fbpx
Lifestyle

Pawilony ogrodowe kontra altany – sprawdzamy co wybrać

(fot. Ogrodosfera.pl)
Pawilony ogrodowe kontra altany – sprawdzamy co wybrać
Redakcja ChilliTorun.pl
REAKCJE

Altana ogrodowa i pawilon wizualnie są bardzo do siebie podobne i mogą być mylone. Jest jednak kilka aspektów, które odróżniają pawilony i altany. Zanim kupisz, przeczytaj nasz poradnik.

Jak odróżnić pawilon od altany

Zarówno pawilon, jak i altana jest zadaszeniem wykorzystywanym w ogrodzie. Można pod nim ustawić stolik i krzesła bądź fotele, osłonić basen, stworzyć miejsce do odpoczynku, a nawet popołudniowej drzemki. Wspólną cechą altan i pawilonów jest otwarta konstrukcja z dachem. Ściany – o ile w ogóle są – stanowią raczej rozwiązanie prowizoryczne – mogą to być np. zasłony z tkaniny lub rozsuwane moskitiery. Sama konstrukcja w przypadku altan najczęściej jest metalowa lub drewniana. W przypadku pawilonu przeważnie mamy do czynienia z aluminium.

Czynnikami decydującymi, czy mamy do czynienia z pawilonem, czy altaną jest rodzaj zadaszenia i trwałość konstrukcji. W przypadku pawilonów zadaszenie jest materiałowe, a więc nietrwałe. Można je w dowolnym momencie zdemontować lub założyć z powrotem, jeśli jest taka potrzeba. Sama czynność jest prosta i zajmuje kilka minut.

Zadaszenie altanek ogrodowych jest trwałe i nie podlega demontażowi. Przypomina zadaszenie znane z domów, aczkolwiek jest nieco subtelniejsze, nie uświadczymy np. klasycznych, ciężkich dachówek. Taki dach wytrzyma nawet mocną ulewę i porywisty wiatr. Niestraszne mu też intensywne opady śniegu.

Pawilon jest konstrukcją tymczasową. Wykorzystuje się go nie tylko w ogrodach, ale też na imprezach plenerowych. Można go rano rozłożyć, wieczorem zwinąć. W razie potrzeby można go od kogoś (lub komuś) pożyczyć. Altana ogrodowa jest konstrukcją stałą. Raz postawiona będzie zawsze stała w tym samym miejscu. Dobrze zaprojektowana i zamontowana altana może stać nawet kilkadziesiąt lat.

altana-georgia
Drewniana altana z wygodnymi meblami ogrodowymi, fot. Ogrodosfera.pl

Pawilony i altany – samodzielny montaż

W przypadku pawilonu samodzielny montaż jest sprawą łatwą i nikomu nie powinien sprawić problemu. Wystarczy odrobina smykałki do majsterkowania i czytelna instrukcja, przykładową można zobaczyć np. na ogrodosfera.pl. Poszczególne elementy pawilonu są stosunkowo lekkie. Wystarczy kilka godzin i w ogrodzie stanie gotowy do używania pawilon.

Postawienie altany ogrodowej nie jest tak proste. Przede wszystkim trzeba pamiętać, że jest ona konstrukcją na stałe przymocowaną do podłoża, w niektórych przypadkach będzie niezbędne wylanie fundamentów. To inwestycja, przy planowaniu której, trzeba się zastanowić, czy nie będziemy potrzebowali pomocy fachowców. Kompletne postawienie altany ogrodowej łącznie z zadaszeniem może zająć nawet kilka dni.

metalowy-pawilon-do-ogrodu-w-szarym-kolorze
Metalowy pawilon ogrodowy z szarymi zasłonami, fot. Ogrodosfera.pl

Pawilon kontra altana – co wybrać

Ostatnią, choć czasem decydującą kwestią jest cena. Pawilony ogrodowe to rozwiązanie zdecydowanie tańsze. Jednak za wyższą ceną altan idzie ich dużo większa wytrzymałość na warunki atmosferyczne oraz dłuższa żywotność. To rozwiązanie na lata. Niemniej nie zawsze potrzebujemy aż tak radykalnych rozwiązań.

Zaletą pawilonów jest ich mobilność, można je w dowolnym momencie demontować i przewozić na inne miejsce. Taki pawilon można np. zabrać na działkę lub na urlop. Są lekkie, tanie, łatwe w montażu, doskonale wpiszą się w aranżację nowoczesnego ogrodu. Można je też zastosować jako zadaszenie tarasu. Pawilony projektowane są raczej z myślą o sezonie letnim.

Altany ogrodowe to konstrukcje całoroczne. Mogą służyć nie tylko latem, ale nawet zimą, jeśli zapragniemy urządzić grilla na śniegu. Na pewno warto zainwestować w altanę, jeśli szukamy trwałego, sprawdzonego rozwiązania i jesteśmy pewni, gdzie altana ma stanąć, bo z jej przesunięciem będzie problem.

nowoczesna-altana-metalowa-nad-stawem
Metalowa altanka ogrodowa z delikatnymi moskitierami, fot. Ogrodosfera.pl

Więcej w dziale Lifestyle

20230524063413_g22e33bab68c0f6021cccb9095360f1965f52cb0ea17e778b634b28428c7b0661f459c81cca7a6ba6a81b401dfee48471cc57c1e50a9674aae851c364814f31af_640.jpg

Szukasz sposobu na tańszą energię elektryczną? Poznaj taryfę G12

Redakcja ChilliTorun.pl31 maja 2023
04 - NTS ENERGY - pompy ciepła legnica link

Urządzenia wykorzystujące energię odnawialną – przyszłość i postęp w jednym

Redakcja ChilliTorun.pl28 kwietnia 2023
myjkakarchersklepiserwis

Myjka ciśnieniowa nowa czy używana – jak dobrać odpowiednie urządzenie?

Redakcja ChilliTorun.pl3 kwietnia 2023
2664840

Refrakcyjna wymiana soczewki – prosty sposób na życie bez okularów?

Redakcja ChilliTorun.pl1 marca 2023
attosepilacjalaserowa

Epilacja laserowa ATOS

Redakcja ChilliTorun.pl1 marca 2023
20230216121429_pexels-photo-7220906.jpeg

Elektryczna szczoteczka dla dzieci – czy to dobry wybór?

Redakcja ChilliTorun.pl27 lutego 2023
post-acne, scars and red festering pimples on the face of a young woman. concept of skin problems and harmonic failure

Cera naczynkowa – jak o nią dbać?

Redakcja ChilliTorun.pl5 lutego 2023
audiobookiszpiegowskie

Wciel się w postać śledczego lub szpiega

Redakcja ChilliTorun.pl5 lutego 2023
podlogiidrzwidrewnianetorun

JAKIE DRZWI…? Drzwi do budynku lub lokalu mieszkalnego

Redakcja ChilliTorun.pl5 stycznia 2023