fbpx
News

Koronawirus w Polsce! Oto najważniejsze zasady profilaktyki!

(fot. Pixabay)
Koronawirus w Polsce! Oto najważniejsze zasady profilaktyki!
Mateusz Bąk
REAKCJE

W Szpitalu Uniwersyteckim w Zielonej Górze znajduje się pierwszy w Polsce zarażony koronowirusem. Jak sytuacja wygląda na pomorzu i kujawach?

Chociaż w Toruniu nie potwierdzono żadnego przypadku zarażenia koronawirusem, to kilkadziesiąt osób objęto nadzorem lekarskim.

– Właściwe służby, w tym Państwowy Powiatowy Inspektorat Sanitarny są w ciągłej gotowości. Działania skupiają się na informowaniu i kontrolowaniu sytuacji. Od ponad miesiąca otrzymuję informację dotyczące koronawirusa. Pod obserwacją pozostaje od 20 do około 40 osób. Na dzień dzisiejszy nadzorem lekarskim objęte są 42 osoby. Wczoraj do Wojewódzkiego Szpitala Obserwacyjno-Zakaźnego zgłosiły się dwie osoby, które przebywały we Włoszech. Obydwoje mają infekcję dróg oddechowych i dlatego zostały poddane obserwacji lekarskiej. Sytuacja jest dynamiczna i może ulec zmianie, na co jesteśmy przygotowani. Systemy działania w Toruniu są identyczna jak w całej Polsce – wyjaśnia prezydent Michał Zaleski.

Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny w Toruniu przypomina o zasadach profilaktyki zachorowań.

 • zaszczep siebie i swoją rodzinę przeciw grypie w przychodni lekarza pierwszego kontaktu,
 • starannie myj ręce mydłem pod ciepłą bieżącą wodą przez 20-30 sekund, także między palcami – zwłaszcza po kasłaniu lub kichaniu, po skorzystaniu z toalety, przed przygotowywaniem i spożywaniem posiłków, po dotykaniu pieniędzy,
 • przestrzegaj zasad higieny oddychania – w czasie kaszlu i kichania zakrywaj nos i usta chusteczką jednorazową,
 • poza domem i w podróży zawsze miej przy sobie żel do rąk lub zapas jednorazowych chusteczek nasyconych roztworem alkoholu,
 • jeśli chusteczki jednorazowe lub żel właśnie ci się skończyły, kichaj lub kaszl w zgięcie łokciowe – twoje dłonie nie zostaną skażone wirusem,
 • w środkach transportu zbiorowego unikaj niepotrzebnego dotykania powierzchni i elementów ich wyposażenia,
 • unikaj bliskiego kontaktu „twarz w twarz” z innymi podróżnymi,
 • unikaj masowych zgromadzeń,
 • zadbaj, aby również twoje dziecko przestrzegało powyższych zaleceń,
 • PRZY WYSTĄPIENIU OBJAWÓW TAKICH JAK WYSOKA GORĄCZKA, BÓLE GŁOWY, BÓLE MIĘŚNIOWO-STAWOWE, KASZEL, BÓL GARDŁA ZOSTAŃ W DOMU, W PRZYPADKU NASILENIA OBJAWÓW – ZWŁASZCZA WYSTĄPIENIA DUSZNOŚCI –  NIEZWŁOCZNIE SKONTAKTUJ SIĘ Z LEKARZEM!

Każdy, kto w ciągu ostatnich 14 dni przebywał na terytorium, gdzie wystąpiły przypadki zarażenia koronawirusem lub miał kontakt z osobami powracającymi z tych obszarów i  zaobserwował u siebie objawy, takie jak: gorączka, kaszel, duszność i problemy z oddychaniem musi:

 • bezzwłocznie, telefonicznie powiadomić o tym stację sanitarno-epidemiologiczną,
 • lub zgłosić się bezpośrednio do oddziału zakaźnego lub oddziału obserwacyjno-zakaźnego, gdzie określony zostanie dalszy tryb postępowania medycznegoMieszkańcy Torunia i powiatu toruńskiego powinny zgłaszać się do Wojewódzkiego Szpitala Zespolonego – Szpitala Obserwacyjno-Zakaźnego w Toruniu ul. Krasińskiego 4/4a.

Lista oddziałów zakaźnych i obserwacyjno-zakaźnych w całej Polsce dostępna tutaj. Niezbędne informacje dotyczące koronawirusa SARS-CoV-2, można uzyskać telefonicznie pod całodobowym numerem 800 190 590, uruchomionym przez Ministerstwo Zdrowia.

koronowirus_jpg

News
Mateusz Bąk
@bak_mateusz

Redaktor działu sport, news i kultura. Ukryty w cieniu potrafi nadzwyczaj niespodziewanie zaatakować i przedstawia najszybszy tekst w mieście. Zajmuje się głównie koszykówką i siatkówką, nie stroni również od wnikliwych reportaży i historycznych ciekawostek

Więcej w dziale News

800px-Toruń_rektorat_UMK

Rektor UMK wydał nowe zarządzenie! Co z zajęciami i sesją?

Mateusz Bąk27 maja 2020
12345

PILNE! Toruń jednak bez przeprawy tymczasowej!

Mateusz Bąk27 maja 2020
face-mask-4890115_1920

Wiemy, do kiedy będzie obowiązywać nakaz zasłaniania twarzy!

Mateusz Bąk26 maja 2020
fog-1819147_1920

W gminie Lubicz ma powstać most przez Drwęcę

Mateusz Bąk26 maja 2020
_DSC5997

Studenci UMK utworzyli petycję w sprawie sesji

Mateusz Bąk20 maja 2020
classroom-824120_1920

Do kiedy szkoły pozostaną zamknięte?

Mateusz Bąk14 maja 2020
DSC_2043-1-1000x600

Z pojazdów MZK skorzysta więcej osób

Mateusz Bąk14 maja 2020
parkowanie_m_litwin

Parkometry i biletomaty wznawiają działanie!

Mateusz Bąk14 maja 2020
virus-4835301_1920

Koronawirus: kolejna śmiertelna ofiara w Toruniu

Mateusz Bąk13 maja 2020