fbpx
News

Mentzen uratuje toruńskie forty?

(fot. nadesłane)
Mentzen uratuje toruńskie forty?
Mateusz Bąk
REAKCJE

Na dzisiejszej konferencji prasowej Sławomir Mentzen podjął temat Twierdzy Toruń. Kandydat na prezydenta Torunia zamierza wykorzystać jej potencjał, jak i postawić kres procesowi niszczenia 

XIX wieczna Twierdza Toruń składa się z ponad 200 obiektów, w tym 18 dużych fortów, będąc jednym z najatrakcyjniejszych zespołów fortyfikacyjnych w skali europejskiej i jednym z większych w Polsce. Niestety w wyniku zaniedbania większość z obiektów nie przynosi chluby naszemu miastu.

– Schrony i forty popadają w ruinę. Elementy metalowe są kradzione na złom, drewniane zabierane na opał, niektóre forty zalewa woda, koczują w nich bezdomni, którzy napadają na turystów zainteresowanych fortami – wylicza Sławomir Mentzen. – Miasto  swoich kluczowych dokumentach, takich jak Strategia Rozwoju Miasta uwzględnia bezcenną wartość fortyfikacji oraz konieczność ich rewitalizacji, ale za deklaracjami nie idą czyny. Na 18 dużych fortów do zwiedzania przystosowany jest zaledwie jeden.

CZYTAJ TAKŻEPrzywrócą do życia toruńskie forty? Mają plan i jasną koncepcję!

Mentzen uważa, że Toruń powinien iść śladem Poznania, gdzie od kilku lat działa Zespół ds. fortyfikacji, który opracowuje i wdraża wieloletnią strategię dla tamtejszej fortyfikacji. Według niego nasze miasto musi zacząć ograniczyć dewastację fortów. Powinny w nich się pojawiać patrole Straży Miejskiej lub policji. Kolejnym ma być wpisanie fortyfikacji do Gminnego Programu Rewitalizacji.

– W Toruniu działają stowarzyszenia miłośników fortów – podkreśla Mentzen. – Niestety miasto nie jest zainteresowane współpracą z nimi. Miłośnicy muszą płacić Toruniowi rynkowe stawki za dzierżawę fortów a następnie utrzymywać je i rewitalizować za własne pieniądze. Stowarzyszenia mają też zakaz podnajmowania powierzchni podmiotom trzecim. Inaczej jest w Poznaniu, gdzie podnajem jest kolejnym źródłem pieniędzy koniecznych na utrzymanie fortów.

Jednym z pomysłów Sławomira Mentzena jest zorganizowanie Dni Twierdzy Toruń.

– W Poznaniu podczas Dni Twierdzy Poznań kilkanaście tysięcy turystów może zwiedzić 12 obiektów, poza tymi dniami do zwiedzania dostosowanych jest 6 fortów – dodaje. – Dni Twierdzy Toruń mogłyby być największą tego typu imprezą w tej części Europy i przyciągać wielu turystów spoza Polski. Udostępnienie turystom kilkunastu fortów sprawiłoby, że Toruń będzie miał kolejną atrakcję turystyczną, która uzasadniała będzie przedłużenie pobytu w mieście o jeden dzień.

ZOBACZ WIĘCEJBogusław Wołoszański i jego „Sensacje XX wieku” w toruńskich fortach! (FOTO)

Mentzen skrytykował również niegospodarność władz miasta

– Koszt podstawowych napraw i ratowania fortów przed kompletną ruiną może wynosić od kilkunastu do kilkudziesięciu tysięcy złotych na budynek. Nie są to nieosiągalne pieniądze w skali miasta. Toruń jednak pozwala na dewastację fortów a jednocześnie wydaje ponad 20 mln zł na Muzeum Twierdzy Toruń, gdzie turyści będą mogli oglądać eksponaty oraz prezentacje na temat Twierdzy. Inwestujemy ogromne środki w Muzeum jednocześnie zaniedbując autentyczny i oryginalny zabytek – niemal kompletnie zachowany zespół fortów – zakończył niezależny kandydat na prezydenta Torunia.

Historia, o której nie wszyscy zapomnieli – toruńscy pasjonaci uprzątnęli kolejny fort!

News
Mateusz Bąk
@bak_mateusz

Redaktor działu sport, news i kultura. Ukryty w cieniu potrafi nadzwyczaj niespodziewanie zaatakować i przedstawia najszybszy tekst w mieście. Zajmuje się głównie koszykówką i siatkówką, nie stroni również od wnikliwych reportaży i historycznych ciekawostek

Więcej w dziale News

hush-naidoo-jade-photography-yo01z-9hqaw-unsplash1 (1)

Koszty pakietów medycznych

Redakcja ChilliTorun.pl20 kwietnia 2022
Job seeker with newspaper and laptop looking for vacancies

Perspektywy zawodowe w Toruniu

Redakcja ChilliTorun.pl20 kwietnia 2022
marihuana

Toruńska Policja złapała nieletniego z torbą pełną marihuany!

Hubert Grabowski9 października 2020
IMG-20200902-WA0009

Wypadek na autostradzie A1. Lamborghini stanęło w płomieniach

Redakcja ChilliTorun.pl2 września 2020
2020/07/22 Torun
Podpisanie umowy MZK i PESY na dostawe nowytch tramwajow w Toruniu..
Fot. Wojtek Szabelski / szabelski.com

MZK gotowe na nowy rok szkolny. Jak odnowić bilet bez kolejki?

Redakcja ChilliTorun.pl31 sierpnia 2020
IMG-20200831-WA0011

„Bezpieczny powrót z Wakacji” – prędkość najczęstszą przyczyną zatrzymań

Redakcja ChilliTorun.pl31 sierpnia 2020
technology-2500010_1920

Kradzież alkoholu ze sklepu na Bydgoskim. Mamy wideo z wizerunkiem sprawców!

Mateusz Bąk4 sierpnia 2020
unnamed

Szykują się zmiany w kursowaniu kolejnych linii autobusowych!

Mateusz Bąk4 sierpnia 2020
2020_06_09_powrot_tramwaju_na_jpii_007

Zmiany w organizacji ruchu w rejonie alei św. Jana Pawła II

Mateusz Bąk4 sierpnia 2020