fbpx
Lifestyle

Jak przetrwać upalne lato w mieście?

(fot. Materiały Zewnętrzne)
Jak przetrwać upalne lato w mieście?
REAKCJE

Betonowy blok, brak drzew i mnóstwo szklanych przestrzeni – nie ma co dziwić się temu, że lato spędzane w mieście może naprawdę zmęczyć. Jak uchronić się przed falą upałów? Sprawdź, w co warto się wyposażyć, by nieco ochłodzić się w najbardziej gorące dni!

Klasyka, czyli wentylator stojący

Najbardziej klasycznym sposobem na szybkie i tanie ochłodzenie mieszkania latem jest zakup tradycyjnego wiatraka. Do Twojej dyspozycji są modele o najróżniejszych parametrach technicznych i zastosowaniach:

– wentylatory stojące – większe modele z dużymi śmigłami, które są w stanie schłodzić całkiem spory obszar. Niestety wywołane przez nie uczucie ciepła dość szybko znika;

– wentylatory biurkowe – dużo mniejsze i przeznaczone raczej do schładzania obszaru wokół jednej osoby siedzącej przy biurku. Z tego powodu są idealne do biura;

– wentylatory nocne – posiadają specjalne wyciszone śmigła, dzięki czemu można ich śmiało używać nocą, bez obawy o to, że będą zakłócać sen.

jakprzetrwacupalnelatowmiescie2

Klimatyzer – czy warto go wybrać?

Alternatywę dla klasycznych wiatraków są tzw. klimatyzery przenośne. Jak działają takie urządzenia? Produkowana przez nich lekka, chłodna bryza jest efektem odparowywania wody ze specjalnego zmrożonego wkładu lub też zbiornika napełnianego po prostu zimną wodą. Nie ulega wątpliwości, że klimator daje lepsze orzeźwienie niż wentylator – w końcu poza samym chłodem otrzymujesz również delikatny „deszczyk” z ultradrobnymi kropelkami wody. Niestety wciąż jest to rozwiązanie, które sprawdzi się raczej w małych pomieszczeniach – w tych większych efekt może nie być odczuwalny równomiernie na całej powierzchni wnętrza.

Czym jeszcze schłodzisz mieszkanie latem?

Chcąc zapewnić sobie przyjemne ochłodzenie podczas gorących, letnich wieczorów spędzanych w domu, możesz skorzystać jeszcze z dwóch innych rozwiązań:

– cyrkulatory – choć z wyglądu do złudzenia przypominają tradycyjny wiatraki stojące, działają na zupełnie innej zasadzie. Zamiast jedynie schładzać powietrze w swoim najbliższym otoczeniu, śmigła cyrkulatora wprawiają je w ruch i mieszają cząsteczki powietrza w całym pomieszczeniu, aby panowała w nim wyrównana temperatura. Z tego powodu urządzenie to przyda się również zimą, umożliwiając Ci sprawne rozprowadzenie ciepła po wnętrzu;

jakprzetrwacupalnelatowmiescie3

– klimatyzatory przenośne – choć nieco mniej funkcjonalne niż standardowe, wolnostojący klimatyzator, jednak wciąż bardzo skuteczne, a przy tym wygodne, jako że można je przenosić między pomieszczeniami. Co dzieje się z ciepłym powietrzem? Wystarczy tylko uchylić okno i wystawić przez nie rurę wylotową, by znalazło ujście.

Pamiętaj też o tym, że sporą różnicę może zrobić… zwykłe zasłonięcie okna i niedopuszczenie słońca do wnętrza. Grube kotary czy rolety zewnętrzne być może zabiorą Ci cenne światło słoneczne, jednak ochronią Cię jednocześnie przed lejącym się z nieba żarem – warto więc rozważyć celowe zaciemnienie mieszkania, przynajmniej na te najbardziej upalne dni.

Więcej w dziale Lifestyle

Screenshot_4

Postaw na aktywny wypoczynek w wakacje i wygraj hulajnogę elektryczną!

Redakcja ChilliTorun.pl21 sierpnia 2019
1

Wszystko w nowy sposób – zaawansowana technologia budowy domów

Redakcja ChilliTorun.pl12 sierpnia 2019
glowne_bora-bora-3023437_1920

Tanie wakacje z biura podróży – 3 porady jak nie przepłacić za zagraniczną wycieczkę

Redakcja ChilliTorun.pl9 sierpnia 2019
04 - grawercom - rocznica ślubu prezent ZEWN

Rocznica Waszego ślubu za każdym razem powinna być wyjątkowa. Od Was obojga zależy, jak się uda to specjalne święto

Redakcja ChilliTorun.pl1 sierpnia 2019
02-pswarchitektura-projekty domów

Stworzenie projektu domu, który nie nadwyręży budżetu? To możliwe!

Redakcja ChilliTorun.pl31 lipca 2019
07-novotime-zegarki aerowatch

Klasyka czy nowoczesność: na co postawić przy wyborze męskiego zegarka?

Redakcja ChilliTorun.pl30 lipca 2019
moskitierabalkonowa

Moskitiera balkonowa, czyli jak ochronić się przed owadami?

Redakcja ChilliTorun.pl29 lipca 2019
03 - yellowsport - plastry kinesiotaping

Kinesiotaping i stosowane w nim plastry zdrowia. Sprawdź, co to takiego!

Redakcja ChilliTorun.pl22 lipca 2019
07 - hellodent - nić dentystyczna ZEWN

Irytują Cię resztki jedzenia tkwiące pomiędzy zębami? Daj sobie spokój z wykałaczką, sprawdź nici dentystyczne!

Redakcja ChilliTorun.pl27 czerwca 2019