fbpx
News

Rząd dopłaci do pensji!

(fot. Pixabay)
Rząd dopłaci do pensji!
Mateusz Bąk
REAKCJE

Premier Mateusz Morawiecki zapowiedział, że państwo dopłaci 40 procent do pensji pracowników firm, które zostały dotknięte spowolnieniem z powodu koronawirusa

Na ten cel zaplanowano 212 mld zł. Ową specustawę gospodarczą rząd określa mianem “tarczy antykryzysowej”. Nie jest ona jeszcze zapisana w formie legislacyjnej. Prezydent Andrzej Duda podczas wspólnej konferencji z premierem Morawieckim zaapelował do rządu, by projekt ustawy był gotowy do końca tygodnia. Według zapowiedzi wicepremiera Jacka Sasina, Sejm ma zebrać się 25 marca, by pracować nad “tarczą antykryzysową”. Pakiet antykryzysowy zostanie podzielony na pięć głównych części.

1. Obrona pracowników

Dla przedsiębiorców, którzy spełnią kryteria związane ze spadkiem obrotów, zarejestrowaniem straty finansowej, państwo pokryje 40 proc. wynagrodzenia pracowników do wysokości średniego wynagrodzenia w gospodarce krajowej; co najmniej drugie 40 proc. Pokrywa pracodawca. Ponadto szef rządu przekazał, że dla osób prowadzących własną działalność gospodarczą, pracujących na umowę-zlecenie lub na umowę o dzieło będzie możliwość wypłaty środków do wysokości 80 proc. minimalnego wynagrodzenia.

2. Obrona przedsiębiorców

W tym pakiecie – zgodnie z deklaracją premiera Mateusza Morawieckiego – znajdą się m.in. gwarancje kredytowe, mikropożyczki dla przedsiębiorców do wysokości 5000 zł, leasing operacyjny dla sektora transportowego oraz szereg rozwiązań o charakterze gwarancyjnym i płynnościowym. Rządowy pakiet pomocowy dla firm przewiduje także czasowe przywrócenie w niedziele zarówno zaopatrzenia sklepów, jak i handlu.

3. Wsparcie dla służby zdrowia

7,5 mld zł dodatkowych środków na jednoimienne szpitale zakaźne, na wsparcie dla służby zdrowia, materiały ochronne, wszelkie inne sprzęty medyczne, aparaturę medyczną, która jest niezbędna w walce z wirusem, ale także w modernizacji całej bazy szpitalnej, całej bazy podstawowych jednostek opieki zdrowotnej.

4. Bezpieczeństwo sektora finansowego, depozytów

Kolejna część pakietu ma służyć zapewnieniu bezpieczeństwa “depozytów, lokat, płatności, wpłat, wypłat”, czyli funkcjonowania całego systemu finansowego. Ponadto, aby zapobiegać “żerowaniu na obecnej sytuacji” poprzez windowanie cen, rząd chce doprowadzić do sytuacji, żeby “Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumenta, i inne urzędy regulujące ceny, czuwały we właściwy sposób nad rynkiem od strony cen proponowanych przez przedsiębiorców”.

5. Inwestycje publiczne

Fundusz w wysokości co najmniej 30 mld zł będzie wzmacniać wydatki m.in. na drogi samorządowe, cyfryzację, modernizację szkół oraz transformację energetyczną, telekomunikacyjną, internetową, drogową i kolejową.

News
Mateusz Bąk
@bak_mateusz

Redaktor działu sport, news i kultura. Ukryty w cieniu potrafi nadzwyczaj niespodziewanie zaatakować i przedstawia najszybszy tekst w mieście. Zajmuje się głównie koszykówką i siatkówką, nie stroni również od wnikliwych reportaży i historycznych ciekawostek

Więcej w dziale News

zaleski

Prokuratura zleciła kontrolę w szpitalu miejskim. Znamy stanowisko prezydenta!

Mateusz Bąk6 kwietnia 2020
traffic-sign-808736_960_720

Tymczasowe rondo na Wschodniej! [FOTO]

Mateusz Bąk2 kwietnia 2020
1440px-Szpital_w_Toruniu

PILNE! Fala zarażeń koronawirusem w toruńskim szpitalu miejskim!

Mateusz Bąk2 kwietnia 2020
shoppi

Nowe ograniczenia w handlu! Sklepy będą czynne, ale…

Mateusz Bąk31 marca 2020
connection-4884862_1920

[AKTUALIZACJA] Duży wzrost zarażeń w województwie! Kolejne przypadki w Toruniu

Mateusz Bąk30 marca 2020
139-270869

Rodzinna impreza w trakcie kwarantanny. Interweniowała policja!

Mateusz Bąk30 marca 2020
tramwaje_zmiany_m_litwin-1

Zmiany w kursowaniu MZK. Zlikwidowano jedną linię tramwajową!

Mateusz Bąk27 marca 2020
microbiologist-1332376_1920

Kronawirus: Dwa kolejne przypadki w Bydgoszczy!

Mateusz Bąk27 marca 2020
2020_03_17_ul_plaska_przebudowa_001

Nowe rondo na drogowej mapie Torunia!

Mateusz Bąk27 marca 2020