fbpx
News

Co zrobić z nadpłatą podatku?

(fot. David Reber's Hammer Photography (Flickr). Lic. Creative Commons)
Co zrobić z nadpłatą podatku?
REAKCJE

Zdarzają się sytuacje, kiedy to podatnicy płacą więcej podatku dochodowego niż powinni. Oczywiście w pewnym momencie otrzymuje się wtedy zwrot podatku. Nie trzeba dokumentować na co zostaną przeznaczone otrzymane w ten sposób środki finansowe od organu skarbowego. Kwoty zwrotów mogą sięgać kilku tysięcy złotych. Z nadpłatą można zrobić, co tylko się chce. Korzysta się w takich przypadkach z kilku podstawowych scenariuszy, przygotowanych dla podatników

Opłacenie zaległości podatkowych

W pierwszej kolejności nadpłata powędruje na konto opłacenia wszelkich zaległości podatkowych, które pojawiły się na koncie danej osoby. Nie trzeba będzie się tym zajmować osobiście, ponieważ Urząd Skarbowy automatycznie skieruje zwrot podatku na poczet takich zaległości, aby zostały one zniwelowane. Podatnik nie musi wtedy wypełniać żadnych niepotrzebnych wniosków. Cała procedura odbywa się oczywiście za jego wiedzą, ale nie trzeba w tym uczestniczyć bezpośrednio.

Zaległości mogą być bardzo wygórowane, więc warto kontrolować swoją historię podatkową, bo w pewnym momencie może się okazać, że podatnik nie za bardzo nad nią panuje. Może się też przytrafić zainteresowanym taka sytuacja, w której nadpłata nie będzie starczała na opłacenie zaległości. Fiskus zwróci się więc do podatnika o zapłacenie pozostałej kwoty w możliwie jak najszybszym terminie. Potrzebne są na to jednak dodatkowe pieniądze, a tymi nie wszyscy dysponują. Problemy z organem skarbowym nie należą jednak do przyjemnych doświadczeń, więc trzeba starać się ich unikać.

Nadpłata skierowana na przyszłe podatki

Rozliczenie PIT zależne jest od podatnika, każdy musi zadbać o to, aby w rozliczeniu znalazły się prawdziwe informacje, bez ukrywania jakichkolwiek dochodów. Nadpłatę podatku można także skierować na przyszłe podatki, jeśli chce się mieć jakieś zobowiązanie finansowe, a pieniądze ze zwrotu podatku aktualnie nie są danej osobie do niczego potrzebne. Urzędy Skarbowe spotykają się z takimi przypadkami, konieczne jest jednak wypełnienie odpowiedniego wniosku, aby można było poczynić taki krok zgodnie z prawem podatkowym obowiązującym w Polsce. We wniosku muszą znaleźć się następujące dane:

  • imię i nazwisko podatnika,
  • adres zamieszkania,
  • numer PESEL,
  • kwota do nadpłaty oraz rodzaj podatku,
  • podpis.

Na takie posunięcie zdecydować mogą się też firmy. W takich sytuacjach trzeba będzie podać nazwę firmy, jej siedzibę oraz numer NIP. Nie należy zapominać też o wskazaniu adresata. Tak złożony wniosek na pewno zostanie rozpatrzony przez organ skarbowy, a decyzja przekazana podatnikowi, gdy ujrzy ona światło dzienne.

Oczywiście nie trzeba decydować się na powyższe kroki. Komfortową sytuację mają osoby nie posiadające na swoich kontach zaległości podatkowych. Pieniądze mogą one wydać na własne potrzeby, a więc np. na zorganizowanie wesela, wyjazdu zagranicznego lub też sfinansowanie rehabilitacji. Wydatków ludzie mają bardzo dużo, więc na pewno pieniądze ze zwrotu podatku zostaną pożytecznie wydane, na bardzo ważne sprawy życiowe.

Jak rozliczyć podatki przez Internet?

W Internecie istnieje wiele usług ułatwiających rozliczenie podatków. Platforma Pitax.pl jest szczególnie godna polecenia z uwagi na prostotę wypełniania formularzy PIT i przesyłania ich do odpowiedniego Urzędu Skarbowego

Więcej w dziale News

hush-naidoo-jade-photography-yo01z-9hqaw-unsplash1 (1)

Koszty pakietów medycznych

Redakcja ChilliTorun.pl20 kwietnia 2022
Job seeker with newspaper and laptop looking for vacancies

Perspektywy zawodowe w Toruniu

Redakcja ChilliTorun.pl20 kwietnia 2022
marihuana

Toruńska Policja złapała nieletniego z torbą pełną marihuany!

Hubert Grabowski9 października 2020
IMG-20200902-WA0009

Wypadek na autostradzie A1. Lamborghini stanęło w płomieniach

Redakcja ChilliTorun.pl2 września 2020
2020/07/22 Torun
Podpisanie umowy MZK i PESY na dostawe nowytch tramwajow w Toruniu..
Fot. Wojtek Szabelski / szabelski.com

MZK gotowe na nowy rok szkolny. Jak odnowić bilet bez kolejki?

Redakcja ChilliTorun.pl31 sierpnia 2020
IMG-20200831-WA0011

„Bezpieczny powrót z Wakacji” – prędkość najczęstszą przyczyną zatrzymań

Redakcja ChilliTorun.pl31 sierpnia 2020
technology-2500010_1920

Kradzież alkoholu ze sklepu na Bydgoskim. Mamy wideo z wizerunkiem sprawców!

Mateusz Bąk4 sierpnia 2020
unnamed

Szykują się zmiany w kursowaniu kolejnych linii autobusowych!

Mateusz Bąk4 sierpnia 2020
2020_06_09_powrot_tramwaju_na_jpii_007

Zmiany w organizacji ruchu w rejonie alei św. Jana Pawła II

Mateusz Bąk4 sierpnia 2020