fbpx
Lifestyle

Ogrzewanie podłogowe – plusy i minusy

(fot. Materiały Zewnętrzne)
Ogrzewanie podłogowe – plusy i minusy
Redakcja ChilliTorun.pl
REAKCJE

Ogrzewanie podłogowe cieszy się coraz większym zainteresowaniem. W takim systemie grzewczym to podłoga staje się grzejnikiem i oddaje ciepło do otoczenia. Natomiast czynnikiem grzewczym jest najczęściej woda lub prąd. Dawniej kojarzyło się z luksusem, obecnie rozwiązanie staje się dostępne niemal dla każdego. Warto pamiętać, że ogrzewanie podłogowe może stanowić główne źródło ciepła lub też jego uzupełnienie. Co warto wiedzieć o ogrzewaniu podłogowym?

Zalety ogrzewania podłogowego

Taki system grzewczy zdobył ogromną popularność ze względu na swoje zalety. Przede wszystkim ogrzewanie podłogowe zapewnia korzystny rozkład temperatury we wszystkich pomieszczeniach. Dzięki temu, że grzejnikiem jest podłoże, przy stopach jest zdecydowanie cieplej niż przy głowie. To sprawia, że mniej odczuwamy niższą temperaturę w pomieszczeniu. W dodatku, ciepło rozprowadza się równomiernie po całym pomieszczeniu. W innych systemach grzewczych wyższa temperatura odczuwana jest z reguły w pobliżu grzejnika.

Deweloperzy doceniają ogrzewanie podłogowe również ze względu na to, że jest niewidoczne. W końcu wbudowane jest ono w podłoże, więc nie zajmuje dodatkowego miejsca przy ścianach. Taka praktyka znacznie zwiększa i uatrakcyjnia metraż domu. Ogrzewanie podłogowe pozwala też na duże oszczędności. Można je podłączyć do pompy ciepła, która jest bardzo tanim rozwiązaniem. Natomiast temperatura powierzchni grzewczej nigdy nie przekracza temperatury skóry człowieka i jest zbliżona do temperatury powietrza.

Czy ogrzewanie podłogowe ma słabe strony?

Oczywiście, każdy system grzewczy ma swoje wady i zalety. Podobnie jest w przypadku ogrzewania podłogowego. Jakie są minusy tego rozwiązania? Niestety ogrzewanie podłogowe może sprawiać pewne problemy w czasie budowy nieruchomości. W efekcie domy na sprzedaż w Toruniu wyposażone w ten system mają nieco wyższe ceny.

W przypadku ogrzewania podłogowego, koszt inwestycji jest wyższy o 30-40% niż w przypadku modelu grzewczego wyposażonego w grzejniki. Ograniczone są też możliwości przy wyborze materiałów wykończeniowych. W dodatku, cała aranżacja musi być starannie przemyślana już na etapie tworzenia projektu. Ogrzewania grzewczego nie można wykonać po ułożeniu posadzki. Należy też pamiętać, że przewody umieszczone w podłodzie nie mogą się znajdować pod meblami. Takie rozwiązanie mogłoby utrudniać rozchodzenie się ciepła. W efekcie ogrzewanie podłogowe nie spełniłoby swojej roli.

Ogrzewanie podłogowe może być korzystnym rozwiązaniem – trzeba tylko je dobrze zaplanować. Przede wszystkim należy dokładnie przemyśleć, czy lepiej sprawdzi się ogrzewanie elektryczne czy wodne. To pierwsze charakteryzuje się niższym kosztem instalacji, ale jest droższe w użytkowaniu. Z kolei wodne – wiąże się z wysokimi kosztami montażu, ale potem zapewnia ogromne oszczędności. Należy też pamiętać, że ogrzewanie wodne wymaga zastosowania odpowiednich rur, które powinny mieć barierę antydyfuzyjną, uniemożliwiającą przenikanie tlenu.

Opracowanie GetHome.pl

Więcej w dziale Lifestyle

20201030131005_pexels-photo-2382183.jpeg

Jak dobrać metalową siatkę ogrodzeniową?

Redakcja ChilliTorun.pl6 listopada 2020
pixabay.com

Nowe hulajnogi elektryczne od Xiaomi

Redakcja ChilliTorun.pl19 października 2020
pixabay.com

Duże linie lotnicze muszą przetrwać pandemię

Redakcja ChilliTorun.pl19 października 2020
pixabay.com

Smartfon integralną częścią dorastania?

Redakcja ChilliTorun.pl18 października 2020
20200925100349_download

Impregnujesz drewno na budowę sam, czy kupisz gotowe drewno?

Redakcja ChilliTorun.pl8 października 2020
pipes-4161383_1280

Rekuperacja – czyste powietrze cały rok

Redakcja ChilliTorun.pl1 października 2020
me-your-seo-fully

O wyższości White Hat SEO nad Black Hat SEO, czyli dlaczego warto być uczciwym

Redakcja ChilliTorun.pl18 września 2020
headphones-690685_1280

Sony WH-1000XM4 – słuchawki z górnej półki

Redakcja ChilliTorun.pl9 września 2020
tiktok-5064078_1280

Kto przejmie TikToka?

Redakcja ChilliTorun.pl6 września 2020