fbpx
Custom Text
Komunikacja

“Osiemnastka” kursuje za rzadko? Studenci wzięli sprawę w swoje ręce!

(fot. archiwum)
“Osiemnastka” kursuje za rzadko? Studenci wzięli sprawę w swoje ręce!
Mateusz Bąk
REAKCJE

Zdaniem studentek UMK autobus linii nr 18 jeździ stanowczo za rzadko. Problem jest odczuwalny od lat. Młodzi postanowili wziąć sprawę w swoje ręce!

„Osiemnastka” kursuje na trasie Wrzosy – Port Drzewny. Mija m.in. Szpital Bielany, V Liceum Ogólnokształcące czy Uniwersytet Mikołaja Kopernika. Niestety w ciągu jednej godziny na przystankach zatrzymuje się przeważnie raz. Ponadto popołudniu następuje 80-minutowa przerwa.

Dla studentów UMK „osiemnastka” jest jedyną opcją bezpośredniego dojazdu na Wrzosy. Nie raz zmuszeni są długo czekać lub wybierać alternatywną opcję z przesiadkami. W końcu postanowili temu przeciwdziałać. Udało się stworzyć petycję, która niebawem trafi do Wydziału Gospodarki Komunalnej UMT, gdzie notabene opracowywany jest rozkład jazdy MZK.

– Zebrałyśmy 1006 podpisów – mówi Marysia Kielecka, jedna z inicjatorek petycji. – W poniedziałek spotykamy się z kierownikiem referatu Publicznego Transportu Zbiorowego i złożymy petycję w Urzędzie Miasta.

Marysia Kielecka mieszka na Wrzosach. Studiuje pedagogikę na UMK. Na autobus musiała czekać nawet godzinę i dwadzieścia minut.

– Popołudniu zajęcia kończę o 18:15 i po całym dniu nie mam jak bezpośrednio dojechać do domu – dodaje nasza rozmówczyni. – Paradoksalnie czasami można szybciej dojechać na Rubinkowo po drugiej stronie miasta niż na sąsiednie Wrzosy.

Podpisy były zbierane na wydziałach Prawa i Administracji, Nauk Ekonomicznych i Zarządzania, Nauk Pedagogicznych, Biologii i Ochrony Środowiska oraz Collegium Humanisticum. Odzewu ze strony miasta powinniśmy spodziewać się w następnym tygodniu, choć pierwsze sygnały nie są optymistyczne.

Wstępnie rozmawiałam z osobą odpowiedzialną za decyzje w tej sprawie, umawiając się na spotkanie – wyjaśnia Marysia Kielecka. – Dowiedziałam się, że petycja nie jest dla nich wystarczającym poświadczeniem na istniejące zapotrzebowanie na częstsze kursy.

Konieczne ma być badanie. Odpowiednia osoba przejedzie się wielokrotnie autobusem linii nr 18 w celu sprawdzenia ilości pasażerów. Sęk w tym, że torunianie od dawna z wyboru lub konieczności korzystają z innych linii.

– To zupełnie nie ma sensu, ponieważ “osiemnastka” jeździ na tyle rzadko, że ludzie przestali brać ją pod uwagę – przekonuje nasza rozmówczyni. – Wiedzą, że nawet jeśli jedzie, to w tak niedogodnej godzinie, że będzie trzeba wybrać inny autobus. Sama częściej jeżdżę z przesiadką, bo po prostu za długo musiałabym czekać. 

Zdaniem studentki częstotliwość kursowania autobusu powinna zostać zwiększona, a takie badanie miałoby sens, gdyby przeprowadzono je mniej więcej po pół roku. Tylko w taki sposób można faktycznie się przekonać, czy częściej jeżdżąca “osiemnastka” jest dla wielu potrzebna.

Petycję realizują Agata Chlebowska oraz Maria Kielecka, studentki Wydziału Nauk Pedagogicznych UMK, w ramach przedmiotu “Badanie w działaniu” pod kierunkiem dr Dagny Dejny.

Komunikacja
Mateusz Bąk
@bak_mateusz

Redaktor działu sport, news i kultura. Ukryty w cieniu potrafi nadzwyczaj niespodziewanie zaatakować i przedstawia najszybszy tekst w mieście. Zajmuje się głównie koszykówką i siatkówką, nie stroni również od wnikliwych reportaży i historycznych ciekawostek

Więcej w dziale Komunikacja

(fot. archiwum)

Na Plac Chrapka wracają tramwaje! [ROZKŁADY]

Mateusz Bąk4 października 2018
FlixBus_Berlin (Copy)

Z Torunia do Berlina za 99 groszy? FlixBus uruchamia nową linię!

Mateusz Bąk2 października 2018
439094_1525068883

Toruńska komunikacja miejska wśród najlepszych w Polsce!

Mateusz Bąk25 września 2018
solarisy_torun_6_0

Asfaltowanie Szosy Chełmińskiej – zmiany w kursowaniu autobusów

Katarzyna Grochowalska18 września 2018
Swing-Toruń-800x600

Tego dnia przejazdy MZK będą darmowe!

Mateusz Bąk14 września 2018
SONY DSC

Tymczasowy most w trakcie remontu? [SONDA]

Mateusz Bąk13 września 2018
DSC_0395_1-900x600-900x600-900x600

Zmiany w MZK! Będzie nowa lina autobusowa

Mateusz Bąk30 sierpnia 2018
dsc_9584

Ostatnie wakacyjne przejażdżki tramwajem turystycznym

Mateusz Bąk29 sierpnia 2018
39502456_2179007052334539_6046767276445663232_o

Startują bezpośrednie pociągi do Berlina!

Mateusz Bąk17 sierpnia 2018