fbpx
News

Stowarzyszenie Marynarki Wojennej Rzeczypospolitej Polskiej w Toruniu

Spotkanie i złożenie kwiatów pod pomnikiem Oficerskiej Szkoły Marynarki Wojennej (fot. Lech Kamiński/torun.pl)
Stowarzyszenie Marynarki Wojennej Rzeczypospolitej Polskiej w Toruniu
Konrad Marzec
REAKCJE

Przedstawiciele Stowarzyszenia Marynarki Wojennej Rzeczypospolitej Polskiej odwiedzili nasze miasto 18 kwietnia. Złożyli kwiaty pod pomnikiem Oficerskiej Szkoły Marynarki Wojennej

To wizyta wspomnieniowo-historyczna zorganizowana przez stowarzyszenie dla swoich członków. Rozpoczęła się w środę rano od złożenia kwiatów pod kotwicą na Bulwarze Filadelfijskim – pomnikiem upamiętniającym działalność w Toruniu Oficerskiej Szkoły Marynarki Wojennej. Gościom towarzyszyli reprezentujący miasto zastępca prezydenta Torunia Zbigniew Fiderewicz i Krzysztof Mitręga, dyrektor Wydziału Ochrony Ludności, a także kpt. Cezary Bartosiewicz z Bractwa Kaphornowców. Obecni byli również przedstawiciele Muzeum Historyczno-Wojskowego w Toruniu.

Oficerska Szkoła Marynarki Wojennej powstała w Toruniu jesienią 1921 r. Kształciła na marynarzy absolwentów szkół podchorążych i podoficerów młodszych wszystkich rodzajów wojsk. Rocznie przyjmowała ok. 20 słuchaczy na wydziały: morski, techniczny i administracyjny. W ramach trzyletniego programu nauczania słuchacze studiowali nauki matematyczne, nautyczne, techniczne i ogólnowojskowe. Około 12 miesięcy spędzali na morzu, odbywając praktyki na różnych stanowiskach. W okresie 1921-1939 szkołę tę ukończyło 224 oficerów na wydziale morskim, 23 na wydziale technicznym i 12 na wydziale administracyjnym.

Siedziba szkoły w latach 1925-1938 był budynek tzw. Koszar Racławickich, należący do kompleksu Twierdzy Toruń. 19 października 1928 r. Oficerska Szkoła Marynarki Wojennej została przemianowana na Szkołę Podchorążych Marynarki Wojennej w wyrazie szacunku dla tradycji szkół wojskowych Królestwa Kongresowego. W 1938 roku przeniesiono ją do sąsiadującej z Toruniem Bydgoszczy.

Działalność szkoły w Toruniu upamiętniają: pomnik na bulwarze, tablica na bocznej ścianie dzisiejszego budynku Hotelu Bulwar, a także pobliski Skwer Oficerskiej Szkoły Marynarki Wojennej. Kształceni w Toruniu oficerowie zostali też uwiecznieni na kartach marynistycznego cyklu powieściowego Karola Olgierda Borchardta. Na tradycję toruńskiej szkoły powołuje się współcześnie Akademia Marynarki Wojennej w Gdyni.

Źródło: torun.pl

News
Konrad Marzec

Torunianin z urodzenia i przywiązania. Nie wyobraża sobie życia bez angielskiej i polskiej ligi piłkarskiej. Ponadto uwielbia żużel, szachy, whisky oraz skandynawską literaturę kryminalną. Ogląda za dużo filmów i obgryza paznokcie na gali Oscarów

Więcej w dziale News

hush-naidoo-jade-photography-yo01z-9hqaw-unsplash1 (1)

Koszty pakietów medycznych

Redakcja ChilliTorun.pl20 kwietnia 2022
Job seeker with newspaper and laptop looking for vacancies

Perspektywy zawodowe w Toruniu

Redakcja ChilliTorun.pl20 kwietnia 2022
marihuana

Toruńska Policja złapała nieletniego z torbą pełną marihuany!

Hubert Grabowski9 października 2020
IMG-20200902-WA0009

Wypadek na autostradzie A1. Lamborghini stanęło w płomieniach

Redakcja ChilliTorun.pl2 września 2020
2020/07/22 Torun
Podpisanie umowy MZK i PESY na dostawe nowytch tramwajow w Toruniu..
Fot. Wojtek Szabelski / szabelski.com

MZK gotowe na nowy rok szkolny. Jak odnowić bilet bez kolejki?

Redakcja ChilliTorun.pl31 sierpnia 2020
IMG-20200831-WA0011

„Bezpieczny powrót z Wakacji” – prędkość najczęstszą przyczyną zatrzymań

Redakcja ChilliTorun.pl31 sierpnia 2020
technology-2500010_1920

Kradzież alkoholu ze sklepu na Bydgoskim. Mamy wideo z wizerunkiem sprawców!

Mateusz Bąk4 sierpnia 2020
unnamed

Szykują się zmiany w kursowaniu kolejnych linii autobusowych!

Mateusz Bąk4 sierpnia 2020
2020_06_09_powrot_tramwaju_na_jpii_007

Zmiany w organizacji ruchu w rejonie alei św. Jana Pawła II

Mateusz Bąk4 sierpnia 2020