fbpx
Custom Text
Komunikacja

“Osiemnastka” kursuje za rzadko? Studenci wzięli sprawę w swoje ręce!

(fot. archiwum)
“Osiemnastka” kursuje za rzadko? Studenci wzięli sprawę w swoje ręce!
Mateusz Bąk
REAKCJE

Zdaniem studentek UMK autobus linii nr 18 jeździ stanowczo za rzadko. Problem jest odczuwalny od lat. Młodzi postanowili wziąć sprawę w swoje ręce!

„Osiemnastka” kursuje na trasie Wrzosy – Port Drzewny. Mija m.in. Szpital Bielany, V Liceum Ogólnokształcące czy Uniwersytet Mikołaja Kopernika. Niestety w ciągu jednej godziny na przystankach zatrzymuje się przeważnie raz. Ponadto popołudniu następuje 80-minutowa przerwa.

Dla studentów UMK „osiemnastka” jest jedyną opcją bezpośredniego dojazdu na Wrzosy. Nie raz zmuszeni są długo czekać lub wybierać alternatywną opcję z przesiadkami. W końcu postanowili temu przeciwdziałać. Udało się stworzyć petycję, która niebawem trafi do Wydziału Gospodarki Komunalnej UMT, gdzie notabene opracowywany jest rozkład jazdy MZK.

– Zebrałyśmy 1006 podpisów – mówi Marysia Kielecka, jedna z inicjatorek petycji. – W poniedziałek spotykamy się z kierownikiem referatu Publicznego Transportu Zbiorowego i złożymy petycję w Urzędzie Miasta.

Marysia Kielecka mieszka na Wrzosach. Studiuje pedagogikę na UMK. Na autobus musiała czekać nawet godzinę i dwadzieścia minut.

– Popołudniu zajęcia kończę o 18:15 i po całym dniu nie mam jak bezpośrednio dojechać do domu – dodaje nasza rozmówczyni. – Paradoksalnie czasami można szybciej dojechać na Rubinkowo po drugiej stronie miasta niż na sąsiednie Wrzosy.

Podpisy były zbierane na wydziałach Prawa i Administracji, Nauk Ekonomicznych i Zarządzania, Nauk Pedagogicznych, Biologii i Ochrony Środowiska oraz Collegium Humanisticum. Odzewu ze strony miasta powinniśmy spodziewać się w następnym tygodniu, choć pierwsze sygnały nie są optymistyczne.

Wstępnie rozmawiałam z osobą odpowiedzialną za decyzje w tej sprawie, umawiając się na spotkanie – wyjaśnia Marysia Kielecka. – Dowiedziałam się, że petycja nie jest dla nich wystarczającym poświadczeniem na istniejące zapotrzebowanie na częstsze kursy.

Konieczne ma być badanie. Odpowiednia osoba przejedzie się wielokrotnie autobusem linii nr 18 w celu sprawdzenia ilości pasażerów. Sęk w tym, że torunianie od dawna z wyboru lub konieczności korzystają z innych linii.

– To zupełnie nie ma sensu, ponieważ “osiemnastka” jeździ na tyle rzadko, że ludzie przestali brać ją pod uwagę – przekonuje nasza rozmówczyni. – Wiedzą, że nawet jeśli jedzie, to w tak niedogodnej godzinie, że będzie trzeba wybrać inny autobus. Sama częściej jeżdżę z przesiadką, bo po prostu za długo musiałabym czekać. 

Zdaniem studentki częstotliwość kursowania autobusu powinna zostać zwiększona, a takie badanie miałoby sens, gdyby przeprowadzono je mniej więcej po pół roku. Tylko w taki sposób można faktycznie się przekonać, czy częściej jeżdżąca “osiemnastka” jest dla wielu potrzebna.

Petycję realizują Agata Chlebowska oraz Maria Kielecka, studentki Wydziału Nauk Pedagogicznych UMK, w ramach przedmiotu “Badanie w działaniu” pod kierunkiem dr Dagny Dejny.

Komunikacja
Mateusz Bąk
@bak_mateusz

Redaktor działu sport, news i kultura. Ukryty w cieniu potrafi nadzwyczaj niespodziewanie zaatakować i przedstawia najszybszy tekst w mieście. Zajmuje się głównie koszykówką i siatkówką, nie stroni również od wnikliwych reportaży i historycznych ciekawostek

Więcej w dziale Komunikacja

2018_11_27_nowe_autobusy_hybrydowe_015-1000x600

W te dni przejazdy MZK będą darmowe!

Mateusz Bąk14 stycznia 2019
DSC2237-1000x600

Karta miejska i bilety online w Toruniu

Julia Kijewska7 stycznia 2019
DSC_0371_1

Zmiany w kursowaniu “3” oraz “5”!

Adam Mroczek4 stycznia 2019
wykolejony tramwaj toruń

Tramwaj wykoleił się u zbiegu Wschodniej i Curie-Skłodowskiej. Ruch komunikacyjny wstrzymany! [WIDEO]

Redakcja ChilliTorun.pl5 grudnia 2018
2018_11_27_nowe_autobusy_hybrydowe_015

Uwaga – nowy rozkład dla linii 25!

Mateusz Bąk28 listopada 2018
20181109_120201

Mamy nową drogę rowerową! Dokąd wiedzie? (FOTO)

Mateusz Bąk28 listopada 2018
Bez tytułu

Do Torunia dotarły trzy hybrydowe autobuy! (WIDEO)

Mateusz Bąk22 listopada 2018
20181030_090910 (Copy)

Na plac Chrapka znów nie pojadą tramwaje!

Mateusz Bąk15 listopada 2018
DSC_2043

Kierowca przytrzasnął rękę staruszce. MZK przeprasza i wyjaśnia!

Mateusz Bąk14 listopada 2018