fbpx
News

Mentzen uratuje toruńskie forty?

(fot. nadesłane)
Mentzen uratuje toruńskie forty?
Mateusz Bąk
REAKCJE

Na dzisiejszej konferencji prasowej Sławomir Mentzen podjął temat Twierdzy Toruń. Kandydat na prezydenta Torunia zamierza wykorzystać jej potencjał, jak i postawić kres procesowi niszczenia 

XIX wieczna Twierdza Toruń składa się z ponad 200 obiektów, w tym 18 dużych fortów, będąc jednym z najatrakcyjniejszych zespołów fortyfikacyjnych w skali europejskiej i jednym z większych w Polsce. Niestety w wyniku zaniedbania większość z obiektów nie przynosi chluby naszemu miastu.

– Schrony i forty popadają w ruinę. Elementy metalowe są kradzione na złom, drewniane zabierane na opał, niektóre forty zalewa woda, koczują w nich bezdomni, którzy napadają na turystów zainteresowanych fortami – wylicza Sławomir Mentzen. – Miasto  swoich kluczowych dokumentach, takich jak Strategia Rozwoju Miasta uwzględnia bezcenną wartość fortyfikacji oraz konieczność ich rewitalizacji, ale za deklaracjami nie idą czyny. Na 18 dużych fortów do zwiedzania przystosowany jest zaledwie jeden.

CZYTAJ TAKŻEPrzywrócą do życia toruńskie forty? Mają plan i jasną koncepcję!

Mentzen uważa, że Toruń powinien iść śladem Poznania, gdzie od kilku lat działa Zespół ds. fortyfikacji, który opracowuje i wdraża wieloletnią strategię dla tamtejszej fortyfikacji. Według niego nasze miasto musi zacząć ograniczyć dewastację fortów. Powinny w nich się pojawiać patrole Straży Miejskiej lub policji. Kolejnym ma być wpisanie fortyfikacji do Gminnego Programu Rewitalizacji.

– W Toruniu działają stowarzyszenia miłośników fortów – podkreśla Mentzen. – Niestety miasto nie jest zainteresowane współpracą z nimi. Miłośnicy muszą płacić Toruniowi rynkowe stawki za dzierżawę fortów a następnie utrzymywać je i rewitalizować za własne pieniądze. Stowarzyszenia mają też zakaz podnajmowania powierzchni podmiotom trzecim. Inaczej jest w Poznaniu, gdzie podnajem jest kolejnym źródłem pieniędzy koniecznych na utrzymanie fortów.

Jednym z pomysłów Sławomira Mentzena jest zorganizowanie Dni Twierdzy Toruń.

– W Poznaniu podczas Dni Twierdzy Poznań kilkanaście tysięcy turystów może zwiedzić 12 obiektów, poza tymi dniami do zwiedzania dostosowanych jest 6 fortów – dodaje. – Dni Twierdzy Toruń mogłyby być największą tego typu imprezą w tej części Europy i przyciągać wielu turystów spoza Polski. Udostępnienie turystom kilkunastu fortów sprawiłoby, że Toruń będzie miał kolejną atrakcję turystyczną, która uzasadniała będzie przedłużenie pobytu w mieście o jeden dzień.

ZOBACZ WIĘCEJBogusław Wołoszański i jego „Sensacje XX wieku” w toruńskich fortach! (FOTO)

Mentzen skrytykował również niegospodarność władz miasta

– Koszt podstawowych napraw i ratowania fortów przed kompletną ruiną może wynosić od kilkunastu do kilkudziesięciu tysięcy złotych na budynek. Nie są to nieosiągalne pieniądze w skali miasta. Toruń jednak pozwala na dewastację fortów a jednocześnie wydaje ponad 20 mln zł na Muzeum Twierdzy Toruń, gdzie turyści będą mogli oglądać eksponaty oraz prezentacje na temat Twierdzy. Inwestujemy ogromne środki w Muzeum jednocześnie zaniedbując autentyczny i oryginalny zabytek – niemal kompletnie zachowany zespół fortów – zakończył niezależny kandydat na prezydenta Torunia.

Historia, o której nie wszyscy zapomnieli – toruńscy pasjonaci uprzątnęli kolejny fort!

News
Mateusz Bąk
@bak_mateusz

Redaktor działu sport, news i kultura. Ukryty w cieniu potrafi nadzwyczaj niespodziewanie zaatakować i przedstawia najszybszy tekst w mieście. Zajmuje się głównie koszykówką i siatkówką, nie stroni również od wnikliwych reportaży i historycznych ciekawostek

Więcej w dziale News

1-286589_mo1-1

Impreza, alkohol, rozbita głowa w… toruńskim komisariacie!

Mateusz Bąk22 lipca 2019
500plus

Pierwsze lipcowe świadczenia wypłacone

Mateusz Bąk20 lipca 2019
auto częsci

Oryginały czy zamienniki? Podczas naprawy samochodu należy bardzo dokładnie przemyśleć wybór części do auta

Redakcja ChilliTorun.pl20 lipca 2019
01 - expertauto - klocki hamulcowe 1 ZEWN

Po tym poznasz, że klocki hamulcowe w Twoim samochodzie wymagają wymiany. Przebieg nie ma tu żadnego znaczenia

Redakcja ChilliTorun.pl28 czerwca 2019
65318364_673567956399233_1800541433984188416_n

Ruszył kolejny etap prac na Wałach gen. Sikorskiego [MAPKA]

Mateusz Bąk24 czerwca 2019
IMG-20190623-WA0057 (1)

Tragiczny finał wyprzedzania na podwójnej ciągłej… [FOTO]

Mateusz Bąk24 czerwca 2019
dworzec_torun_polnoc

Dworzec Północny przejdzie w ręce miasta?

Mateusz Bąk20 czerwca 2019
wypadek-915x600-915x600-915x600-400x240

Śmiertelne potrącenie na św. Józefa!

Mateusz Bąk19 czerwca 2019
139-253123

Pobicie, rozbój, a na koniec spalone auto… Rozpoznajesz sprawców? [FOTO]

Mateusz Bąk18 czerwca 2019