fbpx
Lifestyle

Wybieramy fotografa na ślub – jakie czynniki brać pod uwagę?

(fot. Materiały Partnera)
Wybieramy fotografa na ślub – jakie czynniki brać pod uwagę?
Redakcja ChilliTorun.pl
REAKCJE

W ramach długich przygotowań do ślubu i wesela przyszła para młoda musi podjąć wiele ważnych decyzji co do oprawy uroczystości i tego, kto właściwie się nią zajmie. Jednym z usługobiorców, z którymi młodzi zawierają umowy, jest fotograf i kamerzysta. Na rynku, zwłaszcza w dużych miastach, nie brakuje konkurencyjnych ofert na obsługę fotograficzną ważnych uroczystości, łącznie ze ślubami. Dlatego warto wiedzieć, czym właściwie kierować się przy wyborze fotografa?

Wersja oszczędnościowa

Przeglądając oferty na fotografię ślubną po raz pierwszy młoda para może uznać, że usługi te są za drogie na ich kieszeń. Często bagatelizowana jest waga zdjęć ze ślubu i wesela, a młodzi decydują się, aby zdjęcia robił ktoś bliski z rodziny, kto i tak jest obecny na weselu. Z pozoru takie rozwiązanie jest świetne, zwłaszcza, jeśli np. kuzyn czy wujek to fotograf-amator, z całkiem dobrym aparatem. Dzięki zaangażowaniu go jako fotografa na weselu można zaoszczędzić co najmniej 1000 zł na kosztach weselnych.

Takie oszczędności mogą się jednak młodym odbić przysłowiową czkawką, ponieważ może okazać się, że jednak wujek nie przyjdzie na wesele, bo się rozchoruje albo da się ponieść zabawie i zapomni o robieniu zdjęć. W efekcie młoda para będzie miała kilka amatorskich fotek, które nie będą piękną pamiątką. Dlatego najlepiej w przedbiegach odrzucić taki pomysł i zdecydować się na zaangażowanie profesjonalnego fotografa.

Kiedy i gdzie szukać fotografa?

Poszukiwania fotografa na  ślub i wesele warto rozpocząć odpowiednio wcześnie, ponieważ wtedy będziemy mieli większy wybór. Przyjrzyjmy się zatem na przykład, jaki będzie najlepszy fotograf na ślub w Toruniu. Fotografia ślubna w Toruniu to branża, w której specjalizuje się wiele firm. Najlepiej kierować się przy tym rekomendacjami innych osób. Być może ktoś z naszych znajomych już korzystał z takich usług i może kogoś polecić? Ogląd na całą sytuację daje portfolio fotografów. Mogą być one umieszczone na ich stronach internetowych albo potencjalni klienci mogą uzyskać do nich dostęp podczas indywidualnego spotkania. Najlepiej odwiedzić co najmniej kilku fotografów, aby porównać ze sobą ich propozycje nie tylko pod względem ceny, ale i elementów składowych oferty oraz jej zakresu.

W każdym innym mieście będzie podobnie. W dużych miastach mamy większy wybór fotografów, ale też i więcej chętnych do zaangażowania ich do pracy. Przyjmuje się obecnie, że na około 1,5-2 lata przed terminem planowanego ślubu warto rozpocząć poszukiwania fotografa i podpisać z nim umowę wstępną.

Jakie kryteria brać pod uwagę?

Musimy pamiętać, że zdjęcia ślubne to pamiątka na całe życie. Będziemy je pokazywać gościom, bliskim, a nawet kolejnym pokoleniom. Warto więc zapłacić za profesjonalną usługę fotograficzną i nie martwić się więcej tą kwestią. Fotograf na weselu powinien być niemal niewidoczny i zachowywać się tak, żeby robić jak najlepsze ujęcia, ale nikomu z weselników nie przeszkadzać.

