fbpx
News

Rok szkolny pod znakiem długich weekendów. Sprawdź kiedy Twoje dziecko będzie miało dni wolne

Nowy rok szkolny rozpoczniemy już w najbliższy czwartek [fot. Pixabay]
Rok szkolny pod znakiem długich weekendów. Sprawdź kiedy Twoje dziecko będzie miało dni wolne
Marcin Morkowski
REAKCJE

Dla wszystkich najmniejszych, ale również tych trochę starszych, nieubłaganie zbliża się wrzesień. Wszyscy wiedzą, że oznacza to nie tylko nadchodzącą coraz większymi krokami jesień, ale również rozpoczęcie nowego roku szkolnego. Już 1. września ławki ponownie zapełnią się uczniami, a żeby ulżyć im trochę w ponownym zderzeniu z obowiązkami, przedstawiamy organizację dni wolnych w trakcie roku szkolnego. Zacznijcie planować długie weekendy!

Okresowi powakacyjnemu tradycyjnie towarzyszy jeszcze wspomnienie o upojnym lenistwie i rozluźnienie, które ożywczo wpłynęło na organizm i bystrość umysłu podczas letniego wypoczynku. Niestety, również tradycyjnie te szczęśliwe i beztroskie dni mają swój kres. Szkolne korytarze ponownie energicznie zabrzmią chóralną barwą wielu gardeł, a klasowe ławy uginać się będą pod ciężarem książkowej wiedzy oraz niezbędnych przyborów każdego pilnego ucznia.

Powrót do uporządkowanej rzeczywistości i ponowne przyswojenie pewnego rodzaju rutyny zazwyczaj spotyka się z niechęcią i grymasem najmłodszych. Nic w tym dziwnego dziwnego, w końcu młode ciało domaga się rozrywki, by gdzieś ukierunkować nagromadzoną przez wakacje energię. Oprócz aktywności, które z pewnością skrupulatnie przygotowały dla uczniów szkoły, nie zabraknie również wielu dni wolnych podczas całego okresu nauki.

WRZESIEŃ

Jak doskonale wiemy, szkoły rozpoczną uroczyste inauguracje już w najbliższy czwartek. Tego właśnie dnia rozpoczynamy nowy miesiąc. Z uwagi na to, że kolejnym dniem jest piątek, uczniowie nie powinni mieć większych problemów ze zbyt szybką potrzebą aklimatyzacji. Z tego względu za właściwszy termin rozpoczęcia roku szkolnego uważa się poniedziałek. Naostrzcie zatem dobrze ołówki przez weekend. Od poniedziałku mogą się wam przydać!

PAŹDZIERNIK

W październiku każdy uczeń wypatruje szczególnie jednej daty – Dnia Nauczyciela. W tym roku święto wszystkich belfrów przypada tradycyjnie 14 dnia miesiąca, a dokładnie w piątek. Będzie zatem świetna okazja do zorganizowania pierwszego długiego weekendu w nowy roku szkolnym.

LISTOPAD

Tym razem będą dwie okazje do dodatkowej laby. Pierwszą jest Święto Wszystkich Świętych, które ma miejsce 1. listopada we wtorek. Kolejną datą, na którą uczniowie powinni zwrócić uwagę w kalendarzu, jest Święto Niepodległości, które obchodzimy 11. listopada. Tutaj ponownie będzie miła niespodzianka, ponieważ wypada ono w piątek, a więc będzie kolejny długi weekend.

GRUDZIEŃ

Wyczekiwany przez wszystkich koniec roku nie wypada najgorzej również tym razem. Przerwa świąteczna trwać ma od 23 grudnia do 1 stycznia, co daje łącznie ok. 10 dni wolnych.

STYCZEŃ

Nieco gorzej uczniowie wejdą w Nowy Rok, ponieważ 1 stycznia przypadać będzie w niedzielę, zatem powrót do szkoły przewidziano już od poniedziałku. Nie ma jednak powodów do obaw, ponieważ Święto Trzech Króli, które ma miejsce 6. stycznia, ponownie przypadać będzie w piątek.

FERIE ZIMOWE

Mniej więcej od połowy stycznia zaczyna się okres ferii zimowych, czyli mini-przedbiegów przed wakacjami. Będą to blisko 2 tygodnie zimowego wypoczynku, który najmłodsi zapewne wykorzystają jak najlepiej potrafią. Daty rozpoczęcia oraz końca ferii różnią się w zależności od danych województw:

16.01. – 29.01. 

województwa: lubelskie, łódzkie, podkarpackie, pomorskie i śląskie

23.01. – 05.02.

województwa: warmińsko-mazurskie i podlaskie

30.01. – 12.02.

 województwa: kujawsko-pomorskie, lubuskie, małopolskie, świętokrzyskie i wielkopolskie

13.02. – 26.02.

