fbpx
Lifestyle

Jak przetrwać upalne lato w mieście?

(fot. Materiały Zewnętrzne)
Jak przetrwać upalne lato w mieście?
REAKCJE

Betonowy blok, brak drzew i mnóstwo szklanych przestrzeni – nie ma co dziwić się temu, że lato spędzane w mieście może naprawdę zmęczyć. Jak uchronić się przed falą upałów? Sprawdź, w co warto się wyposażyć, by nieco ochłodzić się w najbardziej gorące dni!

Klasyka, czyli wentylator stojący

Najbardziej klasycznym sposobem na szybkie i tanie ochłodzenie mieszkania latem jest zakup tradycyjnego wiatraka. Do Twojej dyspozycji są modele o najróżniejszych parametrach technicznych i zastosowaniach:

– wentylatory stojące – większe modele z dużymi śmigłami, które są w stanie schłodzić całkiem spory obszar. Niestety wywołane przez nie uczucie ciepła dość szybko znika;

– wentylatory biurkowe – dużo mniejsze i przeznaczone raczej do schładzania obszaru wokół jednej osoby siedzącej przy biurku. Z tego powodu są idealne do biura;

– wentylatory nocne – posiadają specjalne wyciszone śmigła, dzięki czemu można ich śmiało używać nocą, bez obawy o to, że będą zakłócać sen.

jakprzetrwacupalnelatowmiescie2

Klimatyzer – czy warto go wybrać?

Alternatywę dla klasycznych wiatraków są tzw. klimatyzery przenośne. Jak działają takie urządzenia? Produkowana przez nich lekka, chłodna bryza jest efektem odparowywania wody ze specjalnego zmrożonego wkładu lub też zbiornika napełnianego po prostu zimną wodą. Nie ulega wątpliwości, że klimator daje lepsze orzeźwienie niż wentylator – w końcu poza samym chłodem otrzymujesz również delikatny „deszczyk” z ultradrobnymi kropelkami wody. Niestety wciąż jest to rozwiązanie, które sprawdzi się raczej w małych pomieszczeniach – w tych większych efekt może nie być odczuwalny równomiernie na całej powierzchni wnętrza.

Czym jeszcze schłodzisz mieszkanie latem?

Chcąc zapewnić sobie przyjemne ochłodzenie podczas gorących, letnich wieczorów spędzanych w domu, możesz skorzystać jeszcze z dwóch innych rozwiązań:

– cyrkulatory – choć z wyglądu do złudzenia przypominają tradycyjny wiatraki stojące, działają na zupełnie innej zasadzie. Zamiast jedynie schładzać powietrze w swoim najbliższym otoczeniu, śmigła cyrkulatora wprawiają je w ruch i mieszają cząsteczki powietrza w całym pomieszczeniu, aby panowała w nim wyrównana temperatura. Z tego powodu urządzenie to przyda się również zimą, umożliwiając Ci sprawne rozprowadzenie ciepła po wnętrzu;

jakprzetrwacupalnelatowmiescie3

– klimatyzatory przenośne – choć nieco mniej funkcjonalne niż standardowe, wolnostojący klimatyzator, jednak wciąż bardzo skuteczne, a przy tym wygodne, jako że można je przenosić między pomieszczeniami. Co dzieje się z ciepłym powietrzem? Wystarczy tylko uchylić okno i wystawić przez nie rurę wylotową, by znalazło ujście.

Pamiętaj też o tym, że sporą różnicę może zrobić… zwykłe zasłonięcie okna i niedopuszczenie słońca do wnętrza. Grube kotary czy rolety zewnętrzne być może zabiorą Ci cenne światło słoneczne, jednak ochronią Cię jednocześnie przed lejącym się z nieba żarem – warto więc rozważyć celowe zaciemnienie mieszkania, przynajmniej na te najbardziej upalne dni.

Więcej w dziale Lifestyle

główne_craft-2728230_1280

Tarot online – Polacy z niego korzystają!

Redakcja ChilliTorun.pl23 maja 2019
01 - villaromanow - mieszkania w Łodzi na sprzedaż

Co jest najważniejsze przy zakupie mieszkania? Na pewno nie lokalizacja!

Redakcja ChilliTorun.pl11 maja 2019
fotowoltaika toruń

Dzięki uldze na termomodernizację zyskasz na fotowoltaice!

Redakcja ChilliTorun.pl7 maja 2019
4powodyktoreprzekonajaciedoprzelozeniawakacjinazime1

Czy wakacje w Turcji są bezpieczne – sprawdź, gdzie możesz pojechać

Redakcja ChilliTorun.pl26 kwietnia 2019
monopoly-2636268_960_720

Świąteczny kiermasz gier w Książnicy Kopernikańskiej

Aleksandra Pladzyk3 kwietnia 2019
02 - lubdent - skaler

Jak skutecznie oczyścić zęby? Samo mycie nie wystarczy!

Redakcja ChilliTorun.pl2 kwietnia 2019
02 - diolut - izopropanol

Jakie proste środki czyszczące warto mieć w domu?

Redakcja ChilliTorun.pl2 kwietnia 2019
l

W Jordankach wystąpi Przemysław Kossakowski!

Mateusz Bąk28 marca 2019
2555a9ff729600e4d828732e075aabac

Projektowanie wnętrz i domów – 3 ciekawe zagadnienia

Redakcja ChilliTorun.pl20 marca 2019