fbpx
News

Profesor z WPiSM UMK przewodniczącym Kolegium IPN. Zaczyna natychmiast

Spore wyróżnienie dla prof. dr hab. Wojciecha Polaka (fot. Andrzej Romański)
Profesor z WPiSM UMK przewodniczącym Kolegium IPN. Zaczyna natychmiast
Konrad Marzec
REAKCJE

Prof. dr hab. Wojciech Polak z Wydziału Politologii i Studiów Międzynarodowych Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu został wybrany na przewodniczącego Kolegium Instytutu Pamięci Narodowej

Kierownik Katedry Konfliktów Politycznych UMK będzie pełnił swoją funkcję od 28 czerwca 2018 r. Na wiceprzewodniczących Kolegium IPN powołano: dr. hab. Sławomira Cenckiewicza, ks. prof. dr. hab. Józefa Mareckiego oraz prof. dr. hab. Tadeusza Wolszę. Wybory do Prezydium Kolegium IPN odbyły się podczas posiedzenia w dn. 26 czerwca 2018 r. w związku z upływem drugiej, rocznej kadencji Kolegium.

Kolegium Instytutu Pamięci Narodowej jest organem opiniodawczo-doradczym Prezesa Instytutu Pamięci Narodowej. W szczególności przyjmuje roczne sprawozdania Prezesa Instytutu z działalności IPN, wyraża opinię o przedstawianych przez Prezesa IPN kandydatach na stanowiska kierownicze w IPN, opiniuje i rekomenduje kierunki działalności i programy badawcze IPN, zatwierdza zasady ewidencjonowania, przechowywania, opracowywania, zabezpieczania, udostępniania i publikowania dokumentów. Zajmuje także stanowisko w sprawach ważnych dla Instytutu Pamięci Narodowej. Kolegium ogłasza i przeprowadza konkurs na stanowisko Prezesa Instytutu, a następnie wnioskuje o powołanie wybranej osoby przez parlament.

Prof. dr hab. Wojciech Polak jest historykiem. Zajmuje się najnowszą historią Polski, dziejami „Solidarności”, relacjami państwo-Kościół w PRL oraz stosunkami polsko-rosyjskimi na przestrzeni dziejów. Urodził się w 1962 r. w Olsztynie. Studia historyczne na UMK ukończył w 1985 r. Pracę doktorską, napisaną pod kierunkiem prof. dr. hab. Janusza Małłka, obronił w 1994 r. Stopień doktora habilitowanego uzyskał w 2004 r. na Wydziale Nauk Historycznych UMK. W 2008 r. otrzymał tytuł profesora. Prof. dr hab. W. Polak jest autorem 25 książek, wielu artykułów, redaktorem licznych prac zbiorowych i wydawcą źródeł historycznych. Obecnie kieruje Katedrą Konfliktów Politycznych na Wydziale Politologii i Studiów Międzynarodowych UMK. Jest konsultantem wystawy stałej  Europejskiego Centrum Solidarności, członkiem Zarządu Społecznego Komitetu „Solidarni – Toruń Pamięta”, przewodniczącym Rady Naukowej Ośrodka Badań Naukowych w Olsztynie i członkiem Narodowej Rady Rozwoju przy Prezydencie RP.

Źródło: Dział Promocji i Informacji UMK

News
Konrad Marzec

Torunianin z urodzenia i przywiązania. Nie wyobraża sobie życia bez angielskiej i polskiej ligi piłkarskiej. Ponadto uwielbia żużel, szachy, whisky oraz skandynawską literaturę kryminalną. Ogląda za dużo filmów i obgryza paznokcie na gali Oscarów

Więcej w dziale News

hush-naidoo-jade-photography-yo01z-9hqaw-unsplash1 (1)

Koszty pakietów medycznych

Redakcja ChilliTorun.pl20 kwietnia 2022
Job seeker with newspaper and laptop looking for vacancies

Perspektywy zawodowe w Toruniu

Redakcja ChilliTorun.pl20 kwietnia 2022
marihuana

Toruńska Policja złapała nieletniego z torbą pełną marihuany!

Hubert Grabowski9 października 2020
IMG-20200902-WA0009

Wypadek na autostradzie A1. Lamborghini stanęło w płomieniach

Redakcja ChilliTorun.pl2 września 2020
2020/07/22 Torun
Podpisanie umowy MZK i PESY na dostawe nowytch tramwajow w Toruniu..
Fot. Wojtek Szabelski / szabelski.com

MZK gotowe na nowy rok szkolny. Jak odnowić bilet bez kolejki?

Redakcja ChilliTorun.pl31 sierpnia 2020
IMG-20200831-WA0011

„Bezpieczny powrót z Wakacji” – prędkość najczęstszą przyczyną zatrzymań

Redakcja ChilliTorun.pl31 sierpnia 2020
technology-2500010_1920

Kradzież alkoholu ze sklepu na Bydgoskim. Mamy wideo z wizerunkiem sprawców!

Mateusz Bąk4 sierpnia 2020
unnamed

Szykują się zmiany w kursowaniu kolejnych linii autobusowych!

Mateusz Bąk4 sierpnia 2020
2020_06_09_powrot_tramwaju_na_jpii_007

Zmiany w organizacji ruchu w rejonie alei św. Jana Pawła II

Mateusz Bąk4 sierpnia 2020