Dla wielu par szykujących się do ślubu, zwłaszcza tych, którzy koszty wesela biorą na siebie, istotnym, jeśli nie najważniejszym czynnikiem wyboru fotografa na ślub będzie cena usługi. Rozpiętość cenowa może być bardzo duża. Zależy od tego, z jakiego pakietu usług chce skorzystać młoda para. Mogą to być tylko zdjęcia na ślubie i na weselu, a także plener, studio czy nawet usługa wideofilmowania.

Musimy sprecyzować, a fotograf wycenić usługę, biorąc za punkt wyjścia potrzeby prezentowane przez młodych, takie jak:

  • zdjęcia tylko na ślubie, na ślubie i weselu oraz na poprawinach – ile godzin fotograf będzie robił zdjęcia,
  • chęć wykonania pleneru ślubnego w innym terminie,
  • czy na sali ma być jeden czy kilku fotografów,
  • czy zdjęcia zostaną wywołane i umieszczone w albumie, czy też tylko zostaną zgrane na płytę CD,
  • ile zdjęć zostanie obrobionych i przygotowanych do wydruku,
  • ile i jakie odbitki dostanie zamawiający,
  • czy fotograf przygotowuje foto-książki itp.

Cena za usługę fotograficzną zaczyna się nieco poniżej granicy 1000 zł, a górną granicę trudno będzie jednoznacznie określić.

Kolejnym kryterium wyboru fotografa jest to, jakie ma on przygotowanie formalne i doświadczenie. Czy zdjęcia na ślubach wykonuje od niedawna, czy może zaprezentować szerokie portfolio? Bardzo ważne jest to, jakiego sprzętu używa i czy zamierza robić zdjęcia aparatem kompaktowym czy może lustrzanką z wymiennymi obiektywami – ta druga opcja jest o niebo lepsza. Dowiedzieć trzeba się też, czy używa lamp błyskowych i tym podobnych podczas sesji w plenerze czy robienia zdjęć podczas ślubu w kościele. Jeśli młodzi planują ślub kościelny, muszą zapytać fotografa, z którym chcą nawiązać współpracę, czy ma uprawnienia do wykonywania zdjęć w świątyni.

Pakiet usług fotograficznych to coś, co musimy rozważyć przy rezerwowaniu usługi fotograficznej. Cenę podbija m.in. plener ślubny – w dniu ślubu lub w innym dniu. Odchodzi się od pleneru w czasie wesela, ponieważ zabiera on parze młodej zbyt dużo czasu, który mogliby spędzić po prostu na imprezie ze swoimi gośćmi.

Więcej w dziale Lifestyle

1

Eleganckie marynarki – czy pasują do każdej stylizacji?

Redakcja ChilliTorun.pl25 maja 2022
Portrait of traveler woman relaxing and peacefully sleeping with sleep mask at hotel room. Travel concept.

Sen wolnofalowy – co to jest?

Redakcja ChilliTorun.pl16 maja 2022
06 - MURRANO - wieszak na krawaty do szafy

Krawat – dodatek wszech czasów. O nieprzemijalności tego elementu w modzie

Redakcja ChilliTorun.pl7 maja 2022
06 - OWDTECH - link do strony

Wybierając mądrze. O oświetleniu w domu

Redakcja ChilliTorun.pl7 maja 2022
główne_FordMustangGT

Gokart na pedały – czy to dobry pomysł na prezent dla dziecka?

Redakcja ChilliTorun.pl5 maja 2022
remote-control-4231492_960_720

Podstawowa wiedza o dronach – gdzie ją zdobyć

Redakcja ChilliTorun.pl28 kwietnia 2022
02 - puzzle4u - puzzle4u

Co warto wiedzieć o puzzlach? Ich rodzajów jest więcej, niż myślisz!

Redakcja ChilliTorun.pl25 kwietnia 2022
denver-sypialnia

Nastrojowa sypialnia w ciemnych kolorach

Redakcja ChilliTorun.pl25 kwietnia 2022
facet

Prezenty dla mężczyzn na każdą okazję

Redakcja ChilliTorun.pl25 kwietnia 2022