fbpx
News

Mentzen uratuje toruńskie forty?

(fot. nadesłane)
Mentzen uratuje toruńskie forty?
Mateusz Bąk
REAKCJE

Na dzisiejszej konferencji prasowej Sławomir Mentzen podjął temat Twierdzy Toruń. Kandydat na prezydenta Torunia zamierza wykorzystać jej potencjał, jak i postawić kres procesowi niszczenia 

XIX wieczna Twierdza Toruń składa się z ponad 200 obiektów, w tym 18 dużych fortów, będąc jednym z najatrakcyjniejszych zespołów fortyfikacyjnych w skali europejskiej i jednym z większych w Polsce. Niestety w wyniku zaniedbania większość z obiektów nie przynosi chluby naszemu miastu.

– Schrony i forty popadają w ruinę. Elementy metalowe są kradzione na złom, drewniane zabierane na opał, niektóre forty zalewa woda, koczują w nich bezdomni, którzy napadają na turystów zainteresowanych fortami – wylicza Sławomir Mentzen. – Miasto  swoich kluczowych dokumentach, takich jak Strategia Rozwoju Miasta uwzględnia bezcenną wartość fortyfikacji oraz konieczność ich rewitalizacji, ale za deklaracjami nie idą czyny. Na 18 dużych fortów do zwiedzania przystosowany jest zaledwie jeden.

CZYTAJ TAKŻEPrzywrócą do życia toruńskie forty? Mają plan i jasną koncepcję!

Mentzen uważa, że Toruń powinien iść śladem Poznania, gdzie od kilku lat działa Zespół ds. fortyfikacji, który opracowuje i wdraża wieloletnią strategię dla tamtejszej fortyfikacji. Według niego nasze miasto musi zacząć ograniczyć dewastację fortów. Powinny w nich się pojawiać patrole Straży Miejskiej lub policji. Kolejnym ma być wpisanie fortyfikacji do Gminnego Programu Rewitalizacji.

– W Toruniu działają stowarzyszenia miłośników fortów – podkreśla Mentzen. – Niestety miasto nie jest zainteresowane współpracą z nimi. Miłośnicy muszą płacić Toruniowi rynkowe stawki za dzierżawę fortów a następnie utrzymywać je i rewitalizować za własne pieniądze. Stowarzyszenia mają też zakaz podnajmowania powierzchni podmiotom trzecim. Inaczej jest w Poznaniu, gdzie podnajem jest kolejnym źródłem pieniędzy koniecznych na utrzymanie fortów.

Jednym z pomysłów Sławomira Mentzena jest zorganizowanie Dni Twierdzy Toruń.

– W Poznaniu podczas Dni Twierdzy Poznań kilkanaście tysięcy turystów może zwiedzić 12 obiektów, poza tymi dniami do zwiedzania dostosowanych jest 6 fortów – dodaje. – Dni Twierdzy Toruń mogłyby być największą tego typu imprezą w tej części Europy i przyciągać wielu turystów spoza Polski. Udostępnienie turystom kilkunastu fortów sprawiłoby, że Toruń będzie miał kolejną atrakcję turystyczną, która uzasadniała będzie przedłużenie pobytu w mieście o jeden dzień.

ZOBACZ WIĘCEJBogusław Wołoszański i jego „Sensacje XX wieku” w toruńskich fortach! (FOTO)

Mentzen skrytykował również niegospodarność władz miasta

– Koszt podstawowych napraw i ratowania fortów przed kompletną ruiną może wynosić od kilkunastu do kilkudziesięciu tysięcy złotych na budynek. Nie są to nieosiągalne pieniądze w skali miasta. Toruń jednak pozwala na dewastację fortów a jednocześnie wydaje ponad 20 mln zł na Muzeum Twierdzy Toruń, gdzie turyści będą mogli oglądać eksponaty oraz prezentacje na temat Twierdzy. Inwestujemy ogromne środki w Muzeum jednocześnie zaniedbując autentyczny i oryginalny zabytek – niemal kompletnie zachowany zespół fortów – zakończył niezależny kandydat na prezydenta Torunia.

Historia, o której nie wszyscy zapomnieli – toruńscy pasjonaci uprzątnęli kolejny fort!

News
Mateusz Bąk
@bak_mateusz

Redaktor działu sport, news i kultura. Ukryty w cieniu potrafi nadzwyczaj niespodziewanie zaatakować i przedstawia najszybszy tekst w mieście. Zajmuje się głównie koszykówką i siatkówką, nie stroni również od wnikliwych reportaży i historycznych ciekawostek

Więcej w dziale News

IMG-20190420-WA0012

Dlaczego usługi przewozu osób mogą być nielegalne? Policja zatrzymała siedmiu kierowców

Mateusz Bąk24 kwietnia 2019
DSC6227-1000x600

UMK przekształcono w silny uniwersytet badawczy

Mateusz Bąk24 kwietnia 2019
18740702_1498474316876040_6198698145382011829_n

Na przejściu dla pieszych potrącono dziecko!

Mateusz Bąk23 kwietnia 2019
forest-fire-2268729_960_720

Seria pożarów w regionie! Spłonęły tereny leśne

Mateusz Bąk23 kwietnia 2019
zolkiewskiego_fot_michal_kunicki

Ulica Żółkiewskiego przejdzie remont!

Mateusz Bąk23 kwietnia 2019
firefighter-807379_960_720

Pożar w Kamionkach wzdłuż linii kolejowej!

Mateusz Bąk20 kwietnia 2019
wloclawska_04_2019

Trwa przebudowa Włocławskiej. Do kiedy potrwają prace?

Mateusz Bąk19 kwietnia 2019
electric-car-2783573_1280

Toruń z kolejną stacją do ładowania samochodów

Mateusz Bąk19 kwietnia 2019
02_plac_artylerii_polskiej-768x432

Zielone światło na pierwszy etap remontu placu Rapackiego!

Mateusz Bąk19 kwietnia 2019