fbpx
News

Rząd dopłaci do pensji!

(fot. Pixabay)
Rząd dopłaci do pensji!
Mateusz Bąk
REAKCJE

Premier Mateusz Morawiecki zapowiedział, że państwo dopłaci 40 procent do pensji pracowników firm, które zostały dotknięte spowolnieniem z powodu koronawirusa

Na ten cel zaplanowano 212 mld zł. Ową specustawę gospodarczą rząd określa mianem “tarczy antykryzysowej”. Nie jest ona jeszcze zapisana w formie legislacyjnej. Prezydent Andrzej Duda podczas wspólnej konferencji z premierem Morawieckim zaapelował do rządu, by projekt ustawy był gotowy do końca tygodnia. Według zapowiedzi wicepremiera Jacka Sasina, Sejm ma zebrać się 25 marca, by pracować nad “tarczą antykryzysową”. Pakiet antykryzysowy zostanie podzielony na pięć głównych części.

1. Obrona pracowników

Dla przedsiębiorców, którzy spełnią kryteria związane ze spadkiem obrotów, zarejestrowaniem straty finansowej, państwo pokryje 40 proc. wynagrodzenia pracowników do wysokości średniego wynagrodzenia w gospodarce krajowej; co najmniej drugie 40 proc. Pokrywa pracodawca. Ponadto szef rządu przekazał, że dla osób prowadzących własną działalność gospodarczą, pracujących na umowę-zlecenie lub na umowę o dzieło będzie możliwość wypłaty środków do wysokości 80 proc. minimalnego wynagrodzenia.

2. Obrona przedsiębiorców

W tym pakiecie – zgodnie z deklaracją premiera Mateusza Morawieckiego – znajdą się m.in. gwarancje kredytowe, mikropożyczki dla przedsiębiorców do wysokości 5000 zł, leasing operacyjny dla sektora transportowego oraz szereg rozwiązań o charakterze gwarancyjnym i płynnościowym. Rządowy pakiet pomocowy dla firm przewiduje także czasowe przywrócenie w niedziele zarówno zaopatrzenia sklepów, jak i handlu.

3. Wsparcie dla służby zdrowia

7,5 mld zł dodatkowych środków na jednoimienne szpitale zakaźne, na wsparcie dla służby zdrowia, materiały ochronne, wszelkie inne sprzęty medyczne, aparaturę medyczną, która jest niezbędna w walce z wirusem, ale także w modernizacji całej bazy szpitalnej, całej bazy podstawowych jednostek opieki zdrowotnej.

4. Bezpieczeństwo sektora finansowego, depozytów

Kolejna część pakietu ma służyć zapewnieniu bezpieczeństwa “depozytów, lokat, płatności, wpłat, wypłat”, czyli funkcjonowania całego systemu finansowego. Ponadto, aby zapobiegać “żerowaniu na obecnej sytuacji” poprzez windowanie cen, rząd chce doprowadzić do sytuacji, żeby “Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumenta, i inne urzędy regulujące ceny, czuwały we właściwy sposób nad rynkiem od strony cen proponowanych przez przedsiębiorców”.

5. Inwestycje publiczne

Fundusz w wysokości co najmniej 30 mld zł będzie wzmacniać wydatki m.in. na drogi samorządowe, cyfryzację, modernizację szkół oraz transformację energetyczną, telekomunikacyjną, internetową, drogową i kolejową.

News
Mateusz Bąk
@bak_mateusz

Redaktor działu sport, news i kultura. Ukryty w cieniu potrafi nadzwyczaj niespodziewanie zaatakować i przedstawia najszybszy tekst w mieście. Zajmuje się głównie koszykówką i siatkówką, nie stroni również od wnikliwych reportaży i historycznych ciekawostek

Więcej w dziale News

marihuana

Toruńska Policja złapała nieletniego z torbą pełną marihuany!

Hubert Grabowski9 października 2020
IMG-20200902-WA0009

Wypadek na autostradzie A1. Lamborghini stanęło w płomieniach

Redakcja ChilliTorun.pl2 września 2020
2020/07/22 Torun
Podpisanie umowy MZK i PESY na dostawe nowytch tramwajow w Toruniu..
Fot. Wojtek Szabelski / szabelski.com

MZK gotowe na nowy rok szkolny. Jak odnowić bilet bez kolejki?

Redakcja ChilliTorun.pl31 sierpnia 2020
IMG-20200831-WA0011

„Bezpieczny powrót z Wakacji” – prędkość najczęstszą przyczyną zatrzymań

Redakcja ChilliTorun.pl31 sierpnia 2020
technology-2500010_1920

Kradzież alkoholu ze sklepu na Bydgoskim. Mamy wideo z wizerunkiem sprawców!

Mateusz Bąk4 sierpnia 2020
unnamed

Szykują się zmiany w kursowaniu kolejnych linii autobusowych!

Mateusz Bąk4 sierpnia 2020
2020_06_09_powrot_tramwaju_na_jpii_007

Zmiany w organizacji ruchu w rejonie alei św. Jana Pawła II

Mateusz Bąk4 sierpnia 2020
city-1487891_1920

Strefa Płatnego Parkowania poszerzona

Mateusz Bąk23 lipca 2020
road-sign-4474011_960_720

Odcinek Chrobrego będzie zamknięty dla ruchu. Sprawdź objazd!

Mateusz Bąk23 lipca 2020