fbpx
News

Betlejemskie Światło Pokoju dotarło do Torunia

(fot. torun.pl)
Betlejemskie Światło Pokoju dotarło do Torunia
Maciej Gorczyński
REAKCJE

We wtorek, 19 grudnia na Rynku Staromiejskim doszło do przekazania mieszkańcom przez harcerzy Betlejemskiego Światła Pokoju. Uroczystość przekazania symbolicznego ognia poprzedzona została mszą św. w kościele pw. Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny

Światło Pokoju to ogień, który płonie bezustannie w Grocie Narodzenia Jezusa Chrystusa w Betlejem. Legenda głosi, że pierwszym, który przewiózł je stamtąd w rodzinne strony, był rycerz powracający z wyprawy krzyżowej, pragnący przekazać najbliższym tchnienie dobroci i pokoju. Dzięki harcerskiej tradycji co roku Betlejemskie Światło trafia do wielu toruńskich domów, instytucji publicznych, szpitali i domów opieki, niosąc w świat wigilijne przesłanie pokoju i nadziei.

We wtorek po uroczystej mszy świętej harcerze przenieśli płomień na Rynek Staromiejski, gdzie od niego zapalili swoje świece prezydent Torunia Michał Zaleski, reprezentujący Radę Miasta jej wiceprzewodniczący Michał Jakubaszek, kapelan toruńskich harcerzy ks. Józef Nowakowski oraz wszyscy chętni mieszkańcy. Tradycyjnie też wszyscy utworzyli krąg i przekazali sobie uściskiem dłoni iskierkę przyjaźni. Wydarzenie zakończył pokaz fire show „Solo”.

– Symboliczne przekazanie Betlejemskie Światło Pokoju pozwala nam uświadomić sobie, że oto nadchodzi piękny czas Świąt Bożego Narodzenia – czas radosny i rodzinny powiedział prezydent Michał Zaleski. Prezydent życzył już tego dnia wszystkim obecnym na Rynku Staromiejskim spokojnych i pełnych radości nadchodzących świąt, a także pomyślności i realizacji zamierzonych planów w nadchodzącym roku.

Nawiązująca do tego wydarzenia akcja roznoszenia ognia po krajach i domach Europy została zorganizowana po raz pierwszy w 1986 roku przez Austriackie Radio i Telewizję. Światło z Groty Narodzenia Pańskiego jest przewożone na pokładzie samolotu Austriackich Linii Lotniczych do Wiednia, skąd skauci roznoszą je po całym kraju i przekazują na granicach skautom z sąsiednich państw. Do Polski Betlejemskie Światełko Pokoju przybywa ze Słowacji, skąd odbierają je polscy harcerze i przekazują z miasta do miasta. Tegoroczna sztafeta Betlejemskiego Światła Pokoju odbywa się pod hasłem „W Tobie jest światło”.

źródło: torun.pl

News
Maciej Gorczyński
@McGorczynski

Kierownik działu sport. Wielki fan wszystkich dyscyplin, a w szczególności tych z poziomu trybun i telewizora. Gdyby urodził się w górach, z pewnością zostałby skoczkiem narciarskim.

Więcej w dziale News

hush-naidoo-jade-photography-yo01z-9hqaw-unsplash1 (1)

Koszty pakietów medycznych

Redakcja ChilliTorun.pl20 kwietnia 2022
Job seeker with newspaper and laptop looking for vacancies

Perspektywy zawodowe w Toruniu

Redakcja ChilliTorun.pl20 kwietnia 2022
marihuana

Toruńska Policja złapała nieletniego z torbą pełną marihuany!

Hubert Grabowski9 października 2020
IMG-20200902-WA0009

Wypadek na autostradzie A1. Lamborghini stanęło w płomieniach

Redakcja ChilliTorun.pl2 września 2020
2020/07/22 Torun
Podpisanie umowy MZK i PESY na dostawe nowytch tramwajow w Toruniu..
Fot. Wojtek Szabelski / szabelski.com

MZK gotowe na nowy rok szkolny. Jak odnowić bilet bez kolejki?

Redakcja ChilliTorun.pl31 sierpnia 2020
IMG-20200831-WA0011

„Bezpieczny powrót z Wakacji” – prędkość najczęstszą przyczyną zatrzymań

Redakcja ChilliTorun.pl31 sierpnia 2020
technology-2500010_1920

Kradzież alkoholu ze sklepu na Bydgoskim. Mamy wideo z wizerunkiem sprawców!

Mateusz Bąk4 sierpnia 2020
unnamed

Szykują się zmiany w kursowaniu kolejnych linii autobusowych!

Mateusz Bąk4 sierpnia 2020
2020_06_09_powrot_tramwaju_na_jpii_007

Zmiany w organizacji ruchu w rejonie alei św. Jana Pawła II

Mateusz Bąk4 sierpnia 2020