fbpx
Sprawy studenckie

O socjologii na UMK – przed nami VIII Dzień Badacza

O socjologii na UMK – przed nami VIII Dzień Badacza
Jakub Strzelka
REAKCJE

Zespół Realizacji Badań „Pryzmat” działa przy Uniwersytecie Mikołaja Kopernika już od lat i po raz ósmy zaprasza na seminarium umownie nazywanym Dniem Badacza. W tym roku organizatorzy postarają się odpowiedzieć na pytanie „Dlaczego socjologia?”. Wśród prelegentów znajdą się absolwenci toruńskiej uczelni, ale również dyrektorzy firm oraz przedstawiciele licznych instytucji

„Dlaczego socjologia?”. To pytanie będzie również myślą przewodnią VIII Dnia Badacza. Odpowiedź na to zagadnienie mają poznać licealiści i studenci, dla których jest organizowane seminarium. Jak twierdzą organizatorzy, głównym założeniem seminarium jest ukazanie młodym ludziom różnorodności możliwych dróg do obrania, jaką daje wykształcenie socjologiczne. By dotrzeć do audytorium, inicjatorzy poprosili o wygłoszenie prelekcji absolwentów socjologii Uniwersytetu Mikołaja Kopernika.

Podczas seminarium wystąpią badacze, będący absolwentami toruńskiej socjologii UMK, prezentujący swoją ścieżkę zawodową w kontekście prowadzonych studiów – mówi Krzysztof Bąk, koordynator wydarzenia. –  Wśród referentów znajdą się m.in. Marcin Spławski – Dyrektor Generalny firmy badawczej Danae, Tomasz Jankowski z Biura Karier UMK, Joanna Suchomska z Pracowni Zrównoważonego Rozwoju oraz Filip Gołębiewski z Fundacji Stabilo. W ramach seminarium odbędą się także warsztaty Tomasza Jankowskiego, dotyczące interaktywnej wizualizacji danych w Tableau Public, narzędzia business intelligence.

VIII Dzień Badacza odbędzie się 17 maja w Instytucie Socjologii Uniwersytetu Mikołaja Kopernika przy Fosie Staromiejskiej 1a. Wchodząc do budynku, należy skierować się do Sali nr 9. Początek seminarium o godzinie 9:45. Poniżej prezentujemy program oraz listę prelegentów wraz z krótkimi biogramami.

 

VIII Dzień badacza

17 maja 2017 r.

Dlaczego socjologia?”

 

9:45 Wystąpienie powitalne Dziekana Wydziału Humanistycznego, prof. Radosława Sojaka

10:10 Wystąpienie powitalne Dyrektora Instytutu Socjologii, prof. Tomasza Szlendaka

10:30 Filip Gołębiewski, Fundacja Stabilo – “A co ty wnuczusiu będziesz po tym robił, czyli życiowe rozterki socjologa praktykującego”

11:05 Tomasz Jankowski, Biuro Karier UMK – “Samodzielni, rozwijający się i kolorowi – pracownicy przyszłości”

11:40 Przerwa kawowa

12:20 Marcin Spławski, Danae sp. z o.o. – “Przydatność socjologii w zarządzaniu organizacjami”

12:55 Joanna Suchomska, Pracownia Zrównoważonego Rozwoju – “Socjolog zaangażowany, czyli o innym wymiarze badań społecznych i pokusie wpływania na lokalną społeczność”

13:30 Przerwa kawowa

14:00 Martyna Hoffman, Instytut Socjologii, Fundacja Court Watch – “Jak wybrać studia i nie rzucić ich po pierwszym roku?” (Zajęcia dedykowane licealistom, czas trwania 1h)

15:00 Tomasz Jankowski, Biuro Karier UMK – Warsztaty z Tableau Public, interaktywnego narzędzia do wizualizacji danych. Możliwość nabycia umiejętności: Łączenia i prawidłowej identyfikacji wielu (bardzo rożnych) zbiorów danych, pivot danych, podstawowe wizualizacje – w tym wizualizacje na mapach i zmian w czasie. (Warsztaty dedykowane studentom, ograniczona ilość miejsc, czas trwania 2h)

 

Prelegenci

 

Filip A. Gołębiewski – socjolog, badacz, trener, coach, PR-owiec. Koordynator wielu projektów badawczych, specjalizujący się w moderowaniu wywiadów indywidualnych i grupowych. Przeprowadził ponad 300 wywiadów Focus Group Interview i In-Depth Interview, a także ponad 200 szkoleń i warsztatów z różnych zakresów (wystąpienia publiczne, aktywność obywatelska, Public Relations, stosowanie metod nauk społecznych, funkcjonowanie polskiego sądownictwa, partycypacja obywatelska, itp.). Działa w sektorze pozarządowym od 2011 roku. W przeszłości m.in. dyrektor programu “Obywatelski Monitoring Sądów” w Fundacji Court Watch Polska oraz doktorant w Instytucie Socjologii UMK, gdzie pełnił również obowiązki sekretarza Studium Socjologii Bezpieczeństwa Wewnętrznego. Obecnie główny specjalista ds. badań w Fundacji Stabilo. Prywatnie ojciec dwóch tzw. “córeczek tatusia”, a także pasjonat sportu i gier planszowych, które również tworzy.

