fbpx
News

Rowerem nad jezioro!

Droga rowerowa z Torunia do Chełmży, Kamionek i Zalesia to dobra wiadomość dla zagorzałych rowerzystów. Fot. torun.pl
Rowerem nad jezioro!
Redakcja ChilliTorun.pl
REAKCJE

Szykujcie rowery, zbierajcie znajomych, czekajcie na dobrą pogodę i… ruszajcie nad jezioro! Właśnie otwarto drogę rowerową z Torunia do Chełmży i ośrodków wypoczynkowych w Kamionkach i Zalesiu. Przyjemny wysiłek na rowerze, a później odpoczynek na gorącym piasku i orzeźwiająca kąpiel w wodzie – kto chętny?

Tereny Kamionek i Zalesia są bardzo urokliwe i często odwiedzane latem przez mieszkańców Torunia i okolic. Nic więc dziwnego, że jej otwarcie zostało pozytywnie przyjęte nie tylko wśród zagorzałych rowerzystów. Oficjalne oddanie do użytku ścieżki rowerowej, łączącej Toruń z kąpieliskami odbyło się w niedzielę, 21 czerwca 2015r. Rowerzyści po premierowym przebyciu nowej drogi spotkali się na festynie w Zalesiu z okazji powitania lata i otwarcia sezonu turystycznego w gminie Chełmża.

Droga rowerowa Toruń – Chełmża z odgałęzieniem do Kamionek jest najdłuższą ścieżką dla rowerów w powiecie toruńskim, ponieważ liczy aż 36 kilometrów! Po takim wysiłku zdecydowanie należy się długi odpoczynek na plaży…Trasa biegnie wzdłuż drogi nr 91 (po stronie wschodniej), a następnie przez: Łysomice, Zakrzewko, Tylice, Sławkowo, Morczyny, Mirakowo, Zalesie, Pluskowęsy, Chełmżę oraz Grzywnę. Znajdują się na niej dwa jeziora: Chełmżyńskie i Kamionkowskie. Oprócz asfaltowej ścieżki rowerowej wybudowano również niezbędną infrastrukturę: miejsca do odpoczynku z koszami na śmieci, balustrady i mostek.

Inwestycja powstała w ramach partnerskiego projektu samorządowego z udziałem: Województwa Kujawsko-Pomorskiego, Powiatu Toruńskiego, Gminy Chełmża, Miasta Chełmża i Gminy Łysomice. Jest współfinansowana ze środków Unii Europejskiej, a jej łączny koszt to ponad 16 mln zł.

Jak wjechać z Torunia na szlak rowerowy?

1. Propozycja z powiązaniem dróg rowerowych na terenie Torunia z drogą rowerową Toruń-Chełmża – Kamionki przez drogę leśną przeciwpożarową.

Tymczasowa trasa zostanie wyznaczona przez Las Papowski i Las Łysomicki po istniejących drogach leśnych. Wjazd od strony Torunia odbywać się będzie przez ul. Równinną/Morwową. Dojazd do ul. Równinnej zapewniony zostanie drogami rowerowymi zlokalizowanymi w ciągu ulic Polnej i Skłodowskiej-Curie. Droga na znacznym odcinku znajduje się w administracji lasów. Trasa zostanie tymczasowo oznakowana, aby można było na nią łatwo trafić.

2. Połączenie dróg rowerowych z wykorzystaniem układu ścieżek rowerowych wybudowanych na obszarze JAR.

Rowerzysta będzie mógł skorzystać z układu dróg rowerowych na terenie osiedla JAR, na wysokości zjazdu z drogi krajowej nr 91 na obszar leśny, poprzez połączenie z ul. Forteczną. Ok. 400 metrów od granicy Torunia znajduje się niestrzeżony przejazd kolejowy, po którego przekroczeniu znajdujemy się na ścieżce rowerowej Toruń-Chełmża. Rowerzysta może także dojechać do granicy miasta korzystając z dróg rowerowych na terenie JAR, następnie przekroczyć jezdnię DK 91, a po ok. 400 metrach, po pokonaniu niestrzeżonego przejazdu kolejowego, wjechać na ścieżkę Toruń-Chełmża.

Sprawa połączenia dróg rowerowych na terenie Torunia zostanie kompleksowo rozwiązana w trakcie wybudowania Trasy Wschodniej.

Więcej w dziale News

hush-naidoo-jade-photography-yo01z-9hqaw-unsplash1 (1)

Koszty pakietów medycznych

Redakcja ChilliTorun.pl20 kwietnia 2022
Job seeker with newspaper and laptop looking for vacancies

Perspektywy zawodowe w Toruniu

Redakcja ChilliTorun.pl20 kwietnia 2022
marihuana

Toruńska Policja złapała nieletniego z torbą pełną marihuany!

Hubert Grabowski9 października 2020
IMG-20200902-WA0009

Wypadek na autostradzie A1. Lamborghini stanęło w płomieniach

Redakcja ChilliTorun.pl2 września 2020
2020/07/22 Torun
Podpisanie umowy MZK i PESY na dostawe nowytch tramwajow w Toruniu..
Fot. Wojtek Szabelski / szabelski.com

MZK gotowe na nowy rok szkolny. Jak odnowić bilet bez kolejki?

Redakcja ChilliTorun.pl31 sierpnia 2020
IMG-20200831-WA0011

„Bezpieczny powrót z Wakacji” – prędkość najczęstszą przyczyną zatrzymań

Redakcja ChilliTorun.pl31 sierpnia 2020
technology-2500010_1920

Kradzież alkoholu ze sklepu na Bydgoskim. Mamy wideo z wizerunkiem sprawców!

Mateusz Bąk4 sierpnia 2020
unnamed

Szykują się zmiany w kursowaniu kolejnych linii autobusowych!

Mateusz Bąk4 sierpnia 2020
2020_06_09_powrot_tramwaju_na_jpii_007

Zmiany w organizacji ruchu w rejonie alei św. Jana Pawła II

Mateusz Bąk4 sierpnia 2020