fbpx
Lifestyle

Pawilony ogrodowe kontra altany – sprawdzamy co wybrać

(fot. Ogrodosfera.pl)
Pawilony ogrodowe kontra altany – sprawdzamy co wybrać
Redakcja ChilliTorun.pl
REAKCJE

Altana ogrodowa i pawilon wizualnie są bardzo do siebie podobne i mogą być mylone. Jest jednak kilka aspektów, które odróżniają pawilony i altany. Zanim kupisz, przeczytaj nasz poradnik.

Jak odróżnić pawilon od altany

Zarówno pawilon, jak i altana jest zadaszeniem wykorzystywanym w ogrodzie. Można pod nim ustawić stolik i krzesła bądź fotele, osłonić basen, stworzyć miejsce do odpoczynku, a nawet popołudniowej drzemki. Wspólną cechą altan i pawilonów jest otwarta konstrukcja z dachem. Ściany – o ile w ogóle są – stanowią raczej rozwiązanie prowizoryczne – mogą to być np. zasłony z tkaniny lub rozsuwane moskitiery. Sama konstrukcja w przypadku altan najczęściej jest metalowa lub drewniana. W przypadku pawilonu przeważnie mamy do czynienia z aluminium.

Czynnikami decydującymi, czy mamy do czynienia z pawilonem, czy altaną jest rodzaj zadaszenia i trwałość konstrukcji. W przypadku pawilonów zadaszenie jest materiałowe, a więc nietrwałe. Można je w dowolnym momencie zdemontować lub założyć z powrotem, jeśli jest taka potrzeba. Sama czynność jest prosta i zajmuje kilka minut.

Zadaszenie altanek ogrodowych jest trwałe i nie podlega demontażowi. Przypomina zadaszenie znane z domów, aczkolwiek jest nieco subtelniejsze, nie uświadczymy np. klasycznych, ciężkich dachówek. Taki dach wytrzyma nawet mocną ulewę i porywisty wiatr. Niestraszne mu też intensywne opady śniegu.

Pawilon jest konstrukcją tymczasową. Wykorzystuje się go nie tylko w ogrodach, ale też na imprezach plenerowych. Można go rano rozłożyć, wieczorem zwinąć. W razie potrzeby można go od kogoś (lub komuś) pożyczyć. Altana ogrodowa jest konstrukcją stałą. Raz postawiona będzie zawsze stała w tym samym miejscu. Dobrze zaprojektowana i zamontowana altana może stać nawet kilkadziesiąt lat.

altana-georgia
Drewniana altana z wygodnymi meblami ogrodowymi, fot. Ogrodosfera.pl

Pawilony i altany – samodzielny montaż

W przypadku pawilonu samodzielny montaż jest sprawą łatwą i nikomu nie powinien sprawić problemu. Wystarczy odrobina smykałki do majsterkowania i czytelna instrukcja, przykładową można zobaczyć np. na ogrodosfera.pl. Poszczególne elementy pawilonu są stosunkowo lekkie. Wystarczy kilka godzin i w ogrodzie stanie gotowy do używania pawilon.

Postawienie altany ogrodowej nie jest tak proste. Przede wszystkim trzeba pamiętać, że jest ona konstrukcją na stałe przymocowaną do podłoża, w niektórych przypadkach będzie niezbędne wylanie fundamentów. To inwestycja, przy planowaniu której, trzeba się zastanowić, czy nie będziemy potrzebowali pomocy fachowców. Kompletne postawienie altany ogrodowej łącznie z zadaszeniem może zająć nawet kilka dni.

metalowy-pawilon-do-ogrodu-w-szarym-kolorze
Metalowy pawilon ogrodowy z szarymi zasłonami, fot. Ogrodosfera.pl

Pawilon kontra altana – co wybrać

Ostatnią, choć czasem decydującą kwestią jest cena. Pawilony ogrodowe to rozwiązanie zdecydowanie tańsze. Jednak za wyższą ceną altan idzie ich dużo większa wytrzymałość na warunki atmosferyczne oraz dłuższa żywotność. To rozwiązanie na lata. Niemniej nie zawsze potrzebujemy aż tak radykalnych rozwiązań.

Zaletą pawilonów jest ich mobilność, można je w dowolnym momencie demontować i przewozić na inne miejsce. Taki pawilon można np. zabrać na działkę lub na urlop. Są lekkie, tanie, łatwe w montażu, doskonale wpiszą się w aranżację nowoczesnego ogrodu. Można je też zastosować jako zadaszenie tarasu. Pawilony projektowane są raczej z myślą o sezonie letnim.

Altany ogrodowe to konstrukcje całoroczne. Mogą służyć nie tylko latem, ale nawet zimą, jeśli zapragniemy urządzić grilla na śniegu. Na pewno warto zainwestować w altanę, jeśli szukamy trwałego, sprawdzonego rozwiązania i jesteśmy pewni, gdzie altana ma stanąć, bo z jej przesunięciem będzie problem.

nowoczesna-altana-metalowa-nad-stawem
Metalowa altanka ogrodowa z delikatnymi moskitierami, fot. Ogrodosfera.pl

Więcej w dziale Lifestyle

courier-1214227_1280

Robot przyniesie paczkę w zastępstwie kuriera

Redakcja ChilliTorun.pl7 maja 2021
people-2537324_1280

Najważniejsze wskazówki dotyczące zdrowego snu

Redakcja ChilliTorun.pl6 maja 2021
maszyny

Popularne gry kasynowe dla początkujących

Redakcja ChilliTorun.pl11 marca 2021
photo-1495197359483-d092478c170a

Jak zadbać o wysoki komfort snu?

Redakcja ChilliTorun.pl10 marca 2021
b5

Must have każdej kobiety – koszule damskie.

Redakcja ChilliTorun.pl8 marca 2021
park-with-wooden-pathway-benches_1137-254

Pomorze – idealne miejsce na leczenie uzależnień

Redakcja ChilliTorun.pl16 lutego 2021
Woman with smart phone on the street texting

Chcesz zlecić usługę? Sprawdzone firmy znajdziesz na Fixly

Redakcja ChilliTorun.pl15 stycznia 2021
System-trojkowy-zaklady-bukmacherskie-740x492

Ruletka w Sieci: Obstawiaj w Internecie

Redakcja ChilliTorun.pl14 stycznia 2021
20201127120100_53e0d4414e50a914f6da8c7dda79367a1c36d8e35b556c48732f7dd09049cd5cbe_1280.jpg

Poker na prawdziwe pieniądze – na co zwrócić uwagę?

Redakcja ChilliTorun.pl8 grudnia 2020