Jak zadbać o wysoki komfort snu?

0
1156

Sen to 1/3 cyklu dobowego, czyli 1/3 naszego życia. Dużo, prawda? W czasie gdy umysł odpoczywa, organizm pracuje nad regeneracją. Na higienę snu wpływa nie tylko to, ile śpimy, ale także jak śpimy i na czym śpimy. Przewlekła bezsenność może prowadzić do chronicznych bólów głowy i kręgosłupa, a także zaburzeń układu odpornościowego, a nawet sercowo-naczyniowego. W przypadku problemów ze snem najprościej zacząć od przemeblowania sypialni, a następnie popracować nad zmianą szkodliwych nawyków. Podpowiadamy, jak zadbać o odpowiednie wyposażenie sypialni!

Łóżko i stelaż

Łóżko to podstawowy element wyposażenia sypialni. Specjaliści zalecają, aby korzystać z niego wyłącznie w trakcie snu i odpoczynku (oraz aktywności seksualnej). Dla większego komfortu wszelkie inne czynności takie jak jedzenie czy pracę należy wykonywać poza nim. Warto jednak zadbać, żeby łóżko miało odpowiedni rozmiar dopasowany do wzrostu oraz budowy ciała osób, które z niego korzystają. Z reguły przy wyborze łóżka najwięcej uwagi przywiązujemy do obudowy. Niewiele osób zdaje sobie sprawę z tego, że na jakość snu wpływa m.in. stelaż, który zapewnia odpowiednie podparcie dla materaca oraz właściwy przepływ powietrza.

Materac

Do wyboru materaca warto podejść tak jak do wyboru ergonomicznego krzesła do pracy. Każdy element powinien zostać tak zaprojektowany, aby jak najlepiej wspierał kręgosłup. Czy materac przed zakupem zawsze trzeba „przetestować”? Niekoniecznie. Coraz więcej osób kupuje materace online. Sklepy internetowe oferują produkty dopasowane do indywidualnych potrzeb każdego klienta: dostosowane do wzrostu, wagi oraz stanu zdrowia. Produkty posiadają oznaczenia twardości (w przypadku materacy sprężynowych) oraz informacje o zastosowanych technologiach, dzięki czemu łatwiej podjąć decyzję nawet bez oglądania i dotykania. Największą popularnością cieszą się materace typu pocket lub multipocket (następcy tradycyjnych materacy sprężynowych typu bonell), które są bardzo wytrzymałe, ale nie przenoszą drgań oraz piankowe (wykonane z termoelastycznej lub wysokoelastycznej pianki dopasowującej się do ciała, a następnie wracającej do stanu początkowego). Dobrym wyborem dla par o zróżnicowanej wadze są modele hybrydowe, w których zastosowano obie technologie: wysokoelastyczną piankę oraz mikrosprężyny.

Kołdra

Warto zadbać także o komfort termiczny w trakcie snu: nie doprowadzać zarówno do wychłodzenia, jak i przegrzania organizmu. Może w tym pomóc kołdra z odpowiednim wypełnieniem. Na rynku dostępne są różne rodzaje kołder: letnie, zimowe oraz całoroczne, które zostały zaprojektowane w taki sposób, aby służyć przez 12 miesięcy w roku niezależnie od temperatury panującej na zewnątrz. Najpopularniejszym rodzajem wypełnienia jest puch i pierze, ale coraz większe tryumfy święci wełna alpaki. To materiał pozyskiwany od zwierząt, które w obliczu niesprzyjających warunków (upał w ciągu dnia i chłód w nocy) wykształciły zdolność do samoregulacji temperatury. Te wyjątkowe właściwości są wykorzystywane właśnie przez producentów kołder.