fbpx
Kultura recenzje

Podatek, za który warto zapłacić (Recenzja)

Najlepsza, polska komedia romantyczna w ostatnim czasie (źródło: youtube.com)
Podatek, za który warto zapłacić (Recenzja)
Redakcja ChilliTorun.pl
REAKCJE

Komedie romantyczne nie są gatunkiem, od których wymaga się zbyt wiele. Mają bawić, mają zauroczyć i rozluźnić widza. Wplątanie komedii romantycznej w podatkową rzeczywistość, okazało się na tyle zmyślnym zabiegiem, że “Podatek od miłości” nie kosztował widza zbyt drogo

Przeciętność i brak przepychu niewątpliwie były pierwszą, które zwracają uwagę widza. Proszę się nie zniechęcać, ta przeciętność jest wyrazem oryginalności. Mianowicie nareszcie powstała polska komedia romantyczna rozgrywająca się nie w elicie społecznej, a w obrazie “przeciętnego Kowalskiego”, zmagającego się z podatkami, mieszkającego w kawalerce i odliczającego do pierwszego. Klara (Aleksandra Domańska), urzędniczka goniąca tych, co nie płacą, jest niewątpliwie ambitną osobą, osiągającą znakomite wyniki w swojej pracy. Marian (Grzegorz Damięcki), zmaga się problemami finansowymi i szuka sposobu jak ukryć przed urzędem skarbowym źródło jego dochodów. Bohaterowie spotykają się pewnego wieczora w barze, między nimi rodzi się kłótnia, a Marian pojawiając się kolejnego dnia w urzędzie doświadcza lekkiego… upokorzenia.

Tak rodzi się relacja między głównymi bohaterami, która w późniejszym czasie ma swoje wzloty i upadki. Reżyser (Bartłomiej Ignaciuk) buduje z Klary postać twardej, niedostępnej bryły lodowej, która z biegiem czasu zaczyna topnieć. Marian to człowiek potrafiący pomóc wszystkim dookoła, ale nie sobie. I tak dzięki problemom jakie napotyka przed sobą Klara, mężczyzna swą błyskotliwością i niekonwencjonalnymi tekstami, zaczyna docierać do kobiety, a ta coraz bardziej otwiera się przed nim. Dochodzi nawet do sytuacji, kiedy oboje jadą na imprezę rodzinną do Kołobrzegu, gdzie już można było dostrzec, jak Klara staje się coraz mocniej onieśmielona flirtem Mariana.

Aktorzy wiarygodnie i z wdziękiem odzwierciedlają emocje jakie towarzyszą perypetiom Klary i Mariana. Szczególną uwagę należy zwrócić na grę Aleksandry Domańskiej, która potrafi nadać swej postaci wyraźnego kolorytu i sposób jaki w to robi wyróżnia się na tle gry innych aktorek (może z wyjątkiem, równie zdolnej Julii Kamińskiej). Poza tym, reszta ekipy aktorskiej również poradziła sobie ze swoimi rolami, jak choćby Michał Czarnecki w roli Ryszarda, czy Zbigniew Zamachowski, grający ojca. No i przede wszystkim – Ignaciuk udowodnił, że da się zrobić dobrą, polską komedię bez Karolaka. Nie podważam jego umiejętności aktorskich, które cenię, ale chyba większość z widzów ma już dość jego nieustannego pojawiania się w każdej komedii. Brawo za ten ruch!

Choć to dopiero debiut Bartłomieja Ignaciuka na wielkim ekranie, to można śmiało ogłosić jego sukces. Stworzył on bardzo przyjemną, nieprostolinijną, zabawną komedię, chyba najlepszą od premiery “Planety Singli”. Nie było tu przesady, nie było schematów, drętwoty. Zapewniam, że jeśli nie macie co robić w piątkowy wieczór, to warto wybrać się do kina na “Podatek od miłości”.

8

 

 

 

 

Tekst powstał przy współpracy z:

LOGO CINEMA

 

 

 

Kultura recenzje

Więcej w dziale Kultura recenzje

psy

Czy Psy 3 rozczarowują? [RECENZJA]

Mateusz Bąk31 stycznia 2020
123

Boże Ciało to nie tylko wciągająca historia ze świetną obsadą…

Mateusz Bąk20 października 2019
"Iniemamocni 2" w toruńskich kinach Cinema City (fot. materiały prasowe kina)

[RECENZJA] “Iniemamocni 2” – 14 lat minęło

Konrad Marzec19 lipca 2018
Opera Zdjęcie_2018-07-11_193658_www.youtube.com

[RECENZJA] “Whitney” – tragiczne życie w świetle reflektorów

Katarzyna Grochowalska12 lipca 2018
"Zimna Wojna" Pawła Pawlikowskiego to godne uwagi dzieło (fot. Youtube)

[RECENZJA] “Zimna Wojna” – razem, ale jak?

Konrad Marzec28 czerwca 2018
pablo1

[RECENZJA] „Kochając Pabla, nienawidząc Escobara” – znana historia w pigułce

Katarzyna Grochowalska17 czerwca 2018
"Han Solo: Gwiezdne Wojny - historie" (fot. materiały prasowe kina Cinema City)

[RECENZJA] “Han Solo: Gwiezdne wojny – historie” – buntownik z wyboru

Konrad Marzec28 maja 2018
1

[RECENZJA] “Prawdziwa historia” – twórcza niemoc oczami Polańskiego

Katarzyna Grochowalska13 maja 2018
"Avengers: Wojna bez granic" (fot. Youtube)

[RECENZJA] “Avengers: Wojna bez granic” – czy to jeszcze kino rozrywkowe?

Konrad Marzec30 kwietnia 2018