 województwa: dolnośląskie, mazowieckie, opolskie i zachodniopomorskie

MARZEC

Dla entuzjastów wiosennych przerw w szkole oraz tych bardziej niesfornych wagarowiczów nie mamy dobrych wieści. Oprócz planowych weekendów, w ciągu całego miesiąca nie są przewidziane żadne dodatkowe przerwy…

KWIECIEŃ

Kwiecień to czas, gdzie w niektórych domostwach panuje podniosła atmosfera, związana z przygotowaniami do Świąt Wielkiej Nocy. W tym roku obchodzić je będziemy między 13 (czwartek) a 18. kwietnia (wtorek). Nie jest to jednak zbyt dobra informacja dla przyszłych absolwentów gimnazjów, ponieważ od 19. kwietnia mają odbywać się egzaminy gimnazjalne. Potrwają one do 21. kwietnia, dzięki czemu uczniowie niższych klas mogą nawet liczyć na wydłużenie okresu wielkanocnej laby o kilka dni lub ewentualne przerwy w nauce, spowodowane przebiegiem egzaminów. Wszystko zależy bowiem od danej placówki oraz wewnętrznych zarządzeń dyrektora.

MAJ

Przedostatni miesiąc nauki obfituję nie tylko w coraz wyższe temperatury, ale również w powolne rozluźnianie atmosfery w szkołach przed zbliżającym się latem. Maj zacznie się (prawdopodobnie) bardzo przyjemnie, z uwagi na święta 1 oraz 3 maja. Pierwsze (Święto Pracy) przypada w poniedziałek, zatem będziemy mieli kolejny długi weekend. Istnieje jednak szansa, że wtorek również będzie dniem wolnym od nauki, ponieważ 3. maja (Święto Konstytucji) przypada w środę. Tradycyjnie w tym miesiącu nie możemy zapomnieć o maturach, które będą miały miejsce od 4 do 24. maja. Uczniowie niższych klas mogą liczyć na dni lub godziny wolne od nauki, zwłaszcza w przypadku egzaminów pisemnych.

CZERWIEC

W końcu coś, na co wszyscy z utęsknieniem czekają i odliczają dni już od 1. września. Ostatni miesiąc nauki, który nie powinien być zbyt obciążający dla zmęczonych umysłów. W tym miesiącu przewidziany jest jeden dodatkowy dzień wolny, który przypada w czwartek 15. czerwca. Obchodzimy wtedy Święto Bożego Ciała. Wytrzymując kolejnych kilka dni, będziemy mogli ponownie cieszyć się zakończeniem roku szkolnego, które przewidziane jest na 23. czerwca.

To oczywiście nie koniec dobrych informacji, ponieważ okres wakacyjnego wypoczynku potrwa aż do 4. września, z uwagi na to, że pierwszy dzień miesiąca wypada w piątek. Jak widać, rozpoczynający się powoli rok szkolny nie będzie zbyt uciążliwy dla uczniów. Pozostaje mieć nadzieję, że przewidziane dni wolne zostaną mądrze i przede wszystkim bezpiecznie przez nich wykorzystane, oraz by mogli ten czas spędzić nie tylko na rozrywce i hulańcach, ale również w rodzinnym gronie.

Wszystkim rozpoczynającym naukę od najbliższego czwartku życzymy połamania długopisów!

News
Marcin Morkowski
@Morkowsky

Redaktor naczelny, współzałożyciel portalu ChilliTorun.pl. Publicysta, komentator. Prywatnie rubaszny jegomość, słynący z ciętej riposty

Więcej w dziale News

DCIM/100MEDIA/DJI_2422.JPG

Czy do Ciechocinka wróci kolej?

Mateusz Bąk7 lipca 2020
139-277769

Groźne zdarzenie w pobliżu Bulwaru Filadelfijskiego

Mateusz Bąk7 lipca 2020
car-1531273_1920

Pościg na A1! Sprawca kolizji uciekał pod prąd

Mateusz Bąk6 lipca 2020
20200706_094419

Nowe rondo turbinowe w Toruniu!

Mateusz Bąk6 lipca 2020
800px-EPP_Malta_Congress_2017_;_29_March_(33719231255)

Wybory prezydenckie: Jak głosowano w Toruniu i regionie?

Mateusz Bąk29 czerwca 2020
flag-2877932_1920

Przed nami II tura! Duda i Trzaskowski odwiedzą nasz region

Mateusz Bąk29 czerwca 2020
tramwaje_zmiany_m_litwin-1

Trwa przetarg na modernizację torowisk tramwajowych

Mateusz Bąk17 czerwca 2020
fire-brigade-4208077_1920

Tragiczny w skutkach pożar na Szosie Chełmińskiej!

Mateusz Bąk12 czerwca 2020
most_2020_06_04_1_mzd

Uwaga kierowcy – ruch wahadłowy na moście Piłsudskiego!

Mateusz Bąk12 czerwca 2020