fbpx
Lifestyle

Urządzenia wykorzystujące energię odnawialną – przyszłość i postęp w jednym

fot. Materiały Zewnętrzne
Urządzenia wykorzystujące energię odnawialną – przyszłość i postęp w jednym
Redakcja ChilliTorun.pl
REAKCJE

Inwestorzy stale poszukują rozwiązań, dzięki których mogliby skutecznie zoptymalizować koszty związane z utrzymaniem domu. Szacuje się, że ogrzewanie wody i powietrza może stanowić 60% standardowych kosztów utrzymania domu. Motywacja osób inwestujących w nowy dom jest prosta – zminimalizowanie wydatków przy jednoczesnym zachowaniu komfortu grzewczego. Wybór wielu pada dziś na urządzenia wykorzystujące do działania energię odnawialną. By móc kontynuować temat tego typu sprzętu, dobrze jest poznać system jego działania. Zazwyczaj przebiega on w trzech etapach: pozyskanie energii o niższej temperaturze ze źródła dolnego (np. ziemi), ogrzanie go i oddanie ciepła o wyższej temperaturze w pomieszczeniu (zwanym źródłem górnym). By proces ten mógł zaistnieć, potrzebny jest wymiennik pomp. Sama budowa pompy ciepła składa się z dwóch jednostek: zewnętrznej i wewnętrznej. Łączą się one ze sobą przewodami z czynnikiem roboczym.

Sprawdź, czy pompa ciepła jest rozwiązaniem dla ciebie!

Pompa ciepła może być zastosowana w każdym domu wolnostojącym. Faktem jest, że najczęściej wykorzystuje się ją w nowo powstałych budynkach – stanowi ona doskonały sposób na ogrzanie wnętrz w domu, a także wody w basenie. Moc pompy i właściwości definiuje jej rodzaj. Pompa cieplna jest w stanie ogrzać wodę, wspomóc system ogrzewania lub zapewnić ciepło w budynku jako samodzielne źródło ogrzewania. W całym procesie montażu pompy ważne jest dopasowanie konkretnego modelu urządzenia do potrzeb użytkowników i samej wielkości domu. Pompa jest w stanie zasilać zwykłe grzejniki czy ogrzewanie podłogowe i ścienne. Dystrybutorzy pomp ciepła tacy jak NTS-Energy przyznają, że sprzęty te doskonale współpracują z systemami solarnymi. Efektywność danej pompy ciepła określa współczynnik wydajności grzejnej – COP. Oznacza on stosunek ilości ciepła uzyskanego w skraplaczu pompy do zużytej energii napędowej. W dużej mierze zależy on od samego urządzenia, a także temperatury jaką chcemy uzyskać i która panuje w źródle dolnym.

Rodzaje pomp ciepła – jakie są twoje opcje wyboru?

Obecnie na rynku wyróżniamy trzy modele pomp ciepła. Różnią się między sobą głównie źródłem pobierania energii. Gruntowe pompy ciepła, jak sama nazwa wskazuje, pobierają energię z gruntu. Wyróżniają się wysoką wydajnością i możliwością działania przez cały rok, co czyni je świetnym wyjściem dla właścicieli domków jednorodzinnych. Tego rodzaju pompy gruntowe działają wraz z kolektorami pionowymi i poziomymi. Kolejnym rodzajem są wodne pompy ciepła, wykorzystujące jako dolne źródło energii wodę – może pochodzić ona zarówno ze studni, jak i z pobliskiego jeziora, rzeki lub stawu. Ten rodzaj pompy również jest w stanie ogrzać cały budynek. Sam schemat podłączenia pompy wodnej jest dość skomplikowany. W celu poprawnego montażu pompy ciepła, warto wynająć specjalistów, którzy będą gotów przyjechać i krok po kroku podłączyć ogrzewanie. Mieszkańcy Legnicy i okolic mogą liczyć na pomoc fachowców z https://nts-energy.pl/pompy-ciepla-legnica/. Trzecim, najłatwiejszym w montażu rodzajem pomp, są pompy powietrzne. Nie wymagają zbyt wielkiej ingerencji w aranżację, pobierając energię bezpośrednio z powietrza. Ich działanie najlepsze jest w sezonie letnim i jesiennym – przy niskich temperaturach tracą one na wydajności. Między innymi z tego powodu najczęściej stosuje się je jako uzupełniające źródło ciepła. Pompa ciepła stanowi jedną z najlepszych alternatyw tradycyjnego systemu ogrzewania pomieszczeń i wody. Im odpowiedniej będzie dobrana, tym lepiej będzie wypadać cenowo. Inwestycja w pompę ciepła to także decyzja pro-ekologiczna. Dobrze jest czynić dobro i oszczędzać nie tylko na własnych wydatkach, lecz na wkładzie w zanieczyszczenia środowiska.

Więcej w dziale Lifestyle

20230524063413_g22e33bab68c0f6021cccb9095360f1965f52cb0ea17e778b634b28428c7b0661f459c81cca7a6ba6a81b401dfee48471cc57c1e50a9674aae851c364814f31af_640.jpg

Szukasz sposobu na tańszą energię elektryczną? Poznaj taryfę G12

Redakcja ChilliTorun.pl31 maja 2023
myjkakarchersklepiserwis

Myjka ciśnieniowa nowa czy używana – jak dobrać odpowiednie urządzenie?

Redakcja ChilliTorun.pl3 kwietnia 2023
2664840

Refrakcyjna wymiana soczewki – prosty sposób na życie bez okularów?

Redakcja ChilliTorun.pl1 marca 2023
attosepilacjalaserowa

Epilacja laserowa ATOS

Redakcja ChilliTorun.pl1 marca 2023
20230216121429_pexels-photo-7220906.jpeg

Elektryczna szczoteczka dla dzieci – czy to dobry wybór?

Redakcja ChilliTorun.pl27 lutego 2023
post-acne, scars and red festering pimples on the face of a young woman. concept of skin problems and harmonic failure

Cera naczynkowa – jak o nią dbać?

Redakcja ChilliTorun.pl5 lutego 2023
audiobookiszpiegowskie

Wciel się w postać śledczego lub szpiega

Redakcja ChilliTorun.pl5 lutego 2023
podlogiidrzwidrewnianetorun

JAKIE DRZWI…? Drzwi do budynku lub lokalu mieszkalnego

Redakcja ChilliTorun.pl5 stycznia 2023
01-rozwod

Dopuszczalność i zasadność wniosku o zabezpieczenie kontaktów z dzieckiem w trakcie rozwodu

Redakcja ChilliTorun.pl21 grudnia 2022