fbpx
Dla kierowców

Po tym poznasz, że klocki hamulcowe w Twoim samochodzie wymagają wymiany. Przebieg nie ma tu żadnego znaczenia

(fot. Materiały Zewnętrzne)
Po tym poznasz, że klocki hamulcowe w Twoim samochodzie wymagają wymiany. Przebieg nie ma tu żadnego znaczenia
Redakcja ChilliTorun.pl
REAKCJE

Prawidłowa eksploatacja auta pozwala na komfortową, w pełni bezpieczną jazdę. Kierowcy powinni dbać nie tylko o zachowywanie przepisów ruchu drogowego, ale też stan techniczny swoich dwuśladów. Za newralgiczny należy uznać zwłaszcza układ hamulcowy – sytuacja, w której klocki hamulcowe nie spełniają swojej roli, jest absolutnie niedopuszczalna. Momentu ich wymiany nigdy nie da się przewidzieć z góry, to zależy od wielu różnych czynników. Stylu jazdy, jakości używanych części, warunków pogodowych, a nawet stanu nawierzchni, po której pokonywało się kolejne dziesiątki tysięcy kilometrów

Wszelkie odstępstwa od normy podczas hamowania potraktuj jako poważne powody do niepokoju

Wyczuwalne wibracje pod stopą, pedał wpadający głęboko w podłogę, coraz bardziej wydłużona droga hamowania, dziwne zgrzytanie i tarcia, zarzucanie samochodu na boki. To tylko część objawów doświadczanych w trakcie jazdy, które mogą świadczyć o niepełnej sprawności układu hamulcowego pojazdu. O ile pojedyncze epizody można jeszcze spróbować zrzucić na karb np. dużej wilgotności, tak już regularne występowanie podobnych zdarzeń musi dać kierowcy do myślenia. Specjaliści z firmy EXPERT auto stanowczo twierdzą, że w podobnych przypadkach nie ma co czekać na rozwój sytuacji. Trzeba możliwie jak najszybciej zajechać na warsztat i dokładnie obejrzeć klocki hamulcowe oraz pozostałe podzespoły odpowiedzialne za redukcję prędkości auta. Te części podczas normalnej pracy poddawane są niewyobrażalnym obciążeniom i z czasem ich efektywność ulega stopniowemu obniżeniu. Za punkt krytyczny uznaje się moment, w którym grubość powierzchni trącej klocka spada poniżej 1,5 mm.

Zużyte klocki hamulcowe tylko zwiększają prawdopodobieństwo nieszczęśliwego wypadku

Niektórzy spośród zmotoryzowanych Polaków, kierując się dziwnie pojmowanym poczuciem ekonomii, bardzo długo zwleka z wymianą szwankujących części samochodu. Wystarczy tylko przypomnieć o nagminnej jeszcze niedawno praktyce unikania obowiązkowych przeglądów technicznych. Uzyskanie odpowiedniej pieczątki de facto bez badania pojazdu wcale nie należało do rzadkości – dziś system kontroli jest znacznie szczelniejszy, ale „sprytni” potrafią znaleźć skuteczne obejście. Ze szkodą dla siebie, a co gorsza również innych uczestników ruchu drogowego. W momencie kiedy klocki hamulcowe nie są w pełni sprawne, ryzyko tragicznego w skutkach zdarzenia gwałtownie wzrasta. Liczba wypadków z ofiarami śmiertelnymi na polskich drogach wciąż zatrważa. Życie jest zbyt cenne, aby je tracić z powodu „oszczędności” na poziomie kilkudziesięciu złotych – taki jest bowiem koszt kompletu klocków hamulcowych wysokiej jakości w hurtowni motoryzacyjnej EXPERT auto.

Więcej w dziale Dla kierowców

2020_03_17_ul_plaska_przebudowa_001

Nowe rondo na drogowej mapie Torunia!

Mateusz Bąk27 marca 2020
most

Umowa na rozbudowę mostu podpisana!

Mateusz Bąk24 marca 2020
Parkomat_Rzeszów-1000x600

Wprowadzono zakaz korzystania z parkomatów! Płacić dalej jednak trzeba

Mateusz Bąk17 marca 2020
refuel-2157211_1920

Paliwo będzie tańsze! Nawet 4 złote za litr

Mateusz Bąk15 marca 2020
brand-580516_960_720

Fragment ulicy Krasińskiego zamknięty dla ruchu!

Mateusz Bąk12 marca 2020
Al._Niepodleglosci,_Libelta_Poznan

Uwaga kierowcy! Kolejne zmiany w obrębie alei 500-lecia

Mateusz Bąk3 marca 2020
800px-DK43_obwodnica_krzepic_(1)

Program budowy stu obwodnic obejmie nasz region!

Mateusz Bąk12 lutego 2020
most_tymczasowyd

Rusza budowa dróg do przeprawy tymczasowej

Mateusz Bąk11 lutego 2020
2020_02_05_remont_plac_rapackiego_011_0

Kolejne zmiany na placu Niepodległości!

Mateusz Bąk11 lutego 2020