fbpx
News

Komitet My Toruń zapowiedział plany, które zrealizuje w 100 dni

(fot. Facebook)
Komitet My Toruń zapowiedział plany, które zrealizuje w 100 dni
Mateusz Bąk
REAKCJE

Program wyborczy komitetu My Toruń różni się nieco od pozostałych, wszak przewiduje działania do zrealizowania niemniej niż w sto dni

Zdaniem drużyny Sylwii Kowalskiej postulaty są realne do zrealizowania i nie obciążają budżetu miasta, który z resztą byłby na nowo skonstruowany.

– Bierzemy udział w festiwalu obietnic wyborczych – mówi Sylwia Kowalska, kandydatka na prezydenta Torunia. – Przez ostatnie cztery lata PO, PiS i prezydent mieli podpisane porozumienie programowe. Mogli wspólnie zrealizować bardzo wiele projektów, czego nie uczynili. Mamy dość nierealnych obietnic. Mamy dość kiełbasy wyborczej. Jako My Toruń proponujemy możliwy i realny plan do zrealizowania dla mieszkanek i mieszkańców. 

Darmowe MZK

Jednym z pomysłów MY Toruń jest darmowa komunikacja miejska dla dzieci i młodzieży. Mogłoby z niej skorzystać około 22 tysięcy osób. Zmiana weszłaby w życie 1 marca 2019 roku. Z jakim kosztem wiązałoby się takie rozwiązanie?

– To wszystkim się opłaca – uważa Ryszard Mosiołek. – Do transportu w Toruniu dokładamy około 50 milionów złotych. Około 5 milionów wydamy na darmową komunikację dla dzieci i młodzieży. 

Parkingi buforowe

Te miałyby zostać zlokalizowane na obrzeżach miasta – przykładowo na placu cyrkowym czy w okolicach Gagarina. Kierowca, kupując bilet na całodzienne parkowanie, mógłby korzystać z darmowej komunikacji miejskiej. Realizacja pomysłu kosztowałaby 100 tysięcy złotych.

Tańsze drogi

Sporą uwagę poświęcono tematom drogowym. Na wstępie poruszono kwestię budowy wartej około 603 miliony złotych trasy wschodniej. Komitet po dojściu do władzy nie zamierza realizować tej inwestycji! Jaką proponuje alternatywę?

– Zbudujemy łącznik, który wychodzi z ul. Wschodniej, drugą jezdnię ul. Skłodowskiej-Curie, która spowoduje, że ruch będzie bezkolizyjnie wchodził na trasę średnicową i rozchodził po całym Toruniu – przekonuje Maciej Cichowicz. – Zbudujemy to za 10 mln zł. Kolejna rzecz to budowa trasy średnicowej – nie może kończyć się na Szosie Chełmińskiej.

Z drogowych inwestycji wspomniano też o rozbudowie trasy średnicowej w kierunku Szosy Okrężnej. Także ten pomysł wiąże się z mniejszym kosztem – 35 mln, a nie 46 mln zł. Na kolejnym odcinku średnicówki ma jednak być tylko jedna jezdnia z rondami na skrzyżowaniach.

Cichowicz zapowiedział też budowę trasy staromostowej, która połączy ulicę Bema z placem Niepodległości. Pomysł uwzględnia również stworzenie 100 miejsc parkingowych.

Mniej śmieci 

Komitet podjął także temat zanieczyszczonych miejsc, równocześnie poddając pod wątpliwość skuteczne działanie MPO. Na prezentacji widniały zdjęcia zalegających śmieci na Bulwarze Filadelfijskim i przy ulicy Warneńczyka. Ten problem również chce wyeliminować My Toruń.

Poniżej materiał wideo z całej konferencji. Co sądzicie o takich rozwiązaniach? Czy My Toruń zmieni na lepsze nasze miasto? Dajcie znać w komentarzach!

News
Mateusz Bąk
@bak_mateusz

Redaktor działu sport, news i kultura. Ukryty w cieniu potrafi nadzwyczaj niespodziewanie zaatakować i przedstawia najszybszy tekst w mieście. Zajmuje się głównie koszykówką i siatkówką, nie stroni również od wnikliwych reportaży i historycznych ciekawostek

Więcej w dziale News

hush-naidoo-jade-photography-yo01z-9hqaw-unsplash1 (1)

Koszty pakietów medycznych

Redakcja ChilliTorun.pl20 kwietnia 2022
Job seeker with newspaper and laptop looking for vacancies

Perspektywy zawodowe w Toruniu

Redakcja ChilliTorun.pl20 kwietnia 2022
marihuana

Toruńska Policja złapała nieletniego z torbą pełną marihuany!

Hubert Grabowski9 października 2020
IMG-20200902-WA0009

Wypadek na autostradzie A1. Lamborghini stanęło w płomieniach

Redakcja ChilliTorun.pl2 września 2020
2020/07/22 Torun
Podpisanie umowy MZK i PESY na dostawe nowytch tramwajow w Toruniu..
Fot. Wojtek Szabelski / szabelski.com

MZK gotowe na nowy rok szkolny. Jak odnowić bilet bez kolejki?

Redakcja ChilliTorun.pl31 sierpnia 2020
IMG-20200831-WA0011

„Bezpieczny powrót z Wakacji” – prędkość najczęstszą przyczyną zatrzymań

Redakcja ChilliTorun.pl31 sierpnia 2020
technology-2500010_1920

Kradzież alkoholu ze sklepu na Bydgoskim. Mamy wideo z wizerunkiem sprawców!

Mateusz Bąk4 sierpnia 2020
unnamed

Szykują się zmiany w kursowaniu kolejnych linii autobusowych!

Mateusz Bąk4 sierpnia 2020
2020_06_09_powrot_tramwaju_na_jpii_007

Zmiany w organizacji ruchu w rejonie alei św. Jana Pawła II

Mateusz Bąk4 sierpnia 2020