fbpx
Dla kierowców

Po tym poznasz, że klocki hamulcowe w Twoim samochodzie wymagają wymiany. Przebieg nie ma tu żadnego znaczenia

(fot. Materiały Zewnętrzne)
Po tym poznasz, że klocki hamulcowe w Twoim samochodzie wymagają wymiany. Przebieg nie ma tu żadnego znaczenia
Redakcja ChilliTorun.pl
REAKCJE

Prawidłowa eksploatacja auta pozwala na komfortową, w pełni bezpieczną jazdę. Kierowcy powinni dbać nie tylko o zachowywanie przepisów ruchu drogowego, ale też stan techniczny swoich dwuśladów. Za newralgiczny należy uznać zwłaszcza układ hamulcowy – sytuacja, w której klocki hamulcowe nie spełniają swojej roli, jest absolutnie niedopuszczalna. Momentu ich wymiany nigdy nie da się przewidzieć z góry, to zależy od wielu różnych czynników. Stylu jazdy, jakości używanych części, warunków pogodowych, a nawet stanu nawierzchni, po której pokonywało się kolejne dziesiątki tysięcy kilometrów

Wszelkie odstępstwa od normy podczas hamowania potraktuj jako poważne powody do niepokoju

Wyczuwalne wibracje pod stopą, pedał wpadający głęboko w podłogę, coraz bardziej wydłużona droga hamowania, dziwne zgrzytanie i tarcia, zarzucanie samochodu na boki. To tylko część objawów doświadczanych w trakcie jazdy, które mogą świadczyć o niepełnej sprawności układu hamulcowego pojazdu. O ile pojedyncze epizody można jeszcze spróbować zrzucić na karb np. dużej wilgotności, tak już regularne występowanie podobnych zdarzeń musi dać kierowcy do myślenia. Specjaliści z firmy EXPERT auto stanowczo twierdzą, że w podobnych przypadkach nie ma co czekać na rozwój sytuacji. Trzeba możliwie jak najszybciej zajechać na warsztat i dokładnie obejrzeć klocki hamulcowe oraz pozostałe podzespoły odpowiedzialne za redukcję prędkości auta. Te części podczas normalnej pracy poddawane są niewyobrażalnym obciążeniom i z czasem ich efektywność ulega stopniowemu obniżeniu. Za punkt krytyczny uznaje się moment, w którym grubość powierzchni trącej klocka spada poniżej 1,5 mm.

Zużyte klocki hamulcowe tylko zwiększają prawdopodobieństwo nieszczęśliwego wypadku

Niektórzy spośród zmotoryzowanych Polaków, kierując się dziwnie pojmowanym poczuciem ekonomii, bardzo długo zwleka z wymianą szwankujących części samochodu. Wystarczy tylko przypomnieć o nagminnej jeszcze niedawno praktyce unikania obowiązkowych przeglądów technicznych. Uzyskanie odpowiedniej pieczątki de facto bez badania pojazdu wcale nie należało do rzadkości – dziś system kontroli jest znacznie szczelniejszy, ale „sprytni” potrafią znaleźć skuteczne obejście. Ze szkodą dla siebie, a co gorsza również innych uczestników ruchu drogowego. W momencie kiedy klocki hamulcowe nie są w pełni sprawne, ryzyko tragicznego w skutkach zdarzenia gwałtownie wzrasta. Liczba wypadków z ofiarami śmiertelnymi na polskich drogach wciąż zatrważa. Życie jest zbyt cenne, aby je tracić z powodu „oszczędności” na poziomie kilkudziesięciu złotych – taki jest bowiem koszt kompletu klocków hamulcowych wysokiej jakości w hurtowni motoryzacyjnej EXPERT auto.

Więcej w dziale Dla kierowców

IMG-20200902-WA0009

Wypadek na autostradzie A1. Lamborghini stanęło w płomieniach

Redakcja ChilliTorun.pl2 września 2020
2020_06_09_powrot_tramwaju_na_jpii_007

Zmiany w organizacji ruchu w rejonie alei św. Jana Pawła II

Mateusz Bąk4 sierpnia 2020
city-1487891_1920

Strefa Płatnego Parkowania poszerzona

Mateusz Bąk23 lipca 2020
road-sign-4474011_960_720

Odcinek Chrobrego będzie zamknięty dla ruchu. Sprawdź objazd!

Mateusz Bąk23 lipca 2020
2019_12_16_parking_gregorkiewicza_017

Kolejne parkingi w Strefie Płatnego Parkowania?

Mateusz Bąk17 lipca 2020
Bez tytułu

Na moście będą betonować. Zmiany w organizacji ruchu!

Mateusz Bąk15 lipca 2020
20200706_094419

Nowe rondo turbinowe w Toruniu!

Mateusz Bąk6 lipca 2020
most_2020_06_04_1_mzd

Uwaga kierowcy – ruch wahadłowy na moście Piłsudskiego!

Mateusz Bąk12 czerwca 2020
2020_06_09_powrot_tramwaju_na_jpii_007

Zmiany w ruchu na placu Niepodległości! [MAPKA]

Mateusz Bąk9 czerwca 2020