fbpx
Custom Text
Komunikacja

[NASZ TEMAT!] Napięta atmosfera wewnątrz MZK. Dojdzie do strajku?

W MZK dojdzie do strajku kierowców? (fot. Maciej Gorczyński/chillitorun.pl)
[NASZ TEMAT!] Napięta atmosfera wewnątrz MZK. Dojdzie do strajku?
Maciej Gorczyński
REAKCJE

Coraz więcej nadgodzin, mobbing, mizerne lub brak premii świątecznych… To tylko niektóre zarzuty stawiane Miejskiemu Zakładowi Komunikacji w Toruniu. Poprawy sytuacji na chwilę obecną nie widać, więc kierowcy chcą wziąć sprawy w swoje ręce. Jeżeli nic się nie zmieni, zapewne dojdzie do strajku

W toruńskim MZK już od dawna brakuje obsad kierowców. W efekcie, obecni pracownicy niemal non-stop wyrabiają nadgodziny, co przekłada się na zmęczenie i coraz mniejszą motywację do pracy. Z udzielonych nam przez pracowników informacji wynika, że w załodze brakuje około 30 kierowców, a rozkłady jazdy skonstruowane są tak, że na pętlach odpoczynku jest niewiele. Niekiedy nie ma go wręcz wcale…

Gorszego złe początki…

Brakuje nie tylko kierowców. Udało nam się dowiedzieć, że na ok. 150 pojazdów miejskiej floty przypada tylko… trzech mechaników. Jeden odpowiedzialny jest za przeglądy dzienne, drugi jeździ w pogotowiu technicznym, a trzeci jest mechanikiem. Nic więc dziwnego, że pracownikom MZK brakuje już cierpliwości.

Punktem kulminacyjnym sporu było ostatnie rozwiązanie sprawy premii świąteczno-noworocznych. Po raz pierwszy żadnemu z kierowców jej nie przyznano. Kiedy pracownicy głośno wyrazili swoją niechęć do zaistniałej sytuacji, w końcu doczekali się premii, jednak dalece odbiegała ona od oczekiwanej kwoty. Otrzymane 5 stycznia 100 zł to według pracowników spółki jawna kpina, która tylko dolała oliwy do ognia.

Fatalna sytuacja w MZK pogłębia się już ponoć od dłuższego czasu. W poprzednim roku związki zawodowe pracujące przy spółce wystosowały do zarządu Zakładu prośbę o podwyżki dla kierowców. Odpowiedź była krótka – na chwilę obecną pieniędzy brak, być może sytuacja zmieni się w lipcu. Jak możemy się domyśleć – nie zmieniła się. Z nieoficjalnych źródeł wiemy jednak, że w 2016 roku spółka zaoszczędziła na paliwie około 1 miliona złotych. Na co więc zostały przeznaczone środki?

Znikąd pomocy

Nie pomagają również pasażerowie, którzy coraz częściej dzwonią z licznymi skargami. Po takich sytuacjach kierowcom często zabierana jest część premii. Argumenty zarządu? Premia uznaniowa – możesz dostać, ale nie musisz. Za zwolnienia chorobowe oraz wyrażanie głośnych opinii dotyczących Zakładu, kierowcy ściągani są z lepszych pojazdów na gorsze.

We wtorek, 9 stycznia we wczesnych godzinach porannych, odbyło się spotkanie kierowców ze związkowcami, na którym… doszło do rozłamu w związkach zawodowych. Część osób zażądała podania się do dymisji ich przewodniczącego, oskarżając go o działanie na szkodę pracowników. Dzień później podał się on do dymisji, jednak nie wiadomo czy została przyjęta.

Jeśli w najbliższym czasie nie dojdzie do znaczących zmian, część kierowców jest gotowych zrezygnować z dalszej pracy. Może nawet dojść do strajku kierowców. Na chwilę obecną MZK nie jest w stanie wydać komentarza w tej sprawie. Lada dzień ma jednak dojść do spotkania prezesa Zakładu z pracownikami. Czy sytuacja się poprawi? O sprawie będziemy informować na bieżąco.

Komunikacja
Maciej Gorczyński
@McGorczynski

Kierownik działu sport. Wielki fan wszystkich dyscyplin, a w szczególności tych z poziomu trybun i telewizora. Gdyby urodził się w górach, z pewnością zostałby skoczkiem narciarskim.

Więcej w dziale Komunikacja

(fot. archiwum)

Na Plac Chrapka wracają tramwaje! [ROZKŁADY]

Mateusz Bąk4 października 2018
FlixBus_Berlin (Copy)

Z Torunia do Berlina za 99 groszy? FlixBus uruchamia nową linię!

Mateusz Bąk2 października 2018
439094_1525068883

Toruńska komunikacja miejska wśród najlepszych w Polsce!

Mateusz Bąk25 września 2018
solarisy_torun_6_0

Asfaltowanie Szosy Chełmińskiej – zmiany w kursowaniu autobusów

Katarzyna Grochowalska18 września 2018
Swing-Toruń-800x600

Tego dnia przejazdy MZK będą darmowe!

Mateusz Bąk14 września 2018
SONY DSC

Tymczasowy most w trakcie remontu? [SONDA]

Mateusz Bąk13 września 2018
DSC_0395_1-900x600-900x600-900x600

Zmiany w MZK! Będzie nowa lina autobusowa

Mateusz Bąk30 sierpnia 2018
dsc_9584

Ostatnie wakacyjne przejażdżki tramwajem turystycznym

Mateusz Bąk29 sierpnia 2018
39502456_2179007052334539_6046767276445663232_o

Startują bezpośrednie pociągi do Berlina!

Mateusz Bąk17 sierpnia 2018