fbpx
News

Czy uchodźcy zostaną przyjęci do Torunia? PiS wystosował list w tej sprawie

Członkowie PiSu zapytali m.in. o kwestię ulokowania imigrantów w Toruniu (fot. Krystian Mekka/chillitoruń.pl)
Czy uchodźcy zostaną przyjęci do Torunia? PiS wystosował list w tej sprawie
Krystian Mekka
REAKCJE

Dziś w południe przy Urzędzie Marszałkowskim odbyła się konferencja prasowa, na której członkowie PiSu Przemysław Przybylski, Jacek Kowalski oraz Michał Jakubaszek przedstawili swoje stanowisko wobec wypowiedzi z 24 czerwca Przewodniczącego Platformy Obywatelskiej Grzegorza Schetyny. PO zapowiedziało, że samorządowcy partii zgłoszą chęć przyjęcia uchodźców

Złożymy aplikację, pokażemy miasta i województwa, które będą w stanie (to zrobić). Złożyłem taką deklarację, że samorządowcy Platformy Obywatelskiej, marszałkowie, prezydenci, wierzę, że Kościół Katolicki będzie nam mógł w tym wszystkim pomóc, otworzy się i będzie mógł pomóc tym najbardziej potrzebujących, którzy dzisiaj są w krajach objętych działaniami wojennymi – cytowali słowa Grzegorza Schetyny z PAP członkowie PiSu.

Przedstawiciele Prawa i Sprawiedliwości wystosowali list otwarty skierowany do Marszałka Województwa Kujawsko-Pomorskiego Piotra Całbeckiego, w którym zadali publiczne pytanie – Czy Zarząd Województwa Kujawsko-Pomorskiego, którym Pan kieruje planuje przyjąć do naszego regionu imigrantów z bliskiego wschodu w najbliższym czasie, a jeżeli tak to do jakich miast mieliby trafić.

Ponadto list o podobnej treści zostanie wysłany do Przewodniczącego Platformy Obywatelskiej w Toruniu Michała Wojtczaka, gdzie członkowie PiSu zapytali – Czy w przypadku ewentualnej wygranej Państwa kandydata na Prezydenta Miasta Torunia, zostaną do naszego miasta przyjęci imigranci, a jeżeli tak do której części miasta zostaną rozlokowani?

Sprawę skomentował Radny Miasta Torunia Jacek Kowalski, apelując do mieszkańców Torunia, aby zwrócili uwagę na to na kogo będą oddawać głosy już za 18 miesięcy. – Chcielibyśmy zadać pytanie, czy kandydat PO na prezydenta Torunia będzie miał w swoim programie wyborczym zapisane przyjęcie imigrantów do Torunia? – powiedział Jacek Kowalski.

Głos zabrał także Radny Sejmiku Wojewódzkiego Przemysław Przybylski, który nadmienił kwestię sprowadzania rodaków do Polski oraz skutków sprowadzania uchodźców do Europy.

Mamy zobowiązania wobec swoich rodaków, repatriantów i naszym obowiązkiem jest to, żeby to ich w pierwszej kolejności ściągnąć do Polski – stwierdził Przemysław Przybylski. – Widzimy jakie to skutki przynosi w Europie. To jest fala, która nie szuka pomocy, a przynosi zagrożenie, która nie zagraża naszej kulturze, ale boimy się przemocy.

Wiceprzewodniczący Rady Miasta Torunia Michał Jakubaszek zgodnie z sondażami, z którymi się zapoznał, przedstawił ocenę Polaków w sprawie przyjęcia uchodźców.

Polacy nie chcą świata islamu w Polsce. Jest wskaźnik bardzo wysoki, na poziomie od 80% do 90%. Także my tego nie chcemy, aby ktokolwiek nam narzucał konieczność przyjęcia uchodźców, a z taką sytuacją mamy obecnie do czynienia – powiedział Michał Jakubaszek. –  Proszę sobie przypomnieć, czy Angela Merkel zapraszając imigrantów do Niemiec kogokolwiek zapytała o opinię? Nie. Nikt z przedstawicieli państw nie wyraził w tej kwestii opinii. To była indywidualna decyzja kanclerz Niemiec i myślę, że to Niemcy i pani Angela Merkel powinni wziąć za to polityczną odpowiedzialność.

Temat przyjęcia imigrantów do naszego kraju jest bardzo drażliwy oraz kontrowersyjny dla wielu obywateli. Sondaże, do których odwołał się Radny Michał Jakubaszek jednoznacznie pokazują obawę oraz strach Polaków wobec pomocy uchodźcom. W związku ze zbliżającymi się wielkimi krokami wyborami samorządowymi, politycy będą wyrażać partyjne oraz osobiste spostrzeżenia i stanowiska wobec imigrantów z bliskiego wschodu.

News
Krystian Mekka

Dumny bydgoszczanin mieszkający i kochający się w Toruniu. Fanatyk piłki nożnej i ręcznej w każdym wydaniu. Komentator sportowy i spiker z muzycznej rodziny. Gaduła nadużywająca kolokwializmów i metafor

Więcej w dziale News

IMG-20190420-WA0012

Dlaczego usługi przewozu osób mogą być nielegalne? Policja zatrzymała siedmiu kierowców

Mateusz Bąk24 kwietnia 2019
DSC6227-1000x600

UMK przekształcono w silny uniwersytet badawczy

Mateusz Bąk24 kwietnia 2019
18740702_1498474316876040_6198698145382011829_n

Na przejściu dla pieszych potrącono dziecko!

Mateusz Bąk23 kwietnia 2019
forest-fire-2268729_960_720

Seria pożarów w regionie! Spłonęły tereny leśne

Mateusz Bąk23 kwietnia 2019
zolkiewskiego_fot_michal_kunicki

Ulica Żółkiewskiego przejdzie remont!

Mateusz Bąk23 kwietnia 2019
firefighter-807379_960_720

Pożar w Kamionkach wzdłuż linii kolejowej!

Mateusz Bąk20 kwietnia 2019
wloclawska_04_2019

Trwa przebudowa Włocławskiej. Do kiedy potrwają prace?

Mateusz Bąk19 kwietnia 2019
electric-car-2783573_1280

Toruń z kolejną stacją do ładowania samochodów

Mateusz Bąk19 kwietnia 2019
02_plac_artylerii_polskiej-768x432

Zielone światło na pierwszy etap remontu placu Rapackiego!

Mateusz Bąk19 kwietnia 2019