fbpx
Komunikacja

Nasz temat: Z pojazdów MZK wieje chłodem – czemu kierowcy nie zamykają drzwi?

Tramwaj z otwartymi drzwiami stoi na Placu Teatralnym - mimo, że posiada system indywidualnego otwierania drzwi (fot. Krzysztof Maliszewski)
Nasz temat: Z pojazdów MZK wieje chłodem – czemu kierowcy nie zamykają drzwi?
Marcin Lewicki
REAKCJE

Choć kalendarzowa wiosna zbliża się wielkimi krokami, to w pojazdach toruńskiej komunikacji miejskiej jest chłodno i nieprzyjemnie. Wielu pasażerów narzeka, że kierowcy oziębiają pojazdy i otwierają wszystkie drzwi na przystankach. Czy testowany niedawno system indywidualnego otwierania drzwi działa poprawnie?

Nasi czytelnicy skarżą się, że kierowcy i motorniczy MZK niepotrzebnie otwierają drzwi na przystankach. W opinii pasażerów, indywidualny system otwierania drzwi powinien zwalniać pracowników MZK z obowiązku stania na przystankach z niezamkniętym pojazdem.

SONY DSC

Pasażerowie coraz częściej spotykają pojazdy z systemem ręcznego otwierania drzwi przez pasażera (fot. Krzysztof Maliszewski)

Zimno jest szczególnie w autobusach i tramwajach, które długo stoją np. na Placu Teatralnym – mówi nam jeden z Czytelników. – Podobna rzecz dzieje się na pętlach. Kierowca podjeżdża nowym pojazdem, który posiada system indywidualnego otwierania drzwi, a mimo to ochładza pojazd i otwiera wszystkie wejścia.

Pasażerowie skarżą się również, że kierowca stojąc na przystanku nie zamyka drzwi, gdy czeka na zielone światło. Niektórzy z naszych czytelników uważają, że to przez ich… lenistwo.

Kierowcy otworzą drzwi i mają spokój – mówi jeden z pasażerów, jeżdżący codziennie rano do pracy. – Trudniej jest spojrzeć w lusterko i zobaczyć, że nowy pasażer chce wejść do autobusu. Gdyby kierowcy zamykali drzwi, to pojazdy byłyby zdecydowanie cieplejsze, a podróż bardziej przyjemna.

Problem istnieje, bo podobne głosy słychać w samych pojazdach. Założeniem systemu indywidualnego otwierania drzwi przez pasażera, było ocieplanie pojazdów zimą i ochładzanie latem. W opinii użytkowników MZK – nie do końca się to sprawdza.

Rzecznik MZK, Piotr Reich zapewnił nas, że kierowcy zostaną uczuleni na ten problem.

Z pewnością zwrócimy uwagę kierowcom, aby zamykali drzwi na postojach, gdzie jest to możliwe i nie wychładzali pojazdu w okresie, kiedy pasażerowie są na to narażeni – mówi Reich i dodaje, że taka sytuacja nie wynika ze złośliwości kierowców. – Należy zwrócić uwagę na to, że nie wszystkie autobusy są wyposażone w system, co powoduje, że wszystkie drzwi kierowca musi otwierać na każdym przystanku. Kierowca musi też zwrócić uwagę na pasażerów, którzy nie orientują się jak skorzystać z systemu indywidualnego otwierania drzwi.

Miejski Zakład Komunikacji potwierdza też, że kolejne autobusy i tramwaje będą wyposażane w nowy system, a kierowcy będą odpowiednio szkoleni jak z niego korzystać.

Więcej w dziale Komunikacja

2020/07/22 Torun
Podpisanie umowy MZK i PESY na dostawe nowytch tramwajow w Toruniu..
Fot. Wojtek Szabelski / szabelski.com

MZK gotowe na nowy rok szkolny. Jak odnowić bilet bez kolejki?

Redakcja ChilliTorun.pl31 sierpnia 2020
unnamed

Szykują się zmiany w kursowaniu kolejnych linii autobusowych!

Mateusz Bąk4 sierpnia 2020
DSC1558-1000x600

Czy linie nr 18 i 22 zostaną wycofane? Prezydent wydał komunikat

Mateusz Bąk22 lipca 2020
2020/07/22 Torun
Podpisanie umowy MZK i PESY na dostawe nowytch tramwajow w Toruniu..
Fot. Wojtek Szabelski / szabelski.com

Miasto kupuje kolejne tramwaje

Mateusz Bąk22 lipca 2020
unnamed (1)

Radny i dwaj posłowie wystosowali apel do prezydenta! Chodzi o linie autobusowe

Mateusz Bąk21 lipca 2020
Toruń,_zabytkowy_tramwaj_na_Rynku_Staromiejskim

MZK oferuje na wynajem zabytkowy tramwaj. Cena?

Mateusz Bąk20 lipca 2020
18

Zmiany w MZK. Zawieszono linie nr 18 i 22!

Mateusz Bąk16 lipca 2020
DCIM/100MEDIA/DJI_2422.JPG

Czy do Ciechocinka wróci kolej?

Mateusz Bąk7 lipca 2020
tramwaje_zmiany_m_litwin-1

Trwa przetarg na modernizację torowisk tramwajowych

Mateusz Bąk17 czerwca 2020