fbpx
News

Mentzen: Podniesienie płacy minimalnej jest szkodliwe dla całej gospodarki

(fot. Facebook)
Mentzen: Podniesienie płacy minimalnej jest szkodliwe dla całej gospodarki
Mateusz Bąk
REAKCJE

Jedną z największych przedwyborczych obietnic Prawa i Sprawiedliwości jest podwyższenie płacy minimalnej do nawet 4 tys. złotych. Zdaniem toruńskiego ekonomisty i polityka zaburzy to polską gospodarkę i powiększy bezrobocie  

W 2020 roku minimalna pensja ma wynosić 3000, a w 2023 już 4000 zł brutto. To obietnica PiS, którą na ostatniej konferencji prasowej skrytykował lider listy Konfederacji w naszym okręgu Sławomir Mentzen.

– Zakładając bardzo optymistycznie, że w następnych latach wynagrodzenia w Polsce będą rosły tak samo szybko jak w roku poprzednim, to znaczy o 7% rocznie, do roku 2023 średnie wynagrodzenie byłoby w okolicach 6000 zł, a wynagrodzenie minimalne 4000 zł. Przekroczyłoby zatem 60% wynagrodzenia średniego. Nigdzie na świecie nie ma takiej sytuacji. To jest więcej niż w każdym państwie należącym do OECD, więcej niż w Szwecji, Danii, Norwegii czy w Finlandii. Nie ma na świecie takiego państwa socjalnego, w którym wynagrodzenie minimalne jest aż tak wysokie – podkreśla Sławomir Mentzen.

Do czego może doprowadzić taka zmiana? Mentzen powołał się na przykład Węgier, gdzie po próbach drastycznego wzrostu płacy minimalnej doszło do zwolnień pracowników i podwyżek cen.

– Skończyło się tym, że 10% osób zarabiających płacę minimalną straciło pracę, a koszty podniesienie płacy minimalnej w 75% zostały przeniesione na konsumentów, czyli na nas wszystkich. Po prostu przedsiębiorcy zwiększyli swoje ceny, żeby móc wypłacić większe wynagrodzenia. W zdecydowanej większości my sami pokryjemy koszty płacy minimalnej. Wszyscy będziemy mieli wyższe koszty utrzymania – dodaje Mentzen.

Skutki poniesienia płacy minimalnej mają też odczuć pracownicy wyżej wykwalifikowani, którzy nie będą mogli liczyć na wyższe wynagrodzenia ani podwyżki, co przełoży się na zniechęcenie do zwiększania kompetencji, do uczenia się i do zdobywania nowych umiejętności.

– Budżety płacowe nie są z gumy i podnoszenie płacy minimalnej kończy się tym, że osoby najmniej zarabiające dostaną dużą podwyżkę, a osoby zarabiające w okolicach średniej otrzymają bardzo małą podwyżkę albo żadnej, bo po prostu przedsiębiorcy nie będą mieli dla nich pieniędzy.

Mentzen podkreślił również, że kujawsko-pomorskie jest jednym z biedniejszych województw, a problem z wypłacaniem wyższych wynagrodzeń będą mieli nie tylko przedsiębiorcy, ale i samorządy. Toruński polityk proponuje “zregionalizowanie” płacy minimalnej, aby była uzależniona od średniego wynagrodzenia w danym województwie.

– Przykłady Francji i Włoch sprzed kilkudziesięciu lat pokazują, że ustalenie wysokiej pensji dla całego kraju kończy się tym, że biedniejsze regiony stają się ofiarami długotrwałego bezrobocia. Osoby, które nie będą mogły znaleźć pracy z powodu wysokiej płacy minimalnej, ani nie będą miały na tyle determinacji, by się wyprowadzić, będą skazane na bezrobocie – zakończył Sławomir Mentzen.

Czy podzielacie zdanie toruńskiego polityka? Obietnica PiS może mieć tak poważne konsekwencje? Dajcie znać w komentarzach!

News
Mateusz Bąk
@bak_mateusz

Redaktor działu sport, news i kultura. Ukryty w cieniu potrafi nadzwyczaj niespodziewanie zaatakować i przedstawia najszybszy tekst w mieście. Zajmuje się głównie koszykówką i siatkówką, nie stroni również od wnikliwych reportaży i historycznych ciekawostek

Więcej w dziale News

xd

Groźby śmierci dla rektora UMK! Nie milkną echa po felietonie prof. Nalaskowskiego

Mateusz Bąk17 września 2019
maxresdefault

Rasielewski: zapowiedzi premiera Morawieckiego zostaną zrealizowane

Mateusz Bąk13 września 2019
1-286589_mo1-400x240

Zwłoki przy ul. Kraińskiej. Najprawdopodobniej doszło do zabójstwa 

Mateusz Bąk12 września 2019
1-286589_mo1-400x240

Tragiczny karambol na DK 10!

Mateusz Bąk9 września 2019
1280px-Nicolaus_Copernicus_University_in_Toruń_rectors_office-1000x600-1

Ponad milion złotych na stypendialną wymianę dla UMK

Mateusz Bąk8 września 2019
DSC_1814

Znamy hasło III Marszu Równości w Toruniu. W sieci zawrzało…

Mateusz Bąk5 września 2019
monolithic-part-of-the-waters-3337483_960_720

Wypadek czy porzucenie? W Wiśle zatonęło BMW!

Mateusz Bąk3 września 2019
Torun_Wisla_2015_08_19_06

Zanieczyszczona woda coraz bliżej Torunia!

Mateusz Bąk30 sierpnia 2019
r

W Toruniu mamy nowe rondo

Mateusz Bąk29 sierpnia 2019