fbpx
News

Czy uchodźcy zostaną przyjęci do Torunia? PiS wystosował list w tej sprawie

Członkowie PiSu zapytali m.in. o kwestię ulokowania imigrantów w Toruniu (fot. Krystian Mekka/chillitoruń.pl)
Czy uchodźcy zostaną przyjęci do Torunia? PiS wystosował list w tej sprawie
Krystian Mekka
REAKCJE

Dziś w południe przy Urzędzie Marszałkowskim odbyła się konferencja prasowa, na której członkowie PiSu Przemysław Przybylski, Jacek Kowalski oraz Michał Jakubaszek przedstawili swoje stanowisko wobec wypowiedzi z 24 czerwca Przewodniczącego Platformy Obywatelskiej Grzegorza Schetyny. PO zapowiedziało, że samorządowcy partii zgłoszą chęć przyjęcia uchodźców

Złożymy aplikację, pokażemy miasta i województwa, które będą w stanie (to zrobić). Złożyłem taką deklarację, że samorządowcy Platformy Obywatelskiej, marszałkowie, prezydenci, wierzę, że Kościół Katolicki będzie nam mógł w tym wszystkim pomóc, otworzy się i będzie mógł pomóc tym najbardziej potrzebujących, którzy dzisiaj są w krajach objętych działaniami wojennymi – cytowali słowa Grzegorza Schetyny z PAP członkowie PiSu.

Przedstawiciele Prawa i Sprawiedliwości wystosowali list otwarty skierowany do Marszałka Województwa Kujawsko-Pomorskiego Piotra Całbeckiego, w którym zadali publiczne pytanie – Czy Zarząd Województwa Kujawsko-Pomorskiego, którym Pan kieruje planuje przyjąć do naszego regionu imigrantów z bliskiego wschodu w najbliższym czasie, a jeżeli tak to do jakich miast mieliby trafić.

Ponadto list o podobnej treści zostanie wysłany do Przewodniczącego Platformy Obywatelskiej w Toruniu Michała Wojtczaka, gdzie członkowie PiSu zapytali – Czy w przypadku ewentualnej wygranej Państwa kandydata na Prezydenta Miasta Torunia, zostaną do naszego miasta przyjęci imigranci, a jeżeli tak do której części miasta zostaną rozlokowani?

Sprawę skomentował Radny Miasta Torunia Jacek Kowalski, apelując do mieszkańców Torunia, aby zwrócili uwagę na to na kogo będą oddawać głosy już za 18 miesięcy. – Chcielibyśmy zadać pytanie, czy kandydat PO na prezydenta Torunia będzie miał w swoim programie wyborczym zapisane przyjęcie imigrantów do Torunia? – powiedział Jacek Kowalski.

Głos zabrał także Radny Sejmiku Wojewódzkiego Przemysław Przybylski, który nadmienił kwestię sprowadzania rodaków do Polski oraz skutków sprowadzania uchodźców do Europy.

Mamy zobowiązania wobec swoich rodaków, repatriantów i naszym obowiązkiem jest to, żeby to ich w pierwszej kolejności ściągnąć do Polski – stwierdził Przemysław Przybylski. – Widzimy jakie to skutki przynosi w Europie. To jest fala, która nie szuka pomocy, a przynosi zagrożenie, która nie zagraża naszej kulturze, ale boimy się przemocy.

Wiceprzewodniczący Rady Miasta Torunia Michał Jakubaszek zgodnie z sondażami, z którymi się zapoznał, przedstawił ocenę Polaków w sprawie przyjęcia uchodźców.

Polacy nie chcą świata islamu w Polsce. Jest wskaźnik bardzo wysoki, na poziomie od 80% do 90%. Także my tego nie chcemy, aby ktokolwiek nam narzucał konieczność przyjęcia uchodźców, a z taką sytuacją mamy obecnie do czynienia – powiedział Michał Jakubaszek. –  Proszę sobie przypomnieć, czy Angela Merkel zapraszając imigrantów do Niemiec kogokolwiek zapytała o opinię? Nie. Nikt z przedstawicieli państw nie wyraził w tej kwestii opinii. To była indywidualna decyzja kanclerz Niemiec i myślę, że to Niemcy i pani Angela Merkel powinni wziąć za to polityczną odpowiedzialność.

Temat przyjęcia imigrantów do naszego kraju jest bardzo drażliwy oraz kontrowersyjny dla wielu obywateli. Sondaże, do których odwołał się Radny Michał Jakubaszek jednoznacznie pokazują obawę oraz strach Polaków wobec pomocy uchodźcom. W związku ze zbliżającymi się wielkimi krokami wyborami samorządowymi, politycy będą wyrażać partyjne oraz osobiste spostrzeżenia i stanowiska wobec imigrantów z bliskiego wschodu.

News
Krystian Mekka

Dumny bydgoszczanin mieszkający i kochający się w Toruniu. Fanatyk piłki nożnej i ręcznej w każdym wydaniu. Komentator sportowy i spiker z muzycznej rodziny. Gaduła nadużywająca kolokwializmów i metafor

Więcej w dziale News

1-286589_mo1-1

Impreza, alkohol, rozbita głowa w… toruńskim komisariacie!

Mateusz Bąk22 lipca 2019
500plus

Pierwsze lipcowe świadczenia wypłacone

Mateusz Bąk20 lipca 2019
auto częsci

Oryginały czy zamienniki? Podczas naprawy samochodu należy bardzo dokładnie przemyśleć wybór części do auta

Redakcja ChilliTorun.pl20 lipca 2019
01 - expertauto - klocki hamulcowe 1 ZEWN

Po tym poznasz, że klocki hamulcowe w Twoim samochodzie wymagają wymiany. Przebieg nie ma tu żadnego znaczenia

Redakcja ChilliTorun.pl28 czerwca 2019
65318364_673567956399233_1800541433984188416_n

Ruszył kolejny etap prac na Wałach gen. Sikorskiego [MAPKA]

Mateusz Bąk24 czerwca 2019
IMG-20190623-WA0057 (1)

Tragiczny finał wyprzedzania na podwójnej ciągłej… [FOTO]

Mateusz Bąk24 czerwca 2019
dworzec_torun_polnoc

Dworzec Północny przejdzie w ręce miasta?

Mateusz Bąk20 czerwca 2019
wypadek-915x600-915x600-915x600-400x240

Śmiertelne potrącenie na św. Józefa!

Mateusz Bąk19 czerwca 2019
139-253123

Pobicie, rozbój, a na koniec spalone auto… Rozpoznajesz sprawców? [FOTO]

Mateusz Bąk18 czerwca 2019