fbpx
News

Studencki protest dotarł do Torunia! Znamy stanowisko władz uczelni

Zdjęcie ilustracyjne (fot. Krzysztof Maliszewski/archiwum)
Studencki protest dotarł do Torunia! Znamy stanowisko władz uczelni
Mateusz Bąk
REAKCJE

Warszawa, Kraków, Łódź, Gdańsk, Białystok, Katowice, Opole, Poznań i od dziś Toruń. Społeczności studenckie wszczęły protest przeciwko Ustawie 2.0 ministra nauki i szkolnictwa wyższego Jarosława Gowina!

W pierwszych trzech miastach trwa nawet strajk okupacyjny, w pozostałych protestujący organizują demonstracje. Jedna z nich odbyła się dziś w Toruniu. Sporo kontrowersji wywołuje bowiem planowana przez resort nauki i szkolnictwa wyższego Ustawa 2.0, zwana też Konstytucją dla Nauki.

Ustawa niesie z sobą groźbę zniweczenia potencjału naukowego i edukacyjnego Polski, zwiększy też nierówności pomiędzy metropoliami a mniejszymi ośrodkami, miasteczkami i wsiami – przekonują protestujący.

Reforma ma wzmocnić władzę rektorów, jednocześnie ograniczając samorządność uczelni. Najbardziej ucierpiałyby placówki z mniejszych miejscowości, którym grozi ograniczenie badań naukowych, a nawet finansowania. Pod koniec tygodnia ustawa trafi do Sejmu, gdzie odbędzie się głosowanie.

Po raz ostatni w Polsce okupacyjny strajk studentów odbył się w 1989 roku. Obecnie największe demonstracje trwają w stolicy, gdzie studenci od 5 czerwca okupują Pałac Kazimierzowski, w którym znajduje się rektorat Uniwersytetu Warszawskiego.

Z inicjatywy Wydziału Filologicznego UMK do protestu dołączyła toruńska społeczność studencka. Demonstrację zorganizowano przy Auli dziś o 18:00. Dwie godziny wcześniej oświadczenie w tej sprawie otrzymaliśmy od Rektora i Prorektorów. Poniżej stanowiska obu stron.

Oświadczenie pracowników, doktorantów i studentów Wydziału Filologicznego UMK

My, niżej podpisani, solidaryzujemy się z protestem społeczności akademickiej Uniwersytetu Warszawskiego „Wolne Dni Akademii”. Projekt reformy nauki, określany Ustawą 2.0, który trafił pod obrady sejmu, jest co najmniej niepokojący, może bowiem wymusić marginalizację, a nawet likwidację mniejszych ośrodków akademickich oraz wydatnie ograniczyć autonomię uczelni. Projekt ów zakłada także radykalne zmiany w strukturze Akademii wraz z możliwością likwidacji wydziałów oraz wydatnym poszerzeniem władzy  rektorów, co jest wyraźnie sprzeczne z akademickimi zasadami wolności i samorządności.

Oświadczenie władz rektorskich UMK

Władze rektorskie Uniwersytetu Mikołaja Kopernika wielokrotnie publicznie podkreślały, że projekt nowej ustawy o szkolnictwie wyższym tworzy dogodne warunki dla koniecznych zmian w organizacji i funkcjonowaniu polskich uczelni, zwiększenia jakości kształcenia, a w ślad za tym otwiera szanse dla rozwoju nauki. Analiza proponowanych zmian nie potwierdza obaw o zakres autonomii uniwersytetów. Przeciwnie, ustawa przenosi na poziom uczelni szereg decyzji dotyczących sposobu ich organizacji, w tym wewnętrznej struktury, i wzmacnia pozycję Senatów.

Nowa ustawa jest szansą dla tych ośrodków, które nie boją się zmian, chcą osiągać coraz wyższą pozycję naukową, mają ambitne cele rozwoju oraz wolę i potencjał, by je zrealizować. Uniwersytet Mikołaja Kopernika jest takim ośrodkiem. Naszym celem jest budowa uczelni badawczej liczącej się w międzynarodowym obiegu naukowym. Władze UMK są przekonane, że Konstytucja dla Nauki pomoże nam w jego realizacji. Całą naszą społeczność będzie czekać ambitne zadanie przygotowania i wdrożenia konsekwentnego programu zmian, nieraz zasadniczych, ale bardzo potrzebnych. Będzie to wymagać od nas odwagi w przejmowaniu odpowiedzialności za własny rozwój.

News
Mateusz Bąk
@bak_mateusz

Redaktor działu sport, news i kultura. Ukryty w cieniu potrafi nadzwyczaj niespodziewanie zaatakować i przedstawia najszybszy tekst w mieście. Zajmuje się głównie koszykówką i siatkówką, nie stroni również od wnikliwych reportaży i historycznych ciekawostek

Więcej w dziale News

hush-naidoo-jade-photography-yo01z-9hqaw-unsplash1 (1)

Koszty pakietów medycznych

Redakcja ChilliTorun.pl20 kwietnia 2022
Job seeker with newspaper and laptop looking for vacancies

Perspektywy zawodowe w Toruniu

Redakcja ChilliTorun.pl20 kwietnia 2022
marihuana

Toruńska Policja złapała nieletniego z torbą pełną marihuany!

Hubert Grabowski9 października 2020
IMG-20200902-WA0009

Wypadek na autostradzie A1. Lamborghini stanęło w płomieniach

Redakcja ChilliTorun.pl2 września 2020
2020/07/22 Torun
Podpisanie umowy MZK i PESY na dostawe nowytch tramwajow w Toruniu..
Fot. Wojtek Szabelski / szabelski.com

MZK gotowe na nowy rok szkolny. Jak odnowić bilet bez kolejki?

Redakcja ChilliTorun.pl31 sierpnia 2020
IMG-20200831-WA0011

„Bezpieczny powrót z Wakacji” – prędkość najczęstszą przyczyną zatrzymań

Redakcja ChilliTorun.pl31 sierpnia 2020
technology-2500010_1920

Kradzież alkoholu ze sklepu na Bydgoskim. Mamy wideo z wizerunkiem sprawców!

Mateusz Bąk4 sierpnia 2020
unnamed

Szykują się zmiany w kursowaniu kolejnych linii autobusowych!

Mateusz Bąk4 sierpnia 2020
2020_06_09_powrot_tramwaju_na_jpii_007

Zmiany w organizacji ruchu w rejonie alei św. Jana Pawła II

Mateusz Bąk4 sierpnia 2020