w okolicach Torunia

Redakcja ChilliTorun.pl12 marca 2020
real_1582707028

Źle dobrany podkład – Twój największy wróg. Sprawdź jak znaleźć swojego sojusznika?

Redakcja ChilliTorun.pl26 lutego 2020
01 - polskie-centrum-kalibracji - alkomaty ZEWN

Czy wszystkie alkomaty są równie dokładne? Dowiedz się, co zaburza wskazania analizatorów wydychanego powietrza

Redakcja ChilliTorun.pl14 lutego 2020
lezaki-pixabey

Prosty sposób na relaks, czyli leżaki ogrodowe

Redakcja ChilliTorun.pl11 lutego 2020
male-rzeczy-ktore-upieksza-wyglad-twojego-domu

Małe rzeczy, które upiększą wygląd Twojego domu

Redakcja ChilliTorun.pl10 lutego 2020
Rolety-Karnix

Rolety okienne – nowoczesne rozwiązania do naszego mieszkania

Redakcja ChilliTorun.pl6 lutego 2020
gym-room-1180062_1920

Masz problem z nadwagą? Miasto organizuje darmowy kurs odchudzający!

Mateusz Bąk4 lutego 2020