fbpx
News

Kluczowe tygodnie dla Iwony P.

Ustawa o bestiach po raz pierwszy w naszym województwie? (fot. Wikipedia/Mateuszgdynia)
Kluczowe tygodnie dla Iwony P.
Redakcja ChilliTorun.pl
REAKCJE

15 lat kary pozbawienia wolności za zabójstwo dostała Iwona P. Czyn, którego się dopuściła został popełniony w 2002 roku. Była już recydywistką, bo wcześniej była sprawcą pobicia. Teraz Sąd Okręgowy w Toruniu podejmie decyzję, czy kobieta będzie uznana za niebezpieczną dla społeczeństwa.

Do zdarzenia doszło 20 lipca 2002 roku w ówczesnym Stargardzie Szecińskim (dziś to po prostu Stargard). Kobieta zadała ofierze ciosy nożem kuchennym w mostek oraz prawy przedsionek serca.  Proces wykazał, że kobieta nie była w pełni zdolna do kierowania swoim postępowaniem.

Jak na razie kobieta kończy “odsiadkę” w Zakładzie Karnym w Grudziądzu, za przestępstwo sprzed 15 lat. Wówczas Sąd Okręgowy w Szczecinie zadecydował, iż recydywistka musi być osadzona w zakładzie karnym ze szczególnymi środkami leczniczymi. Dyrektor ZK uważa, że kobieta nie powinna wyjść na całkowitą wolność, dlatego wnioskuje o uznanie jej za “stwarzającą zagrożenie”

Jeśli faktycznie nasz Sąd Okręgowy zdecyduje się na zastosowanie wobec Iwony P. tzw. “ustawy o bestiach” z 2013 roku, o postępowaniu wobec osób z zaburzeniami psychicznymi stwarzającymi zagrożenie życia, zdrowia lub wolności seksualnej innych osób,  to będzie to jeden z niewielu przypadków w Polsce, kiedy kobieta zostania tą ustawą objęta. Mało tego. Recydywistka będzie pierwszą ,w ten sposób, karaną osobą na terenie województwa Kujawsko – Pomorskiego.

– W przypadku skazanych, u których w trakcie odbywania kary pozbawienia wolności stwierdzono zaburzenia psychiczne w postaci upośledzenia umysłowego, zaburzeń osobowości lub zaburzeń preferencji seksualnych i kiedy ryzyko powrotu do przestępstwa oceniane jest jako wysokie, dyrektor jednostki penitencjarnej na 8 miesięcy przed przewidywanym końcem kary występuje do sądu z wnioskiem w trybie tej właśnie ustawy – wyjaśnił mjr Mariusz Budny, rzecznik dyrektora okręgowego Służby Więziennej w Bydgoszczy,  Małgorzacie Oberlan na łamach Nowości. 

Pozostaje nam czekać z niecierpliwością na decyzję. Sąd Okręgowy w Toruniu ma trzy możliwości: pierwszą jest skierowanie Iwony P. do Krajowego Ośrodka Zapobiegania Zachowaniom Dyssocjalnym (KOZZD) w Gostyninie, bądź zastosowanie nadzoru prewencyjnego przez policję. Ostatnią i zapewne najmniej prawdopodobna opcją, będzie wypuszczenie morderczyni na całkowitą wolność, ale do tego będzie potrzeba pozytywna psychiatrów. Sąd wnioskiem zajmie się 7 września br.

Więcej w dziale News

hush-naidoo-jade-photography-yo01z-9hqaw-unsplash1 (1)

Koszty pakietów medycznych

Redakcja ChilliTorun.pl20 kwietnia 2022
Job seeker with newspaper and laptop looking for vacancies

Perspektywy zawodowe w Toruniu

Redakcja ChilliTorun.pl20 kwietnia 2022
marihuana

Toruńska Policja złapała nieletniego z torbą pełną marihuany!

Hubert Grabowski9 października 2020
IMG-20200902-WA0009

Wypadek na autostradzie A1. Lamborghini stanęło w płomieniach

Redakcja ChilliTorun.pl2 września 2020
2020/07/22 Torun
Podpisanie umowy MZK i PESY na dostawe nowytch tramwajow w Toruniu..
Fot. Wojtek Szabelski / szabelski.com

MZK gotowe na nowy rok szkolny. Jak odnowić bilet bez kolejki?

Redakcja ChilliTorun.pl31 sierpnia 2020
IMG-20200831-WA0011

„Bezpieczny powrót z Wakacji” – prędkość najczęstszą przyczyną zatrzymań

Redakcja ChilliTorun.pl31 sierpnia 2020
technology-2500010_1920

Kradzież alkoholu ze sklepu na Bydgoskim. Mamy wideo z wizerunkiem sprawców!

Mateusz Bąk4 sierpnia 2020
unnamed

Szykują się zmiany w kursowaniu kolejnych linii autobusowych!

Mateusz Bąk4 sierpnia 2020
2020_06_09_powrot_tramwaju_na_jpii_007

Zmiany w organizacji ruchu w rejonie alei św. Jana Pawła II

Mateusz Bąk4 sierpnia 2020