fbpx
Lifestyle

Jaki grunt pod wylewki?

fot. Materiały Zewnętrzne
Jaki grunt pod wylewki?
Redakcja ChilliTorun.pl
REAKCJE

Gruntowanie betonu to podstawowa kwestia wiążąca się ze wszelkimi pracami wykończeniowymi . Niezależnie od tego czy planujemy układanie ceramicznych płytek, tynkowanie, czy malowanie musimy bardzo solidnie przyłożyć się do przygotowania podłoża. W tym celu należy zastosować odpowiedni grunt do betonu. Zapobiegnie on nadmiernej chłonności podłoża, poprawi przyczepność zastosowanych wyrobów, a także wzmocni powierzchnie. Warto zauważyć, że zmniejszenie chłonności pozwala na mniejsze zużycie produktu, który będzie nakładany w następnej kolejności. Jakie rodzaje gruntów wyróżniamy i co jeszcze powinniśmy o nich wiedzieć?

Grunt pod wylewki — rodzaje

Jeżeli stoimy przed wyborem odpowiedniego gruntu, musimy zwrócić uwagę przede wszystkim na takie czynniki jak rodzaj powierzchni, cechy materiału wykończeniowego oraz czynniki zewnętrzne. Wymieniamy następujące rodzaje gruntu dostępne na rynku:

  • Grunt wzmacniający – jest wykorzystywany głównie przy tynkach gipsowych, klejach, płytkach ceramicznych, dzięki wytwarzaniu na gruntowanej powierzchni elastycznej i mocnej powłoce. Dobrze wzmacnia także stare tynki;
  • Grunt głęboko penetrujący – w porównaniu z gruntem wzmacniającym wielkość cząsteczek może być nawet 10 razy mniejsza. To oznacza, że taki grunt pod wylewki głęboko wnika w gruntowaną powierzchnie;
  • Grunt szczepny – gruntowanie za jego pomocą pozwala zwiększyć przyczepność oraz wyrównać chłonność podłoża. Takie rozwiązanie stosuje się przede wszystkim do powierzchni gipsowych, betonowych, cementowych i wapiennych. Doskonale sprawdza się jako grunt pod tynk, kleje, płytki ceramiczne, szpachlówki, różnego rodzaju posadzki i farby wodne. Tworzy wytrzymałą, lecz lekką warstwę wykończeniową;
  • Grunt silikonowy – gruntowanie podłoża za jego pomocą wyrównuje chłonność powierzchni, jednocześnie nie wpływając na jej paraprzepuszczalność.

Szukając odpowedniego gruntu do danego podłoża zajrzyj tu: https://www.castorama.pl/produkty/budowa/cementy-i-zaprawy-budowlane/podklady-gruntujace/grunty-pod-wylewki.html.

Czy konieczne jest gruntowanie ścian przed malowaniem?

Podczas wykańczania lub remontu wnętrz istnieje często dylemat czy istnieje możliwość gruntowania ścian przed malowaniem. Niezależnie od znajdującego się na nich tynku lub materiału wykończeniowego zdecydowanie wymagają one gruntowania. Farba wówczas będzie trzymała się podłoża przez długi czas, a ryzyko złuszczenia się oraz pojawienia nieestetycznych pęcherzy zostanie zminimalizowane niemal do zera.

Preparaty gruntujące dobrze sprawdzają się przy podłożach drewnianych, wylewki samopoziomującej oraz przy wyrównaniu powierzchni. Gwarantują nienaganny stan podłogi oraz jej wysoką trwałość. Dodatkowo wpływają na efektywność malowania oraz zabezpieczają powierzchnię przed czynnikami zewnętrznymi, również jeżeli chodzi o mikroorganizmy takie jak pleśń, czy grzyb.

Potrzebujesz produktu jak grunt z piaskiem kwarcowym lub grunt do betonu na zewnątrz? A może istnieje konieczność użycia mieszadła elektrycznego? Wszystko to znajdziesz na: https://www.castorama.pl.

Co daje gruntowanie ścian?

Głównym zadaniem gruntu jest poprawienie jakości podłoża oraz wzmocnienie i utwardzenie ściany oraz zwiększa jej przyczepność. Jest to możliwe, gdyż preparaty jak podkład podłogowy ograniczają chłonność i je wyrównują, zmniejszają stopień porowatości oraz eliminuje pylistość tworząc elastyczną powłokę.

Gruntowanie ścian umożliwia równomierne rozprowadzanie farby oraz zapewnia odpowiednią przyczepność i dużą wydajność. Sprawia, że malowana ściana jest jednolita, co ma znacznie głównie w przypadku farb z połyskiem.

Gruntowanie to czynność, która ułatwia także nanoszenie posadzek, klejów, oraz innych grubych warstw. Zwiększa wytrzymałość powierzchni, redukując przy tym nasiąkliwość podłoża. Ujednolicona zostaje także faktura całego podłoża.

Więcej w dziale Lifestyle

1

Eleganckie marynarki – czy pasują do każdej stylizacji?

Redakcja ChilliTorun.pl25 maja 2022
Portrait of traveler woman relaxing and peacefully sleeping with sleep mask at hotel room. Travel concept.

Sen wolnofalowy – co to jest?

Redakcja ChilliTorun.pl16 maja 2022
06 - MURRANO - wieszak na krawaty do szafy

Krawat – dodatek wszech czasów. O nieprzemijalności tego elementu w modzie

Redakcja ChilliTorun.pl7 maja 2022
06 - OWDTECH - link do strony

Wybierając mądrze. O oświetleniu w domu

Redakcja ChilliTorun.pl7 maja 2022
główne_FordMustangGT

Gokart na pedały – czy to dobry pomysł na prezent dla dziecka?

Redakcja ChilliTorun.pl5 maja 2022
remote-control-4231492_960_720

Podstawowa wiedza o dronach – gdzie ją zdobyć

Redakcja ChilliTorun.pl28 kwietnia 2022
02 - puzzle4u - puzzle4u

Co warto wiedzieć o puzzlach? Ich rodzajów jest więcej, niż myślisz!

Redakcja ChilliTorun.pl25 kwietnia 2022
denver-sypialnia

Nastrojowa sypialnia w ciemnych kolorach

Redakcja ChilliTorun.pl25 kwietnia 2022
facet

Prezenty dla mężczyzn na każdą okazję

Redakcja ChilliTorun.pl25 kwietnia 2022