Martyna Hoffman – doktorantka w Zakładzie Badań Kultury Instytutu Socjologii, badacz w Fundacji Court Watch Polska i studentka prawa na UMK. Współtworzy Radę Programową Zespołu Realizacji Badań Pryzmat, w którym od pierwszego roku studiów zdobywała badawcze szlify. Brała udział w licznych projektach, zarówno o charakterze naukowym jak i marketingowym.

Tomasz Jankowski – W Biurze Karier UMK od 2009. Od 7 lat koordynuje projekt(y) badania losów absolwentów UMK. Od 2014 roku analityk systemu jakości UMK. Przygotowuje automatyzację generowania raportów dla interesariuszy wewnętrznych z wykorzystaniem różnych narzędzi m.in.: Excel, SPSS, Tableau, VBA. Certyfikowany trener biznesu. Od 2015 prezes Idea Spin Sp. z o.o. spółki zajmującej się badaniem doświadczeń klienta oraz projektowaniem innowacyjnych produktów i usług.

Marcin Spławski – Dyrektor Generalny w Danae Sp. z o.o. Absolwent Instytutu Socjologii Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu. Doktor nauk humanistycznych z zakresu socjologii. Ukończył program Strategic Leadership Academy 2014 w ICAN Institute przeznaczony dla osób zarządzających korporacjami i dużymi przedsiębiorstwami.

Od 2003 r. związany z branżą badawczą – zarówno w agencjach badawczych, jak i ośrodkach akademickich. Obecnie Dyrektor Generalny w firmie Danae Sp z o.o. Wcześniej, Dyrektor Zarządzający Pionu Badań Społecznych oraz Członek Zarządu PBS Spółka z o.o. W latach 2005-2007 Dziekan Wydziału Socjologii w Wyższej Szkole Humanistyczno-Ekonomicznej w Łodzi.

Szczególnym zainteresowaniem darzy złożone, wielomodułowe badania realizowane dla sektora publicznego, z uwzględnieniem projektów o charakterze naukowym oraz projektów współfinansowanych ze środków UE.

W latach 2002-2010 radny Rady Miasta Pruszcz Gdański; w latach 2006-2008 Członek Zarządu IV-ligowego klubu piłkarskiego Czarni Pruszcz Gdański.

Joanna Suchomska – pierwsze kroki w badaniach społecznych podejmowała w ZRB “Pryzmat”, dzisiaj odpowiada za ich koordynację w Pracowni Zrównoważonego Rozwoju z Torunia.

Zajmuje się głównie badaniami lokalnych społeczności w miastach oraz badaniami w obszarze zagospodarowywania przestrzeni publicznej.

Współpracuje z wieloma samorządami w Polsce, zajmuje się aktywizacją społeczną mieszkańców oraz partycypacją publiczną.

(Źródło: materiały prasowe)

(fot. materiały prasowe)

Sprawy studenckie
Jakub Strzelka
@JStrzelka

Dziennikarz, publicysta i czujny obserwator czerpiący z ikon polskiego felietonu, by jak najtrafniej opisywać toruńskie piekiełko.

Więcej w dziale Sprawy studenckie

unnamed

Poznaliśmy tegoroczny ranking “Perspektyw”. Jak wypadły toruńskie uczelnie?

Mateusz Bąk17 lipca 2020
800px-Toruń_rektorat_UMK

Rektor UMK wydał nowe zarządzenie! Co z zajęciami i sesją?

Mateusz Bąk27 maja 2020
_DSC5997

Studenci UMK utworzyli petycję w sprawie sesji

Mateusz Bąk20 maja 2020
centrum_weterynarii_umk_-_wizualizacja_1

Tak będzie wyglądać Centrum Medycyny Weterynaryjnej

Mateusz Bąk23 marca 2020
Akademik_UMK_Torun

Akademiki przeznaczone na kwarantanne? Ważny komunikat Kanclerza UMK!

Mateusz Bąk20 marca 2020
rektor umk

UMK ma nowego rektora

Mateusz Bąk12 marca 2020
DSC_3510

Juwenalia odwołane! Rektor UMK wydał komunikat

Mateusz Bąk11 marca 2020
DSC6227-1000x600

UMK będzie mieć nowego rektora! Znamy termin wyborów

Mateusz Bąk3 lutego 2020
1280px-Nicolaus_Copernicus_University_in_Toruń_rectors_office-1000x600-1

Muzułmańscy studenci UMK z nietypową prośbą

Mateusz Bąk21 listopada 2019