fbpx
Lifestyle

Jak zadbać o wysoki komfort snu?

(fot. Materiały Zewnętrzne)
Jak zadbać o wysoki komfort snu?
Redakcja ChilliTorun.pl
REAKCJE

Sen to 1/3 cyklu dobowego, czyli 1/3 naszego życia. Dużo, prawda? W czasie gdy umysł odpoczywa, organizm pracuje nad regeneracją. Na higienę snu wpływa nie tylko to, ile śpimy, ale także jak śpimy i na czym śpimy. Przewlekła bezsenność może prowadzić do chronicznych bólów głowy i kręgosłupa, a także zaburzeń układu odpornościowego, a nawet sercowo-naczyniowego. W przypadku problemów ze snem najprościej zacząć od przemeblowania sypialni, a następnie popracować nad zmianą szkodliwych nawyków. Podpowiadamy, jak zadbać o odpowiednie wyposażenie sypialni!

Łóżko i stelaż

Łóżko to podstawowy element wyposażenia sypialni. Specjaliści zalecają, aby korzystać z niego wyłącznie w trakcie snu i odpoczynku (oraz aktywności seksualnej). Dla większego komfortu wszelkie inne czynności takie jak jedzenie czy pracę należy wykonywać poza nim. Warto jednak zadbać, żeby łóżko miało odpowiedni rozmiar dopasowany do wzrostu oraz budowy ciała osób, które z niego korzystają. Z reguły przy wyborze łóżka najwięcej uwagi przywiązujemy do obudowy. Niewiele osób zdaje sobie sprawę z tego, że na jakość snu wpływa m.in. stelaż, który zapewnia odpowiednie podparcie dla materaca oraz właściwy przepływ powietrza.

Materac

Do wyboru materaca warto podejść tak jak do wyboru ergonomicznego krzesła do pracy. Każdy element powinien zostać tak zaprojektowany, aby jak najlepiej wspierał kręgosłup. Czy materac przed zakupem zawsze trzeba „przetestować”? Niekoniecznie. Coraz więcej osób kupuje materace online. Sklepy internetowe oferują produkty dopasowane do indywidualnych potrzeb każdego klienta: dostosowane do wzrostu, wagi oraz stanu zdrowia. Produkty posiadają oznaczenia twardości (w przypadku materacy sprężynowych) oraz informacje o zastosowanych technologiach, dzięki czemu łatwiej podjąć decyzję nawet bez oglądania i dotykania. Największą popularnością cieszą się materace typu pocket lub multipocket (następcy tradycyjnych materacy sprężynowych typu bonell), które są bardzo wytrzymałe, ale nie przenoszą drgań oraz piankowe (wykonane z termoelastycznej lub wysokoelastycznej pianki dopasowującej się do ciała, a następnie wracającej do stanu początkowego). Dobrym wyborem dla par o zróżnicowanej wadze są modele hybrydowe, w których zastosowano obie technologie: wysokoelastyczną piankę oraz mikrosprężyny.

Kołdra

Warto zadbać także o komfort termiczny w trakcie snu: nie doprowadzać zarówno do wychłodzenia, jak i przegrzania organizmu. Może w tym pomóc kołdra z odpowiednim wypełnieniem. Na rynku dostępne są różne rodzaje kołder: letnie, zimowe oraz całoroczne, które zostały zaprojektowane w taki sposób, aby służyć przez 12 miesięcy w roku niezależnie od temperatury panującej na zewnątrz. Najpopularniejszym rodzajem wypełnienia jest puch i pierze, ale coraz większe tryumfy święci wełna alpaki. To materiał pozyskiwany od zwierząt, które w obliczu niesprzyjających warunków (upał w ciągu dnia i chłód w nocy) wykształciły zdolność do samoregulacji temperatury. Te wyjątkowe właściwości są wykorzystywane właśnie przez producentów kołder.

Więcej w dziale Lifestyle

chairs-g4eb6983e7_1280

Lampa podłogowa zapewnia nastrój w salonie i sypialni

Redakcja ChilliTorun.pl26 lipca 2022
główne_petsittter-pethomer-torun(2)

Co zrobić z psem w wakacje?

Redakcja ChilliTorun.pl11 lipca 2022
6e3f1ceebbac4db07e6ddac808127647

Jaki kolor męskich spodenek jeansowych wybrać latem? Sprawdź nasze propozycje

Redakcja ChilliTorun.pl6 czerwca 2022
a7

W jakie elementy warto wyposażyć akwarium?

Redakcja ChilliTorun.pl29 maja 2022
1

Eleganckie marynarki – czy pasują do każdej stylizacji?

Redakcja ChilliTorun.pl25 maja 2022
Portrait of traveler woman relaxing and peacefully sleeping with sleep mask at hotel room. Travel concept.

Sen wolnofalowy – co to jest?

Redakcja ChilliTorun.pl16 maja 2022
06 - MURRANO - wieszak na krawaty do szafy

Krawat – dodatek wszech czasów. O nieprzemijalności tego elementu w modzie

Redakcja ChilliTorun.pl7 maja 2022
06 - OWDTECH - link do strony

Wybierając mądrze. O oświetleniu w domu

Redakcja ChilliTorun.pl7 maja 2022
główne_FordMustangGT

Gokart na pedały – czy to dobry pomysł na prezent dla dziecka?

Redakcja ChilliTorun.pl5 maja 2022