Dzisiaj skupimy się na drzwiach wewnątrz-lokalowych, czyli takich oddzielających pomieszczenia o standardowym przeznaczeniu w lokalu lub budynku np. pokój, łazienka, toaleta, biuro. Drzwi wejściowe do budynku lub lokalu mieszkalnego, pomieszczeń specjalnych, takich jak magazyny, kotłownie, garaż wymagają innych rozwiązań technicznych.
„Jakie drzwi…? No takie, żeby wejść… i wyjść…” – to kultowy tekst kabaretowy, a cały skecz dobrze oddaje dylematy z jakimi musi mierzyć się każdy sprzedawca drzwi. Prawe, czy lewe? Przylgowe, czy też może lepiej bez przylgi…? Rozwierane, czy przesuwne? A które to są te prawe, a które lewe? Prawe to te z klamką po lewej stronie?
Pytań jest wiele, wyborów jest wiele – jak w tym nie pobłądzić?
Podstawowym zadaniem przy doborze drzwi jest podejście od czysto estetycznej strony, czyli wybór konkretnego modelu i wzoru drzwi, rodzaju wykończenia co wiąże się z kolorystyką skrzydła i ościeżnicy. Całe szczęście znacząca większość modeli i wzorów drzwi jest dostępna w każdy systemie tj. rozwieranym przylgowym i bezprzylgowym, rozwieranym z opcją otwierania do wewnątrz (odwrotna przylga), przesuwnym naściennym i przesuwnym do zabudowy w ścianie. Sam wybór systemu to już kwestia ergonomii, aranżacji całej przestrzeni i oczywiście ekonomii, gdyż ten sam model i wzór skrzydła może się różnić cenowo w zależności od systemu w jakim ma pracować.
Najpopularniejsze są oczywiście drzwi rozwierane, które występują w systemie przylgowym czyli z widocznymi zawiasami, zamkiem mechanicznym i przylgą występującą na krawędzi górnej i bocznej skrzydła, która przy zamknięciu drzwi zachodzi na belki ościeżnicy. System bezprzylgowy to nowocześniejsze rozwiązanie, z chowanymi w ościeżnicy zawiasami, zamkiem magnetycznym, skrzydło bez przylgi po zamknięciu chowa się w ościeżnicy i licuje z nią po zawiasowej stronie. Dzisiaj dużo częściej wybierana jest ta opcja systemu, przy zastosowaniu której można uzyskać estetyczny porządek wnętrza, ale do niektórych klasycznych modeli skrzydeł drzwiowych ten system po prostu nie pasuje.
Kolejnym krokiem rozwoju producentów drzwi było skonstruowanie systemu tak zwanej odwrotnej przylgi. W tej opcji zawiasy są chowane, zamek magnetyczny, ale jest przylga tylko działa ona odwrotnie – nie zachodzi na ościeżnicę, ale w nią wchodzi dzięki czemu zamknięte drzwi również licują się z ościeżnicą od zawiasowej strony.
Często inwestorzy zamawiają część drzwi w systemie bezprzylgowym i odwrotnej przylgi żeby uzyskać efekt licowania skrzydła z ościeżnicą (lub ścianą w przypadku drzwi „ukrytych”) od strony przedpokoju lub korytarza, kiedy drzwi toalety i łazienki otwierają się na stronę korytarza, a drzwi pokojowe w stronę pokojów. Drzwi „ukryte” występują tylko w systemie bezprzylgowym i odwrotnej przylgi. Aluminiową ościeżnicę takich drzwi po zamontowaniu obrabia się karton gipsem i gładzi ścianę dookoła niej w taki sposób, że widoczna jest tylko krawędź ościeżnicy stykająca się ze skrzydłem drzwi. To minimalistyczne rozwiązanie jest obecnie bardzo często stosowane w różnego stylu wnętrzach, najczęściej z opcją malowania lub tapetowania skrzydła drzwiowego dokładnie tak, jak ścianę dookoła.
Drzwi przesuwne to alternatywny system rozważany przez inwestorów najczęściej w pomieszczeniach gdzie brakuje przestrzeni, w której tradycyjne drzwi rozwierane mogłyby pracować (pomieszczenia o niewielkim metrażu i mocno obstawione sprzętami takie jak garderoba, spiżarnia…). Ten brak miejsca i rozwiązanie w postaci zastosowania drzwi przesuwnych bywa złudną nadzieją, gdyż sporo miejsca na system (prowadnica z maskownicą lub kaseta do zabudowy w ścianie) jest potrzebne na zewnątrz takiego pomieszczenia – na przykład dla jednoskrzydłowych drzwi o szerokości 94 cm potrzeba 2 metrów wolnej przestrzeni na ścianie.
Fanów kabaretowego skeczu o drzwiach przepraszamy, że pominęliśmy w powyższym tekście drzwi obrotowe 😉
A na koniec dla wszystkich mających problem z wyborem i określeniem czy drzwi mają być prawe, czy też lewe, mała porada jak wybrnąć z tego dylematu 😉 Pamiętajcie zatem, że… „Prawa noga to ta, u której duży palec jest po lewej stronie” :-))) Chcesz się dowiedzieć więcej sprawdź interno-torun.pl
Facebook
Twitter
Instagram
RSS