fbpx
Lifestyle

Jak przetrwać upalne lato w mieście?

(fot. Materiały Zewnętrzne)
Jak przetrwać upalne lato w mieście?
REAKCJE

Betonowy blok, brak drzew i mnóstwo szklanych przestrzeni – nie ma co dziwić się temu, że lato spędzane w mieście może naprawdę zmęczyć. Jak uchronić się przed falą upałów? Sprawdź, w co warto się wyposażyć, by nieco ochłodzić się w najbardziej gorące dni!

Klasyka, czyli wentylator stojący

Najbardziej klasycznym sposobem na szybkie i tanie ochłodzenie mieszkania latem jest zakup tradycyjnego wiatraka. Do Twojej dyspozycji są modele o najróżniejszych parametrach technicznych i zastosowaniach:

– wentylatory stojące – większe modele z dużymi śmigłami, które są w stanie schłodzić całkiem spory obszar. Niestety wywołane przez nie uczucie ciepła dość szybko znika;

– wentylatory biurkowe – dużo mniejsze i przeznaczone raczej do schładzania obszaru wokół jednej osoby siedzącej przy biurku. Z tego powodu są idealne do biura;

– wentylatory nocne – posiadają specjalne wyciszone śmigła, dzięki czemu można ich śmiało używać nocą, bez obawy o to, że będą zakłócać sen.

jakprzetrwacupalnelatowmiescie2

Klimatyzer – czy warto go wybrać?

Alternatywę dla klasycznych wiatraków są tzw. klimatyzery przenośne. Jak działają takie urządzenia? Produkowana przez nich lekka, chłodna bryza jest efektem odparowywania wody ze specjalnego zmrożonego wkładu lub też zbiornika napełnianego po prostu zimną wodą. Nie ulega wątpliwości, że klimator daje lepsze orzeźwienie niż wentylator – w końcu poza samym chłodem otrzymujesz również delikatny „deszczyk” z ultradrobnymi kropelkami wody. Niestety wciąż jest to rozwiązanie, które sprawdzi się raczej w małych pomieszczeniach – w tych większych efekt może nie być odczuwalny równomiernie na całej powierzchni wnętrza.

Czym jeszcze schłodzisz mieszkanie latem?

Chcąc zapewnić sobie przyjemne ochłodzenie podczas gorących, letnich wieczorów spędzanych w domu, możesz skorzystać jeszcze z dwóch innych rozwiązań:

– cyrkulatory – choć z wyglądu do złudzenia przypominają tradycyjny wiatraki stojące, działają na zupełnie innej zasadzie. Zamiast jedynie schładzać powietrze w swoim najbliższym otoczeniu, śmigła cyrkulatora wprawiają je w ruch i mieszają cząsteczki powietrza w całym pomieszczeniu, aby panowała w nim wyrównana temperatura. Z tego powodu urządzenie to przyda się również zimą, umożliwiając Ci sprawne rozprowadzenie ciepła po wnętrzu;

jakprzetrwacupalnelatowmiescie3

– klimatyzatory przenośne – choć nieco mniej funkcjonalne niż standardowe, wolnostojący klimatyzator, jednak wciąż bardzo skuteczne, a przy tym wygodne, jako że można je przenosić między pomieszczeniami. Co dzieje się z ciepłym powietrzem? Wystarczy tylko uchylić okno i wystawić przez nie rurę wylotową, by znalazło ujście.

Pamiętaj też o tym, że sporą różnicę może zrobić… zwykłe zasłonięcie okna i niedopuszczenie słońca do wnętrza. Grube kotary czy rolety zewnętrzne być może zabiorą Ci cenne światło słoneczne, jednak ochronią Cię jednocześnie przed lejącym się z nieba żarem – warto więc rozważyć celowe zaciemnienie mieszkania, przynajmniej na te najbardziej upalne dni.

Więcej w dziale Lifestyle

Woman with smart phone on the street texting

Chcesz zlecić usługę? Sprawdzone firmy znajdziesz na Fixly

Redakcja ChilliTorun.pl15 stycznia 2021
System-trojkowy-zaklady-bukmacherskie-740x492

Ruletka w Sieci: Obstawiaj w Internecie

Redakcja ChilliTorun.pl14 stycznia 2021
20201127120100_53e0d4414e50a914f6da8c7dda79367a1c36d8e35b556c48732f7dd09049cd5cbe_1280.jpg

Poker na prawdziwe pieniądze – na co zwrócić uwagę?

Redakcja ChilliTorun.pl8 grudnia 2020
20201030131005_pexels-photo-2382183.jpeg

Jak dobrać metalową siatkę ogrodzeniową?

Redakcja ChilliTorun.pl6 listopada 2020
domy-na-sprzedaz

Ogrzewanie podłogowe – plusy i minusy

Redakcja ChilliTorun.pl23 października 2020
pixabay.com

Nowe hulajnogi elektryczne od Xiaomi

Redakcja ChilliTorun.pl19 października 2020
pixabay.com

Duże linie lotnicze muszą przetrwać pandemię

Redakcja ChilliTorun.pl19 października 2020
pixabay.com

Smartfon integralną częścią dorastania?

Redakcja ChilliTorun.pl18 października 2020
20200925100349_download

Impregnujesz drewno na budowę sam, czy kupisz gotowe drewno?

Redakcja ChilliTorun.pl8 października 2020